نایب رئیس مجلس گفت: قانونگذاری جدیدی در خصوص قانون انتخابات مجلس صورت نگرفته و طرح استفساریه، صرفاً توضیحاتی در شفافیت قانون است.

به گزارش پایان نیوز، علی مطهری در نشست علنی امروز (یکشنبه ۷ شهریورماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بند ۲ «طرح استفساریه تبصره۳ ماده ۵۲ و ماده ۷۳ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی» در موافقت با آن گفت: شورای نگهبان با استناد به ماده ۷۳ قانون انتخابات مجلس سلامت انتخابات یک حوزه انتخابیه را تایید کرده اما آرای یکی از منتخبان را باطل کرده است که ما با این استفساریه قصد داشتیم این راه را ببندیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: در قسمتی از استفساریه جمله “ابطال آرای یک منتخب صرفا در صورتی است که از مصادیق ماده ۱۹ این قانون باشد” اضافه شده است که اگر در حوزه انتخابیه ای با ۵ نفر نماینده، کسی تقلب کرده باشد یعنی با خرید آرا یا تهدید کسب رأی کرده باشد، شورای نگهبان صرفا مستند به یکی از بندهای ماده ۱۹ این قانون، می تواند آرای همان فرد را باطل اعلام کند و غیر از آن نتواند آرای منتخبی را باطل کند.

وی افزود: این موضوع اگرچه در هیأت حل اختلاف نیز مطرح شد اما هیچ وقت حکمی از آن ابلاغ نشد.

مطهری گفت: از طرفی نماینده مخالف این طرح استفساریه می‌گوید با این طرح، تفسیر قانون اساسی صورت گرفته است اما اینطور نیست و تفسیر قانون عادی صورت گرفته است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: همچنین نماینده مخالف می گوید طبق این استفساریه اگر آرای یک منتخب باطل شود برای بقیه هم باطل می شود، اما اینگونه نیست. تایید سلامت انتخابات یک حوزه انتخابیه برای همه منتخبان است. همچنین قانونگذاری جدیدی صورت نگرفته و صرفا پاسخ استفساریه مثبت داده شده و توضیحی ارائه شده که قانونگذاری جدید نیست./

انتهای پیام