رئیس جمهور گفت: از امروز مساجد در سراسر کشور با اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی برای اقامه نمازهای یومیه بازگشایی می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، حجت الاسلام و المسلمین روحانی رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا، اظهار کرد: این هفته را باید به نام امام راحل(ره) بنامیم، هفته‌ای که روز رحلت آن بزرگوار است و هم روزی است که مردم برای حفظ جان امام فداکاری کردند.

رئیس جمهور ادامه داد: در روز ۱۵ خرداد مردم با قیام خود در شهرهای مختلف فداکاری و شهدای فراوانی را تقدیم انقلاب کردند، شاید اگر آن حرکت مردمی نبود احتمالا جان امام (ره) در خطر می‌افتاد. امام(ره) ۱۶ سال رهبری یک نهضت و انقلاب مردمی بزرگ را بر عهده گرفت و او در این رهبری را انقلاب را به پیروزی نهایی رساند.

او ادامه داد: کار دیگر امام (ره) این بود که در دوران ۸ ساله دفاع مقدس، کشور را رهبری کرد و به پیروزی رساند، کار دیگر امام(ره) این بود که حکومت اسلامی را تشکیل داد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امام خمینی (ره) نهادهای اصلی انقلاب را با رأی مردم در همان سال اول انقلاب تشکیل داد، ۳۱ سال از رحلت امام راحل می‌گذرد و مردم عشق به امام (ره) را ادامه دادند و خلف صالح ایشان همان پرچم را نگه داشته‌اند.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: امام(ره) در دوران هشت سال دفاع مقدس یک دفاع هشت ساله پیچیده داشت که تقریبا در برابر قدرت‌های جهانی توانست آن را رهبری و به پیروزی برساند. امام(ره) حکومت اسلامی را تشکیل داد؛ شاید بتوان این تعبیر را استفاده کرد که امام(ره) در سال ۵۸ این حکومت را تشکیل داد، حضور مردم از همان روزهایی ابتدایی تا اسفند سال ۵۸ که انتخابات مجلس برگزار شد، ایشان تمام نهادهای مهم را با رای و اتکا مردم تشکیل دادند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: امام(ره) برای نجات کشور از استبداد و استعمار انقلاب را به پیروزی رساند و برای نجات کشور از اشغال و تجاوز دفاع ملی را به پیروزی رساند، همچنین برای تشکیل نظام اسلامی تمام نهادهای لازم را با رای و نظر مردم استقرار بخشید.

قهرمانان جامعه ما آنهایی هستند که در بیمارستان‌ها فعالیت می‌کنند

رئیس جمهور گفت: امروز با شرایط جدیدی در دوران کرونا مواجه هستیم که شاید برای سال‌ها ادامه یابد، زندگی ما محدود شده و بخشی از آن مجازی شده است، ما دیگر به این زودی‌ها نمی‌توانیم وقتی به هم می‌رسیم با یکدیگر دست بدهیم.

او بیان کرد: ما مثل گذشته که ۱۰ یا بیست نفر دور هم بشینیم و گل بگوییم و گل بشنویم برای ماه‌ها این کار را باید ترک کنیم، کسی که مبتلا به این ویروس شد باید بگوییم خود را قرنطینه کنند. این دوران از اسفند و فروردین سخت‌تر است، زیرا آن موقع بسیاری علائم بیماری مثل سرفه را داشتند، اما الان شکل بیماری عوض شده و برخی نشانه‌های بالینی ندارند.

روحانی تصریح کرد: کار ما امروز یک مقداری سخت‌تر از گذشته شده است، خیلی چیز‌ها در جامعه ما در حال تغییر و تحول است. برخی از اقشار در کشور ما قهرمان ساز بودند؛ امروز قهرمانان جامعه ما در قدم اول آن‌هایی هستند که در بیمارستان‌ها فعالیت می‌کنند.

