از دست رفتن دریاچه مشکل بزرگی برای افرادی است که برای شرب و آبیاری به آن آب متکی هستند

به گزارش پایان تیتر به نقل از ساینس نیوز ایندپندنت، محققان در مجله علمی ۱۹ می گزارش دادند که بیش از نیمی از بزرگترین دریاچه های جهان در سه دهه گذشته کوچک شده اند.

این یک مشکل بزرگ برای مردمی است که برای آب آشامیدنی و آبیاری به آن دریاچه ها وابسته هستند. خشک شدن دریاچه ها همچنین بقای اکوسیستم های محلی و پرندگان مهاجر را تهدید می کند و حتی می تواند منجر به طوفان های گرد و غبار نامطلوب شود.

فانگ فانگ یائو، هیدرولوژیست سطحی از دانشگاه ویرجینیا در شارلوتسویل می گوید: «حدود یک چهارم جمعیت زمین در این حوضه ها با تلفات آب دریاچه ها زندگی می کنند.

با استفاده از مشاهدات ماهواره ای از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۲۰، یائو، سپس در دانشگاه کلرادو بولدر، و همکارانش منطقه و سطح آب نزدیک به ۲۰۰۰ توده آب شیرین را تخمین زدند. آن کار یک جریان پیوسته از اندازه گیری حجم دریاچه را ارائه کرد. این دریاچه ها ۹۶ درصد از کل ذخیره دریاچه های طبیعی زمین و ۸۳ درصد آن را در مخازن تشکیل می دهند. این تیم همچنین از داده های جمعیتی برای تخمین تعداد افرادی که در کنار دریاچه های در حال خشک شدن زندگی می کنند استفاده کردند.

محققان دریافتند حدود ۵۳ درصد از دریاچه های جهان به وضوح کوچک شده اند، در حالی که تنها ۲۲ درصد از آنها پیشرفت کرده اند. از این حجم های آبی، تقریباً ۶۰۰ کیلومتر مکعب آب در طول ۲۸ سال از دست رفت. این حدود ۱۷ برابر حداکثر ظرفیت دریاچه مید، بزرگترین مخزن در ایالات متحده است.

محققان از شبیه‌سازی‌های هیدرولوژیکی و اقلیمی برای بررسی فرآیندهای تأثیرگذار بر توده‌های آبی در نوسان استفاده کردند. آنها دریافتند که تغییرات آب و هوایی و مصرف انسان دلایل اصلی کاهش دریاچه های طبیعی است، در حالی که در مخازن، تجمع رسوب عامل اصلی از بین رفتن ذخیره سازی است.

مترجم: بیتا جعفری

انتهای پیام/