افتخاراتی که امروز در حوزه سلامت وجود دارد، این است که بیش از ۹۰ درصد داروهای ما تولید داخل است و تجهیزات اتاق عمل در پارک‌های علم و فناوری تولید می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر به نقل از ریاست جمهوری ، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی امروز (دوشنبه) در بیست و هشتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی ضمن تبریک حلول ماه رجب، اظهار داشت: باید ماه نزول برکات الهی را بسیار قدر دانست. در روزگاری که ما زندگی می‌کنیم نسیم‌های رحمتی می‌وزد که باید جان خود را در معرض آن نسیم‌ها قرار دهیم تا موجب نورانیت جان و دل ما شود.

وی عنوان کرد: این نشست، نشست فرهیختگان، دانشمندان، پژوهشگران و فعالان عرصه سلامت و بهداشت است که طبیعتاً یک نشست نمادین برای تحلیل از مقام تلاشگران و خدمتگزاران عرصه سلامت است. ما وظیفه داریم از همه آنها تشکر و تقدیر کنیم، به ویژه در آزمون بزرگی که فعالان این عرصه در دوران کرونا دادند و خوش درخشیدند و مخلصانه تلاش کردند.

رئیس جمهور گفت: امروز مردم ما قدردان پزشکان و پرستاران و فعالان حوزه سلامت هستند. از پژوهشگران و محققانی که ما و کشور را در تولید سرافراز کردند و افتخار آفریدند، تشکر می‌کنم.

رئیسی تصریح کرد: اینکه ما تولید کننده واکسن کویید در جهان هستیم، برای ما افتخار آفرین است. ظرفیت بسیاری در این حوزه وجود دارد. افتخاراتی که امروز در حوزه سلامت وجود دارد این است که بیش از ۹۰ درصد داروهای ما تولید داخل است و تجهیزات اتاق عمل در پارک‌های علم و فناوری تولید می‌شود و تجاری سازی شده و بازار خوبی هم دارد و کار استاندارد قابل رقابت با نوع خارجی خود است.

وی اضافه کرد: اینها محصول تلاش دانشگاه و اساتیدی است که ایده پردازان را تشویق کردند تا ایده را به محصول تبدیل کنند. به دنبال این نشست نمادین باید حمایت مالی، حقوقی و علمی در همه عرصه‌ها صورت گیرد. پژوهشگر و محقق ما باید بداند در این ایده پردازی و خلاقیت و ابتکار و انجام یک کار فناوری پایه که توانسته دانایی را در کنار توانایی قرار دهد، مورد حمایت قرار می‌گیرد.

دستگاه‌ها ی کشور برای جذب نخبگان آمادگی کامل دارند

رئیس جمهور بیان کرد: حمایت از نخبگان حتمی است اما همه پژوهشگران نیز باید از حمایت برخوردار باشند. این خواسته درست است و ما امروز در بنیاد نخبگان توانستیم در این یک سال و چند ماه نخبگان بسیاری را جذب کنیم و همه دستگاه‌ها در کشور برای جذب نخبگان آمادگی کامل دارند و از جذب نخبگان استقبال می‌کنند.

رئیسی خاطرنشان کرد: وقتی نخبه ای در دستگاه اداری، دانشگاه یا خوزه صنعت جدی می‌شود کارش باید مورد حمایت قرار گیرد و به او آرامش بدهد. این موضوع در دستور کار دولت است و در دستگاه‌ها در حال اجرایی شدن است و اگر نقصی وجود دارد باید پیگیری و برطرف شود.

وی افزود: خواست ما این است که وضعیت نخبگان ما برای جذب در مراکز علمی و اجرایی با سهولت انجام گیرد. از سوی دیگر پژوهش‌ها و تحقیقات باید هدفمند باشد. تحقیق و پژوهش معرق شخصیت محقق است. ما بوعلی و رازی را با محصولات و مکتوباتشان می‌شناسیم. تحقیق و پژوهش معرف نگاه محقق و پژوهشگر است.

انتهای پیام/