در این گزارش به ۱۰ عکس تاریخی با مقیاس و اندازه‌های عجیب و غیرمتعارف پرداخته‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، در بسیاری از موارد به راحتی می‌توان باور کرد که ما در عصر بزرگ‌تر و بهتری زندگی می‌کنیم. اما توانایی تاریخ در تحت تاثیر قرار دادن ما را نمی‌توان نادیده گرفت. از جمله عکس‌های ساخته شده طبیعی، این عکس‌ها جوهر و معنای ناچیز بودن را به تصویر می‌کشد.

۱۰- برگ شناور نیلوفر ابی دکتر بهانسون

دکتر جورج فردریک بهانسون مرد بسیار با استعدادی بود. او یکی از معتبرترین تشخیص دهنده‌های پزشکی در زمان خود بود، او در جنگ داخلی به عنوان یک فرد تیزهوش در اتحادیه خدمت کرد، او بزرگ‌ترین برگ شناور نیلوفر آبی را که تاکنون دیده‌اید، پرورش داده است. عکس فوق استعداد نهانی مردی را تایید می‌کند که دارای قدرت فوق العاده در پروراندن گیاهان است. در سال‌های پس از جنگ، بهانسون و همسرش به صورت خستگی ناپذیرکار کردند تا نیلوفر آبی باشکوه ویکتوریا را پرورش دهد، نیلوفر آبی باشکوه ویکتوریا گونه‌ای شناخته شده آمازونیایی است که در طبیعت عرض‌هایش به بیش از ۲.۵ متر (۸ فوت) می‌رسد.

۱۰ عکس تاریخی که درک شما از اندازه را بهم می‌ریزد

خانوم و آقای بهانسون اولین نفری بودند که بدون کمک گلخانه‌ای آن را در ایالات متحده پرورش دادند. حوضچه‌ای که این قطعه کوچک و عجیب از تاریخ را در خود جای داده بود، بعداً تخلیه شد تا راهی برای مرکز هنر‌های زیبای کالج سالم (Salem) شود.

۱۰ عکس تاریخی که درک شما از اندازه را بهم می‌ریزد

۹- کشتی جنگی برفی در قطب جنوب

یکی از نوآوری‌ها کشتی برفی قطب جنوب بود که توسط دکتر توماس سی پولتر، طراحی شده بود، قرار بود این رزمناو مظهر فناوری اکتشاف باشد. این لاستیک‌ها بطور ویژه‌ای بدون نخ تایر طراحی شده بود. پس از ماهها، رزمناو برای اولین بار در ۱۵ ژانویه سال ۱۹۴۰ قطب جنوب را لمس کرد. سرانجام، هیئت اعزامی تصمیم گرفت رزمنابرفی را با چوب بپوشاند و از آن به عنوان چادر شکوهمند استفاده کند.

۱۰ عکس تاریخی که درک شما از اندازه را بهم می‌ریزد

۸- خرچنگ‌های آمریکایی

اجماع عمومی در مورد خرچنگ‌ها این است که آن‌ها تقریباً خیلی بزرگ هستند که بتوانند روی یک بشقاب شام قرار بگیرند، اما خرچنگ‌های بزرگتری هم وجود دارد. این خرچنگ مربوط به جانوری است که از نووی اسکوشیا صید شده و ۲۰ کیلوگرم وزن دارد، در عکس هر کدام از پنجه‌های خرچنگ‌ها بزرگتر از تنه پسر است. رشد صنعت خرچنگ آمریکایی با ظهور فناوری کنسرو در آمریکای شمالی همراه بود و تقاضا برای خرچنگ‌ها افزایش یافت و همچنین عرضه به سرعت افزایش یافت تا این تقاضا برآورده شود. شمال شرقی آمریکا آنقدر با گوشت خرچنگ غرق شد که به نظر می‌رسد “غذای انسان فقیر” است. اکنون این نظر تغییر کرده است.

