رییس کمیسیون اجتماعی مجلس از تدوین طرحی درکمیسیون اجتماعی مجلس به منظور ساماندهی درپرداخت یارانه ها به اقشار محروم جامعه خبر داد.

به گزارش پایان نیوز؛ سلمان خدادادی از پیگیری طرح ساماندهی پرداخت یارانه‌های نقدی در کمیسیون اجتماعی خبر داد وگفت: برای ساماندهی در پرداخت یارانه نقدی باید افراد و دهک‌های نیازمند جامعه به خوبی مورد شناسایی قرار گرفته و یارانه تنها به این گروه ها پرداخت شود، به عنوان مثال پرداخت یارانه باید در گام اول به افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی در دستور کار گیرد.

نماینده مردم ملکان درمجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه پرداخت یارانه ها نباید در اختیار مسئولان اجرایی و رییس جمهور باشد، افزود: در طرح آماده شده درکمیسیون اجتماعی برای ساماندهی پرداخت یارانه‌ها، قانون به شکلی تدوین خواهد شد که بهانه‌ها از دست مسئولان در حذف یا افزایش بی مورد یارانه ها سلب شود.

وی با اشاره به اینکه طرح هایی در جهت نظارت دقیق بر بنگاه های اقتصادی مانند شستا نیز در دستور کار کمیسیون اجتماعی این دوره مجلس قرار دارد، تصریح کرد: متاسفانه درحال حاضر مشکلات بسیاری در صندوق های بیمه ای و بازنشستگی وجود دارد، به عنوان مثال مدیریت منابع و دخل و خرج ها در صندوق ها به درستی انجام نمی شود.

وی با تاکید براینکه صندوق های بیمه ای تا ۳ آینده قادر به پرداخت حقوق مستمری بگیران نیستند، گفت: متاسفانه درحال حاضر ورودی صندوق ها روز به روز کاهش و خروجی آن افزایش پیدا می کند، یعنی آمار بازنشستگان بالارفته اما تعداد بیمه شدگان سیر نزولی دارد؛ بنابراین صندوق تامین اجتماعی، بازنشستگی کشوری و صندوق های دیگر در طی ۲ یا ۳ سال آینده با بحران جدی روبه رو خواهند شد.

خدادای ادامه داد: مسائل و آسیب های اجتماعی بسیاری درجامعه وجود داشته و طبق تاکیدات مقام معظم رهبری در رفع این آسیب ها، مسئولان باید با بهره گیری از بنگاه‌های بزرگ و قوی اقتصادی این مشکلات را مرتفع کنند؛ متاسفانه مشکلاتی مانند بیکاری، افزایش تعداد محرومان و زنان بی سرپرست، کاهش درآمدهای اقشار و دهک‌های پایین جامعه برای مردم اسباب دردسر شده و مسئولان نهادهای مرتبط با این مسائل  باید برنامه ریزی لازم را داشته باشند.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: البته این کمیسیون در پیگیری مسائل و معضلات جامعه به طرح ها و لوایح باقی مانده از مجلس نهم نیز توجه جدی دارد./

انتهای پیام