شورای فرماندهی ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با حضور دکتر همتی رییس بانک مرکزی کشور دوشنبه ۱۲ خردادماه تشکیل جلسه داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر به نقل ازروابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در ابتدای این نشست دکتر زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از حمایت و تلاش های عالمانه بانک مرکزی در سیاست های ثبات ارزی و کارهای ارزنده ای که در این راستا  انجام شد، تقدیر کرد .

وی با اشاره به سه بحران تحریم، کرونا و کاهش چشمگیر قیمت نفت  که به عنوان عوامل تهدید کننده در تمشیت وضعیت اقتصادی کشور نقش داشتند گفت: با مدیریت عالمانه و سختکوشانه بانک مرکزی به یک ثبات نسبی ارزی نزدیک شدیم و در اپیدمی کرونا نیز شاهد شوک های ارزی در کشور نبودیم که نشانه تدبیر بانک مرکزی است.

کرونا  یک سونامی اقتصادی است که اقتصاد خردو کلان تمام کشورها را متاثر کرده است

وی کرونا را یک موضوع به شدت اقتصادی و یک سونامی اقتصادی قبل از سونامی بیولوژیک برشمرد که اقتصاد خردو کلان تمام کشورها را متاثر کرده است و افزود: کرونا شاخص جهانی  PMIرا در تمام کشورهای دنیا دستخوش تغییر در حوزه خدمات و تولید کرد به نحوی که آسیب خورده و تورم های تکانه ای را تجربه کردند و در این میان بیشترین آسیب اقتصادی را شرکت های کوچک و متوسط تجربه کردند.

دکتر زالی خاطرنشان کرد: وضعیت سرمایه گذاری در عرصه جهانی و ملی در اثر سایه کرونا کاملا تغییر کرد. بخشی از درآمد ناخالص داخلی کشور مستقیم و غیر مستقیم تغییر یافت و در سبد غیر مترقبه کرونایی قرار گرفت که بطور طبیعی توان اقتصادی کشورها را  تضعیف کرده است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا ثبات وضعیت اقتصاد جهانی را تا فصل سوم سال ۲۰۲۲  غیر ممکن دانست و تاکید کرد که  آثار میان مدت و دراز مدت کرونا در عرصه اقتصاد جهانی خواهد ماند.

وی با اشاره به تدبیر دوهفته اخیر بانک مرکزی را ستود که تلاش کرد نوسانات و شناور شدن فضای بورس کشور  نقبی به سایر حوزه های سرمایه گذاری نزند و بسترسرمایه گذاری های متداول کشور در سایه تغییرات بورس آسیب نبیند.

 دکتر زالی ضمن ارایه گزارشی درخصوص وضعیت مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران از ابتدا تاکنون به سهم ۵۳ درصدی تهران در ایجاد مالیات و سهم ۲۵ درصدی در تولید ناخالص ملی اشاره کرد که با شیوع کرونا دچار چالش شد اما با همکاری و همیاری حوزه بهداشت و درمان و سایر ارگانها و سازمانها این مقطع نیز طی شد.

وی در ادامه گفت: مهمترین موضوعی که در تهران برای مهار بیماری به ما کمک کرد طراحی یک اسلوب مدیریتی نوین بر مبنای شکل گیری یک ماتریس مدیریتی بود که توانستیم تمشیت کرونا را با همکاری تمام دستگاه های ذیربط پیش ببریم. مدلی که به عنوان یک الگوی بی بدیل در کشورمطرح است.

به گفته وی در تهران  ۲۵ دستگاه اجرایی مستقیم و ۴۷۶ خرده نهاد در بحث کرونا مداخله داشتند که هوشمندانه در بستر شورای فرماندهی مقابله با کرونا در تهران ظرفیت سازی شدند.

وی با اشاره به اهم اقدامات انجام شده در تهران؛ غربالگری ساکنان را یکی از این اقدامات برشمرد و گفت: در گام اول غربالگری در تهران ۷۸ درصد اطلاعات افراد در حوزه شهری و ۹۷ درصد در حوزه شهرستانهای تهران ثبت شده است.

از دیگر دستاوردهای بزرگ در حوزه آماده سازی که توسط مجموعه نهادهای دولتی انجام شد، تولید موادضدعفونی کننده بود که از ۶۰ به تولید روزانه ۲۴۰ هزار لیتر پس از شیوع کرونا رسیده است.