۱۰ عکس تاریخی که درک شما از اندازه را بهم می‌ریزد

۷- مجسمه‌های حکاکی شده در کوه راش مور (در ایالت داکوتای جنوبی – امریکا)

این عکس از ساخت مجسمه در کوه رازمور چند سال قبل از اتمام این بنای تاریخی در اواخر دهه ۳۰ گرفته شده است. این پروژه از نظر دامنه کاملاً بی‌نظیر است، به خصوص با توجه به اینکه به عنوان رکورد بزرگ ساخته شده است. کارگران برای حکاکی بینی و ابرو‌های بزرگترین روسای جمهور آمریکا ۱۴ سال زحمت کشیدند. با استفاده از کابل‌های فولادی و دستگیره چرخ جراثقال عظیم که در ساختمان‌های بالای کوه قرار گرفته اند، ۳۰ مرد در هر زمان معینی ابتدا منفجر کردند و سپس این بنای یادگاری را در گرانیت‌های کوه راش مور حکاکی کردند. انفجار دینامیکی ۸ سانتی متر (۳ اینچ) از چهره را حکاکی کرد، بقیه آن را کارگران با آنچه که به عنوان روش لانه زنبوری شناخته می‌شد، حک کردند.

تنها شخصی که در هنگام ساخت این بنای یادگاری در کوه راش‌مور درگذشت، معمار آن، گوتزون بورگلم بود که شش ماه قبل از پایان کار به دلایل طبیعی درگذشت.

۱۰ عکس تاریخی که درک شما از اندازه را بهم می‌ریزد

۶- خراب کردن زِپْلین

زِپْلین (به آلمانی: Zeppelin) نوعی کشتی هوایی است که با گاز هیدروژن پر شده و به پرواز درمی‌آید. در جنگ جهانی اول، ۸۴ عدد زپلین ساخته شد. شصت عدد از آن‌ها نابود شد، و تقریبا نیمی از این تلفات حتی از روی آتش دشمن نبودند. آن‌ها فقط ناشی از تصادفات بودند. در پی حملات مختلف بمبگذاری که هرگز به نظر نمی‌رسد خسارت زیادی وارد کرده باشد، حومه اروپا به مکان‌های سنگین قربانی سوخته تبدیل شد.

عکس فوق در میسون فرانسه در سال ۱۹۱۸ گرفته شده است. احتمالا مقیاس بزرگی از لاشه‌های هواپیما در آب غرق شده است، اما این موارد به ندرت به اندازه بزرگترین کشتی‌های هوایی دوران نزدیک هستند.

۱۰ عکس تاریخی که درک شما از اندازه را بهم می‌ریزد

۵- چوب درختان ردوود

طول عمر قدیمی‌ترین درخچه قرمز غول پیکر ۳۵۰۰ سال قدمت داشت. این سن بر اساس حلقه‌های تنه به دست آمده است، بنابراین برای به دست آوردن رکورد مجبور شدند این درخت را ببرند. ردوود‌های غول پیکر کالیفرنیا تصویری نمادین از قاره آمریکا است، تقریباً به همان اندازه که ناوگان کامیون‌ها با کنده‌های چوب ردوود بزرگتر از خود کامیون‌ها بودند. یک کامیون تنها می‌توانست ۱۶۵۰۰ متر (۵۴۰۰۰ فوت) تخته را حمل کند. قبل از طوفان طلای کالیفرنیا در سال ۱۸۵۰، باغ‌های قرمز چوب کالیفرنیا بکر و دست نخورده بودند. از آن زمان تاکنون، بیش از ۹۵ درصد جنگل‌های کهنسال برای جنگلداری قطع شده اند. جنگل‌هایی که این درختان از آنجا به وجود آمده اند، مدت‌ها در این منطقه واقع شده بودند و آن‌ها می‌توانستند یک همزیستی تکاملی را با آتش سوزی که در طول تاریخ در کالیفرنیا پیموده اند، تشکیل دهند. پوست درخت ردوود بسیار مقاوم در برابر آتش است، بنابراین در حالی که گونه‌های رقیب کاملاً از بین می‌روند، حداقل خسارت به این گونه‌ها وارد میشود.

