وزیر بهداشت درمان و اموزش پزشکی گفت: بیمه سلامت نزدیک به ۵ هزار میلیارد بدهی دارد امیدوارم آنچه در شورای اقتصادی تصویب شده است، تایید شود و براساس آن بدهی‌ها پرداخت شود.

به گزارش پایان تیتر، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره محل مصرف اعتباری که قرار است از سوی صندوق ملی توسعه به وزارت بهداشت اختصاص داده شود، گفت: هنوز این اعتبار ابلاغ نشده است، آقای جهانگیری این مسئله را مطرح کردند، ولی هنوز موافقت رهبری در این باره ابلاغ نشده است و موضوع بلاتکلیف است.

وی در پاسخ به سوالی افزایش قیمت دارو‌ها افزود: اینکه بگویید دارو‌ها افزایش قیمت داشته باشند قابل قبول نیست. باید دقیقا بگوید کدام دارو گران شده و قبلا چه قیمتی داشته است.

وزیر بهداشت درباره افزایش قیمت داروی ایکس ورد بیان کرد: بنده باید این مسئله را بپرسم و بعدا به شما پاسخ بدهم، کلی‌گویی انصاف نیست. من نمونه‌ای را در فضای مجازی دیدم که گفته بودند که سه برابر شده است، ولی شرکت تولیدکننده اعلام کرده بود قیمت دارو را ۲۰ درصد افزایش داده است. شما جلسه بعد لیستی را به من بدهید، من نیز صادقانه به شما خواهم گفت که قیمت دارو‌ها فلان درصد افزایش پیدا کرده است. کلی‌گویی درست نیست و مشکلی از مردم را حل نمی‌کند.

وی  در ادامه تصریح کرد: مراسم اربعین بسیار باشکوه برگزار شد، در چند سالی که شاهد هستیم خدمات بسیار ارتقا یافته است. فراموش نکنیم شرایط در مهران، چذابه یا شلمچه چطور بود و مردم چگونه جمع می‌شدند و تعداد بسیار زیادی از مردم بدون داشتن ویزا به عراق می‌رفتند و امکانات بهداشتی و پزشکی وجود نداشت و اکنون این امکانات افزایش یافته است.

وزیر بهداشت ادامه داد: وزارت بهداشت با حدود ۹۰۰ اکیپ در طول ایام اربعین به زائران خدمات‌رسانی کرد، ۲۵ روز است که این افراد در آماده‌باش هستند، با هزار دستگاه آمبولانس و همچنین ۱۷ هزار نفر در سراسر کشور و حدود ۱۰ هزار نفر در امر بهداشت، درمان و خدمات اولیه را به زوار ارائه می‌دهند.

قاضی زاده در پاسخ به این سوال که اکثر داروخانه نسخه‌های مربوط به بیمه سلامت را قبول ندارند، یادآور شد: بیمه سلامت سقف اعتباری دارد، میزان پولی که به آن داده می‌شود باید با خرجش بخواند و به همین خاطر، برای بیمارستان‌ها سقف گذاشته است و گفته است که بیمارستان حق دارند حداکثر به اندازه سال ۹۶ خرج کنید، طبیعی است روش‌ها و دارو‌های جدید و گسترش خدمات می‌طلبد بودجه افزایش یابد؛ بنابراین باید بودجه سال ۹۸ به گونه‌ای پیش‌بینی شود که این کسری تکرار نشود.

وزیر بهداشت ادامه داد: الان بیمه سلامت حدود پنج هزار میلیارد بدهی دارد که امیدوار بودند آنچه در شورای اقتصادی تصویب شده است، تایید شود و براساس آن بدهی‌ها پرداخت شود. اگر این مسئله رخ دهد، شاهد گشایشی به ویژه برای شرکت‌های دارویی، بیمه‌کنندگان، تولیدکنندگان، واردکنندگان مواد اولیه و همچنین بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ایجاد شود.

وی درباره روز ۱۳ آبان و پیام امسال هم خاطرنشان کرد: ۱۳ آبان روز استکبارآمیزی است که تعدادی از دانش‌آموزان به شهادت رسیدند که پیامی جز مقاومت و وفاداری با عهدی که با خدا و شهدای انقلاب و ایثارگران بسته‌ایم، ندارد، البته این پایداری باید با عقل و تدبیر هم باشد، برنامه داشته باشیم و از علم و تجربه هم استفاده بکنیم.

انتهای پیام/