به گفته وی مراکز تولید ماسک استاندارد در تهران از ۲ مرکز در قبل از کرونا به ۴۳ کارگاه رسیده است. البسه بیمارستانی نیز با ظرفیت حدود ۶ برابر قبل از کرونا تولید می شود و تمام این دستاوردها حاصل خیزش و همت دستگاههای اجرایی، تقنینی، اداری قضایی نتظامی و نیرووهای مسلح در جریان کرونا بود.

دکتر زالی با اشاره به این که رنج سنی فوتی ها در تهران بالای ۷۰ سال بوده گفت: این رقم ۱۰ سال بالاتر از میانگین کشوری و حاکی از کارایی عملکرد سیستم بهداشت و درمان تهران است.

عدد مولد پایه در تهران زیر ۱ است

دکتر زالی عدد مولد پایه را سنجه ای برای ارزیابی یک بیماری عفونی در جامعه برشمرد که هرچه بیشتر باشد میزان سرایت بیماری در جامعه بیشتر و هرچه پایین تر باشد جامعه وضعیت مطلوبتری را داراست و گفت: این عدد در تهران به تدریج با اقدامات پیشگیرانه، فاصله گذاری اجتماعی، درمان و مراقبت مردم از ۳ در روزهای اولیه شیوع بیماری به زیر ۱ رسیده است  و اوج کاهش آن ۰,۶ بوده است که مربوط به ۱۱ فروردین ماه است؛ زمانی که بالاترین رعایت محدودیت ها را داشتیم.

وی با اشاره به این که آمارمراجعان و بستری با شیب ملایمی روبه کاهش است افزود: میزان مرگ و میر در تهران نسبت به مراجعان کل ۱,۶۹ درصد است که رکوردی افتخار آمیز برای پزشکان و کادر درمان کشور محسوب می شود و یک رکورد جهانی است و میزان بهبودیافته گان نیز ۸۸.۷ درصد است .

دکتر زالی کرونا را تهدیدی برشمرد که یک فرصت برای نظام سلامت ایجاد کرد و خواستار حمایت بانک مرکزی از نظام سلامت شد.

با ایجاد مشارکت مدنی دریچه نوینی در حوزه بورس برای نظام سلامت باز می شود

وی خواستار ایجاد یک ظرفیت اقتصادی جدید در مجموعه سلامت کشور شد به نحوی که در کل دانشگاههای علوم پزشکی کشور از طریق ایجاد پلتفرم های اقتصادی در حوزه  سلامت و درمان امکان مشارکت مدنی فراهم شده و با این مشارکت مدنی دریچه نوینی در حوزه بورس برای نظام سلامت باز می شود .

وی با اشاره به این که حوزه سلامت به شدت وابسته به دولت است، خواستار تشکیل کارگروهی در تهران در این راستا شد تا  برخی از پلتفرم های عمرانی سازه ای و اجرایی در حوزه سلامت که امکان ورود مردم را دارند به عنوان دریچه نوین گشوده شود.

تهیه پروتکل های بهداشتی درمانی برای کارکنان بانک ها، تلقی سرمایه معنوی و املاک غیر منقول دانشگاهها به عنوان دارایی برای برخورداری از تسهیلات بانکی، تعیین سامانه ویژه برای شرکت های دانش بنیان ، حمایت از شرکت های دانش بنیان ، مشارکت در زمینه تهیه مواد اولیه، رفع مشکلات دیوانسالاری در زمینه تامین ارز شرکت های تجهیزات پزشکی از دیگر خواسته های فرمانده ستاد مقابله با کرونا از بانک مرکزی بود.

وی افزود: ماسعی داریم تا هرچه سریعتر برای پیک دوم بیماری که احتمالا در فصل سرما است بضاعت اقتصادی حوزه سلامت را گسترش دهیم  و این نیاز به مشارکت بانک مرکزی دارد.

