رئیس‌جمهور آمریکا در فرمانی اجرایی، تحریم‌های تازه‌ای را علیه ایران اعمال کرد.

به گزارش پایان تیتر به نقل از رویترز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با امضای فرمانی اجرایی، تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرد.

ترامپ در دفتر کارش در کاخ سفید در جمع خبرنگاران درباره ارتباط این تحریم‌ها با ساقط شدن پهپاد متجاوز این کشور توسط پدافند ایران، گفت می‌تواند مرتبط باشد، اما حتی در صورت عدم وقوع این حادثه نیز این دور از تحریم‌ها علیه ایران اعمال می‌شد.

او در ادامه مدعی شد: ما به دنبال درگیری با ایران یا هیچ کشور دیگری نیستیم. فقط می‌توانم بگویم که ما هرگز نمی‌توانیم اجازه دهیم که ایران سلاح هسته‌ای داشته باشد.

رئیس‌جمهور آمریکا با چشم پوشی از نقش برجسته ایران در مقابله با تروریست‌های تکفیری وهابی در منطقه و همچنین فتوای رهبر معظم انقلاب در حرام شرعی بودن ساخت سلاح هسته‌ای، گفت: ما به افزایش فشار‌ها ضد تهران ادامه خواهیم داد تا وقتی که ایران از فعالیت‌ها و آرمان‌های خطرناک خود دست بردارد از جمله تلاش برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای، افزایش غنی‌سازی اورانیوم، طراحی و ساخت موشک‌های بالستیک، پشتیبانی و همراهی تروریسم و اقدام‌هایی که آمریکا و هم پیمانانش را به دردسر می‌اندازد.

ترامپ درباره مذاکره با ایران نیز گفت: دوست داریم مذاکره کنیم، اگر آن‌ها بخواهند. اگر نخواهند هم مشکلی نیست. اما دوست داریم این اتفاق بیفتد و صریح بگویم، شاید هم به زودی این اتفاق بیفتد.

کنفرانس خبری وزیر خزانه‌داری آمریکا در تشریح تحریم‌ها

در همین حال، استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا در کنفرانسی خبری اعلام کرد آمریکا دفتر رهبر انقلاب، سردار تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران و سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران و پنج نفر از فرماندهان نیروی دریایی سپاه را تحریم کرده است.

به گفته منوچین، فرماندهان پنج منطقه نیروی دریایی سپاه پاسداران به نام‌های عباس غلامشاهی، رمضان زیراهی، یدالله بادین، منصور روانکار و علی عظمایی در فهرست تحریم قرار گرفته‌اند.

ترامپ تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کرد / تحریم ۸ فرمانده ارشد سپاه

وزیر خزانه داری آمریکا همچنین اعلام کرد در پایان این هفته محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز تحریم می شود.

او مدعی شد تحریم‌هایی که امروز علیه ایران اعمال شد، میلیاردها دلار از دارایی‌های ایران را مسدود می‌کند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای نیروی دریایی سپاه پاسداران را به تلاش برای مسدود کردن تنگه هرمز متهم کرده و دلیل تحریم فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران را هدف قرار دادن پهپاد آمریکایی اعلام کرده است.

شایان ذکر است، روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بامداد پنج‌شنبه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد یک فروند پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک آمریکا پس از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد. آمریکا بدون ارائه هیچ مدرکی برای توجیه اقدام غیرقانونی خود در نقض حریم هوایی ایران، مدعی شد این پهپاد جاسوسی خارج از آسمان ایران مورد هدف قرار گرفت. اما سپاه پاسداران روز جمعه قطعاتی از لاشه این پهپاد پیشرفته و غول پیکر را به نمایش گذاشت.

انتهای پیام/