نمکی یکی از تهدیدکننده‌های خاموش سلامتی را فشارخون خواند و گفت: ۴۰ درصد از جمعیت مبتلا به فشارخون، از بیماری خود اطلاعی ندارند.

به گزارش پایان تیتر، سعید نمکی وزیر بهداشت در جلسه کمیته راهبردی بسیج ملی کنترل فشارخون بالا که با حضور معاونین و مدیران وزارت بهداشت و از طریق برقراری ارتباط ویدئویی با روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، در ستاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برگزار شد، اظهار کرد: دستاورد‌های حوزه سلامت در سال‌های ابتدایی پس از پیروزی اسلامی، بسیار مطلوب بوده است. در آن زمان، با پوشش واکسیناسیون، مراقبت از زنان باردار، ترویج تغذیه با شیر مادر، توسعه شبکه بهداشتی و درمانی کشور و ایجاد زیرساخت‌های آن، به شاخص‌های خوبی در حوزه سلامت دست یافتیم.

نمکی افزود: ۲۸ سال پیش که به عنوان یکی از خدمتگزاران نظام سلامت، در سمت معاون بهداشت وزارت بهداشت، فعالیت داشتم، با دکتر ملک زاده بر سر راه اندازی اداره کل بیماری‌های غیر واگیر هم سخن شدیم و این اداره را راه اندازی کردیم. نگاه ما این بود که پس از فائق آمدن بر بیماری‌های واگیردار، معضل شیوع بیماری‌های غیر واگیر به عنوان یک تهدید در حوزه سلامت، دامن گیر ما خواهد شد.

وزیر بهداشت بیان کرد: امروزه، بیماری‌های قلبی- عروقی، فشارخون، ابتلا به سرطان ها، تغییر سبک زندگی، حوادث ترافیکی، دیابت، چاقی و شیوه زندگی غلط، از معضلات نظام سلامت محسوب می‌شوند.

راهکارهای طرح تحول سلامت برای ارتقای حوزه درمان

نمکی بیان کرد: در طرح تحول نظام سلامت، با توسعه زیرساخت‌های درمانی، افزودن تخت‌ها و تامین امکانات تشخیصی و درمانی در تمام استان ها، شاهد ارتقای حوزه درمان در کشور بودیم و در حال حاضر، تحول نظام سلامت در عرصه بهداشت، باید به عنوان یکی از گام‌های اساسی ما در تکمیل گام‌های طرح تحول نظام سلامت، جزو اولویت‌های وزارت بهداشت قرار گیرد.

وزیر بهداشت با اشاره به سفر اخیر به استان‌های اردبیل و زنجان و برگزاری جشن ملی مدارس ابتدایی عاری از پوسیدگی دندان در اردبیل و افتتاح نمایشگاه بین المللی عکس سلامت روان در زنجان، افزود: این اشارات، نشان می‌دهد که سال ۹۸ را با شعار “تقدم بهداشت بر درمان” آغاز کرده ایم. البته این به معنای کنار نهادن حوزه درمان نیست، بلکه معتقدیم گام‌هایی که امروز در عرصه بهداشت برداشته می‌شود، از بار سنگین حوزه درمان در درمان بیماری‌های غیر واگیر در آینده، می‌کاهد.

 ۴۰درصد مبتلایان به فشارخون از بیماری خود اطلاعی ندارند

نمکی یکی از تهدیدکننده‌های خاموش سلامتی را فشارخون خواند و تصریح کرد: ۴۰ درصد از جمعیت مبتلا به فشارخون، از فشارخون بالای خود اطلاعی ندارند و زمانی متوجه مشکل فشارخون بالای آن‌ها می‌شویم که بیمار را با مشکلات شدیدتر جسمی یا بروز حمله قلبی، به بیمارستان منتقل کرده و در ICU یا CCU بستری می‌کنند.

وزیر بهداشت بیان کرد: بیماری‌های مزمن کلیه که یکی از علائم پیشرفته فشارخون بالا است، نیاز سیستم درمانی کشور را به دستگاه‌های دیالیز افزایش داده است؛ بنابراین نیاز است که به مقوله فشارخون به عنوان یک صرفه جویی اقتصادی نیز نگریست.

نمکی با اشاره به برگزاری بسیج ملی فشارخون بالا در کشور، عنوان کرد: در بسیج ملی کنترل فشار خون بالا، بیشترین هدف ما، افزایش آگاهی عمومی نسبت به خطرات فشارخون بالا است. مردم باید در این زمینه آگاه شوند و به فشارخون خود به عنوان یک عامل تهدیدکننده سلامتی، توجه ویژه‌ای داشته باشند. این امر در مردان ضرورت بیشتری پیدا می‌کند؛ چراکه در کشور‌هایی مانند ایران، مردان به چکاپ‌های دوره‌ای کمتر از زنان اهمیت می‌دهند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه برآورد شده است که در این پویش ملی، حدود دو میلیون نفر دارای فشارخون بالا شناسایی شوند، بیان  کرد: بعد از شناسایی موارد جدید مبتلا به فشارخون بالا، درمان و کنترل مستمر آن‌ها نیز در دستور کار قرار دارد.

نمکی با بیان اینکه بسیج ملی فشارخون، اولین گام بسیج بهداشتی وزارت بهداشت در سال ۹۸ محسوب می‌شود، افزود: همت، جدیت و پشتوانه تمامی دست اندرکاران این امر و مشارکت‌های بین بخشی در موفقیت طرح، نقش به سزایی دارد.

وزیر بهداشت در پایان یادآور شد: مسلم است که در این مرحله تمام مشکلات فشارخون کشور حل نمی‌شود و به یک باره نمی‌توان یک موضوع را نهادینه کرد، اما، این گام، در واقع شروعی برای کنترل یکی از معضلات خطرناک سلامتی انسان‌ها محسوب می‌شود. با این حرکت، قصد داریم آگاهی اجتماعی را افزایش داده و برنامه‌هایی را تدوین کنیم که تداوم این طرح ملی، حفظ شود.

انتهای پیام/