رئیس جمهور گفت: چون واکسن و داروی قطعی برای این کرونا نداریم این ویروس در جامعه میچرخد؛ به یک استان می‌رود و بعد خسته می‌شود و به جای دیگر می‌رود، در این شرایط سامان دادن به زندگی و اقتصاد مردم از مسائل مهم است. در بخش تولید دچار یک تفاوت زیاد در اسفند و فروردین نیستیم، اما در بخش خدمات اختلافی وجود داشت. ما نمی‌خواهیم بگوییم به سفر نروید، اما با کرونا زندگی کنید و با احتیاط کامل.

مشکلی در تجهیزات پزشکی نداریم

او با اشاره به پایش روزانه ویروس کرونا اظهار کرد: دنیا هم شبه همین معیار‌ها را دارد. تعداد مبتلایان روزانه اعلام می‌شود، تعداد مبتلایان برای مردم نگران کننده نباشد. این تعداد بر مبنای تست است، پس نگران نشویم این ابتلا و آمار، چون بر مبنای تست است به نفع اینده است که از آلودگی دیگران جلوگیری می‌کند، اما در عین حال مراقبت کامل و سخت را باید انجام دهیم.

روحانی در ادامه گفت: تعداد مبتلایان به کرونا یکی از معیارهای ما برای اوج یا نزول بیماری کروناست، البته این تعدادها برای مردم نگران کننده نباشد زیرا آمارها بر مبنای تست است؛ اما مراقبت سخت باید انجام شود.

او افزود: معیار دیگر شدت این اپیدمی بیماری کروناست؛ در کشور ما این اپیدمی زیر یک است اما بعضی استان‌ها بالای یک درصد هستند که نیازمند کمک همگانی است؛ اشغال تخت بیمارستانی هم برای ما معیار مهمی است.

رئیس جمهور بیان کرد: نشاط کادر درمان جای شکر دارد، زیرا علی القاعده باید به دلیل کار سخت و سنگین خسته شده باشند؛ همچنین مشکلی در تجهیزات پزشکی نداریم. خواسته ما از مردم همراهی و رعایت اصول بهداشتی است؛ امیدوارم پایان این داستان پرافتخار و شبیه پایان دفاع مقدس باشد؛ در جلسه امروز چند تصویب جدید اتخاذ کردیم.

محدودیت ساعت کاری پاساژ‌ها از امروز برداشته شد

او تصریح کرد: همچنان برخی کارها ممنوع است، مساجد در سراسر کشور با اجرای دستورالعمل‌ها برای نمازهای یومیه باز می‌شود. همچنین محدودیت‌های پاساژها برداشته می‌شود که قرار بود تا ساعت ۶ بعد از ظهر باز باشند که این محدودیت را برمی‌داریم؛ همچنین قرار شد در مورد صحن‌های اماکن مقدسه که از صبح باز می‌شوند نسبت به برگزاری آنها در شب‌ هم تصمیم‌گیری شود. شاید مجبور شویم در برخی شهرها مقررات سخت‌گیرانه وضع کنیم. مواردی را هم وزیر کشور در خصوص مقرراتی برای ترافیک و سالم سازی دریا بیان کردند که جلسه آن را قبول کرد.

روحانی گفت: در ارتباط با وضعیت تخت‌های بیمارستانی هم باید بگویم که بنده همیشه از وزیر بهداشت جویا هستم و اطلاع دارم؛ اگر اشغال تخت‌های ما به سمت ۹۰ درصد برود به مرحله هشدار نزدیک می‌شویم.

رئیس جمهور بیان کرد: روحیه پزشک و پرستاران ما بسیار بالاست و از لحاظ تجهیزات در وضعیت خوبی قرار داریم؛ همچنین آنتی بادی بیماری کرونا هم برای ما می‌تواند یک معیار مشخص باشد که متاسفانه جز در بعضی شهرستان‌ها ما وضعیت خوبی نداریم که از وزیر بهداشت به طور مکرر جویا می‌شوم.

انتهای پیام/