دکتر زالی با اشاربه این که پنجره های نوین صادراتی برای محصولات پزشکی و تجهیزات پزشکی در ذیل کرونا آماده شده است از رییس بانک مرکزی خواست یک پنجره واحد چابک خدمتی به عنوان کانال ویژه کرونایی در بانک مرکزی شکل گیرد تا سرمایه گذران بتوانند از این میانبر در اسرع وقت استفاده بهینه کنند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا تاکید کرد: در دوران کرونا بیش از هر زمان دیگری به اهمیت تاکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی پی بردیم و کارگروه ویژه اقتصاد مقاوتی را در ذیل ستاد تهران ایجاد کردیم که با ملحق شدن کارشناسان زبده بانک مرکزی در این کارگروه می توانیم بحث های جدید در حوزه سلامت و اقتصاد سلامت داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد که سالیان متمادی است که جامعه پزشکی این آمادگی را دارد که با گردش نقدینگی از یک بانک سلامت بهره مند شود . حجم نقدینی حوزه سلامت کشور و بضاعت وزارت بهداشت و دانشگاهها و سازمان نظام پزشکی کشور می توانند شرکای خوبی برای بانک سلامت باشند.

با خودکفایی دارویی باید وابستگی های ارزی را کاهش داد

دکتر عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز در این نشست از تلاشها و خدمات ستاد مقابله با کرونا و کادر بهداشت و درمان کشور و استان تهران که باعث تامین امنیت و سلامت مردم شدند  تقدیر کرد .

وی با اشاره به این که علیرغم تحریم ها و فشار دشمنان برای فروپاشی نظام انقلاب اسلامی گفت: ظرف ۲ سال گذشته با رهنمودهای مقام معظم رهبری و مشارکت دستگاههای مختلف و همکاری مردم از این فشارهای حداکثری سربلند بیرون آمدیم.

دکتر همتی افزود: هر چه تلاش دشمنان افزایش یافت موفقیت ما در خنثی کردن تلاش آنان بیشتر شد و موفق به اصلاح بسیاری از شاخصهای اقتصادی شدیم. تورم نزولی و رشد اقتصاد غیر نفتی مثبت شد و در حال خروج از شرایط رکود اقتصادی بودیم.

وی با اشاره به اعتبارات تخصیص یافته در شیوع کرونا برای تامین دارو و کالاهای اساسی خاطرنشان کرد: گرچه شیوع کرونا با تعطیلی اصناف و مشاغل و قطع صادرات تمام برنامه ها دچار تغییر شد اما با اختیاراتی که از سوی مقام معظم رهبری به  ستاد کرونا واگذار شد وبا تلاش کارکنان بهداشت و درمان این مقطع نیز با سربلندی طی شد

دکتر همتی تاکید کرد در این شرایط تلاش کردیم که ازکاهش رونق اقتصادی و افزایش تورم جلوگیری کرده و کالاهای اساسی و داروهای مورد نیاز را فراهم کنیم.

وی به آزادی بخشی از ذخایر بانک مرکزی برای اعطای وام به خانوارها، کسبه، اصناف و … اشاره کرد که توانست جلوی  شوک وارد شده به اقتصاد مملکت را بگیرد و آن را نشان از مرحله ای دانست که قدرت تاب آوری کشور افزایش یافته است.

رییس بانک مرکزی در ادامه گفت: پیش بینی ما این است که با توجه به عوامل موثر در تورم تا خردادماه سال آینده نباید تورم بیشتر از ۲۴ درصد شود.

وی نرخ تورم و نرخ ارز را برای اقتصاد بسیار مهم برشمرد و تاکید کرد که تلاش برای کنترل و تعدیل آنها در اولویت است.

دکتر همتی با اشاره به اقدامات صورت گرفته یادآور شد اوضاع اقتصادی کشور مدیریت شده و تحت کنترل است و این مرحله تاریخی نیز در کارنامه درخشان کشور ماندگار خواهد شد و ستودنی است.

.رییس بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که در حوزه تامین تجهیزات و دارو اولویت با دارو و تجهیزات ضروری است و تجهیزات تکمیلی و پشتیبانی در اولویت دوم قرار دارند و پشتیبانی خود را برای واردات و صادرات شرکت های دانش بینیان اعلام کرد .

دکتر همتی خودکفایی دارویی را بسیار مهم برشمرد و تاکید کرد باید با همت و عزم جدی در این زمینه گام برداشت تا وابستگی ارزی دارویی کشور کاهش یابد .

شورای فرماندهی ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با حضور دکتر همتی رییس بانک مرکزی کشور، دکتر زالی فرمانده ستاد مقابله با کلان شهر تهران و تمامی اعضا دوشنبه ۱۲ خردادماه در تالار شهیدبهشتی تشکیل جلسه داد.

انتهای پیام/