۱۰ عکس تاریخی که درک شما از اندازه را بهم می‌ریزد

۴- مارک تواین

این عکس نمونه‌ای از یک درخت غنائم بود، که به عنوان تجلی پیروزی مهاجران بر منظره ابتدایی غرب آمریکا، بریده شده است. بسیاری از این عکس‌ها به کارت پستال‌های دوران تبدیل می‌شوند بعضی از سرچوب‌های غول پیکر در هنگام سقوط مستعد خرد شدن بودند، چوب‌بر‌هایی که مارک تواین را می‌بریدند، هشت روز را صرف حفاری حفره‌هایی کردند که با پر پوشانده شده بودند تا هنگام سقوط به زمین درخت را سالم و دست نخورده نگه دارد. دو قسمت مقطع از پایه برای رفتن به موزه‌ها برش خورده و مابقی برای حصار شکسته شده بود.

۱۰ عکس تاریخی که درک شما از اندازه را بهم می‌ریزد

۳- قوس رومی عراق

این قوس سنگی در عراق مدرن امروزی شگفت‌انگیز است. با این حال، آنچه که در مورد آن باورنکردنی است این است که چطور ممکن است چیزی پس از گذشت نزدیک به ۱۵۰۰ سال هنوز چنان بزرگ و به ظاهر ضعیف باقی بماند. این قوس به عنوان یک پل رومی بر فراز وادی المور توسط عکاس، باستان شناس ماکس فون اوپنهایم، شناسایی شده است، احتمالاً در زمان سلطنت امپراتور رومی جوستینین اول ساخته شده است. وادی المور آبراهه‌ای است که از طریق استان نینوا در شمال عراق، دقیقاً زیر مرز ترکیه مدرن جریان دارد.

در قرن ششم، جوستینین برای جلوگیری از جاری شدن سیل در شهر بین النهرین، یک سری پل و سد در آن منطقه ایجاد کرد. این قوس تنها یکی از معدود ساختار‌های کامل باقی مانده از رومی است.

۱۰ عکس تاریخی که درک شما از اندازه را بهم می‌ریزد

۲- نمایشگاه ایالتی آلاسکا

در دره Matanuska-Susitna سبزیجات غول پیکر میراثی هستند، که توسط کشاورزان ساکن آن منطقه به شدت محافظت می‌شود. نمایشگاه دولتی ایالت آلاسکا جایی است که نراسم در انجا برگزار میشود، و آنجاست که شما کدو‌ها را با ضخامت ۲۱۰ سانتی متر (۸۹ اینچ)، کدو تنبل ۵۰۰ کیلوگرمی (۱۱۰۰ پوند) و بزرگترین کلم جهان پیدا خواهید کرد. چرا آن‌ها اینقدر بزرگ می‌شوند؟ بخش زیادی از آن به جغرافیا آن منطقه مربوط است. از آنجا که در تابستان آن قسمت از آلاسکا روزانه ۲۰ ساعت از نور خورشید را دریافت می‌کند، سبزیجات نسبتا از نور زیاد آلاسکا تغذیه می‌کنند.

۱۰ عکس تاریخی که درک شما از اندازه را به‌هم می‌ریزد

۱- بنای سد ناگارجونا ساگار در هند

باور آن سخت است، اما در عکس بالا ظاهرا داربست چوبی بی‌نظم و نیروی کار مانند کندو فقط یک تکه از ساخت و ساز با دقت برنامه ریزی شده از بزرگترین سد سنگ تراشی در جهان بود. این سد در رودخانه کریشنا در هند واقع شده است، طول سد ناگارجونا ساگار ۱.۶ کیلومتر (۱ مایل)، و بلندی این سد ۱۵۰ متر (۴۹۰ فوت) است، این سد مخزنی که ایجاد می‌کند یکی از بزرگترین دریاچه‌های ساخته شده توسط انسان در جهان است و تمام آن با کار بشر ساخته شده است. این سد به عنوان اولین سازه‌های “معابد مدرن” هند در نظر گرفته شده است که هدف آن کاهش وابستگی هند به واردات خارجی است.

انتهای پیام/