ابراهیم رنجبرزاده درحاشیه بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز،پالایش و پتروشیمی گفت: در کمتر از دوماه دیگر موزه پمپ بنزین قدیمی تهران واقع در دروازه دولت تهران، پشت ایستگاه مترو افتتاح خواهد شد.

به گزارش پایان تیتر، رنجبرزاده مسول طرح و برنامه و جانشین مدیریت موزه ها و مرکز اسناد وزارت نفت اظهار کرد: فعالیتی که در این بخش از حدود ۳ سال پیش با هدف جمع آوری اسناد و اشیا و حفظ ابنیه قدیمی با قدمت ۱۱۱ صنعت نفت در کشور آغاز شده است.

وی افزود: با توجه به گستردگی زمانی و جغرافیایی، کار بسیار بزرگ و تنوع زیادی دارد و در وهله اول تلاش ما شناسایی این موارد در همه کشور و به ویژه در خوزستان که خاستگاه صنعت نفت بوده را هستیم.

پایان تیتر: بیست وچهارمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، انرژی، پالایش و پتروشیمی

رنجبرزاده اشاره کرد: بعد از شناسایی سعی بر این است که با همکاری سازمان میراث فرهنگی بتوانیم آنهایی را که قابلیت ثبت ملی دارد را ثبت ملی نموده که البته تعداد قابل توجهی از این اسناد و یا ابنیه ثبت ملی شده است و نکته قابل توجه در این پیگیری این است که کسی دیگر نمی تواند آنهارا از بین برده و یا تخریب نماید و البته  بصورت دایمی در حال پایش و رصد هستیم.

رنجبرزاده ادامه داد: پس از بررسی و اولویت بندی اسناد و اشیاء، خیلی از مواردی که مثل چاه شماره یک مسجدسلیمان ،پالایشگاه آبادان و نیروگاه قدیمی برق پالایشگاه آبادان که بصورت غیر منقول و غیرقابل انتقال هستند را در همان محل به یک موزه تبدیل می نماییم و درسطح کشور موارد بسیار زیادی را داریم که یکی از این موارد پالایشگاه نفت کرمانشاه که از قدیمی ترین پالایشگاه های کشور بوده و در درون این پالایشگاه، کارخانه حلب سازی و حلب پرکنی وجود دارد که در نوع خود منحصر به فرد است.

جانشین مدیریت موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت اشاره کرد: یکی ازابنیه های موجود در کشور که در کرمان با قدمت زیادی وجود دارد و کار مرمت وبازسازی آن به اتمام رسیده و در حال چیدمان تجهیزات و دکور بندی آن و تبدیل آن به موزه نفت سوزها هستیم و مجموعه اشیا و ابزار نفت سوزی که از سالیان پیش بصورت خانگی، صنعتی، گرمایشی، روشنایی و دینامیکی از سراسر کشور و گاهاً از خارج کشور جمع اوری شده که برای تاریخ ۱۱۱ ساله صنعت نفت کشور که بخشی از هویت فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی کشور می باشد در تاریخ ماندگار شود.

پایان تیتر: بیست وچهارمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، انرژی، پالایش و پتروشیمی

مسول طرح و برنامه موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت اعلام نمود: در کمتر از دوماه دیگر موزه پمپ بنزین قدیمی تهران واقع در دروازه دولت پشت ایستگاه مترو افتتاح خواهد شد.

رنجبرزاده در پاسخ به سوال خبرنگار پایان تیتر در خصوص قدیمی ترین سند بدست آمده گفت: هنوز در بخش جمع آوری هستیم و بخشی از این اسناد و یا تجهیزات در جنگ تحمیلی از بین رفته اند اما تا کنون سندهایی با قدمت ۱۰۰ ساله را توانسته ایم جمع آوری کنیم و هم اکنون در مرحله  گندزدایی، اسکن و تبدیل به آرشیو دیجیتال هستیم تا منبعی برای پژوهشگران باشد مهترین نکته مجموعه در جمع آوری اسناد و اشیا، شناسایی، جمع آوری و ثبت آنهاست.

پایان تیتر: بیست وچهارمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، انرژی، پالایش و پتروشیمی

جانشین مدیریت موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت درپاسخ به سوال خبرنگار پایان تیتر در مورد جمع آوری و بازگشت اسناد و یا اشیای صنعت نفت ایران از موزه های بین المللی آیا اقدامی شده است یا خیر، افزود: در مرحله اول اولویت مجموعه جمع آوری اسناد و اشیایی است که متاسفانه در حال تخریب و از بین رفتن است وبطور مثال شیر سرچاهی چاه شماره یک در موزه لندن بوده و فعلا در آنجا نگهداری می شود و اگر بتوانیم در کشور موزه بین المللی راه اندازی نماییم قطعا با ارتباط خوبی که وزارت امورخارجه داریم می توانیم مکاتبات لازم را انجام داده و با توجه به مالک فعلی این اسناد و اشیا، اگر نتوانیم بصورت فیزیکی موارد را داشته باشیم بصورت دیجیتال آن را درخواست خواهیم کرد.

انتهای پیام/