رئیس جمهور گفت: ما در روز‌های سخت، عملا ثابت کردیم که در کنار برادران قطری خود خواهیم ماند و آماده ایم همکاری‌های خود را با کشور دوست و برادر ادامه دهیم.

به گزارش پایان تیتر، حجت الاسلام حسن روحانی عصر دوشنبه در تماس تلفنی شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر با وی، با تاکید بر علاقه مندی تهران برای گسترش مناسبات با همه کشور‌های منطقه از جمله قطر، اظهارداشت: در مسیر تقویت همکاری‌های مشترک دو کشور در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی هیچ مانعی نیست.

روحانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران برای انجام هر اقدامی که جهت آرامش منطقه مورد نیاز باشد، آماده کمک و همکاری است، ابراز امیدواری کرد که مشکلات منطقه از طریق گفتگو حل و فصل شود.

رئیس جمهور همچنین در این تماس تلفنی باتبریک متقابل فرا رسیدن ماه مبارک رمضان به امیر، دولت و ملت قطر، اظهارداشت: ما در روز‌های سخت، عملا ثابت کردیم که در کنار برادران قطری خود خواهیم ماند و آماده ایم همکاری‌های خود را با کشور دوست و برادر ادامه دهیم.

روحانی با تاکید بر اینکه ما خواستار حاکمیت فضای میانه روی و عقلانیت در روابط بین المللی هستیم، گفت: تحولات جاری منطقه با سیاست‌های غیرقانونی دولت آمریکا پیچیده شده و احتمال تاثیرات سوء آن برای کشور‌های منطقه وجود دارد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه هدف نهایی آمریکا از ایجاد محدودیت برای صادرات نفت ایران، ایجاد بی ثباتی در منطقه است، ابراز امیدواری کرد که در سایه همکاری‌های سیاسی دوستان در منطقه، شاهد تداوم ثبات و امنیت در منطقه حساس خلیج فارس باشیم.

روحانی همچنین وضعیت غزه و حملات رژیم صهیونیستی به مردم مظلوم غزه در ماه مبارک رمضان را بسیار نگران کننده خواند و اظهارداشت: کشور‌های اسلامی ضروری است با اتحاد خود و اعمال فشار بر رژیم صهیونیستی، مانع کشتار فلسطینی‌های بیگناه شوند.

امیر قطر نیز در این تماس تلفنی ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و آرزوی توفیق برای رئیس جمهور، دولت و ملت ایران اظهارداشت: دولت و ملت قطر قدردان ایران و مواضع آن هستند و هیچگاه محبت‌های تهران را در دوران سخت خود فراموش نمی‌کنند.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی با تاکید بر اینکه دوحه برای توسعه همه روابط خود با تهران آمادگی دارد، اجرای توافقات میان دو کشور را ضروری خواند.

وی با اشاره تشدید و بالاگرفتن اختلافات در منطقه، گفت: ما بار‌ها به آمریکایی‌ها و دوستان خود گفته ایم که این اختلافات باید از طریق گفتگو حل و فصل شود و قطر با هر اقدامی که به ناامنی درمنطقه دامن بزند، بشدت مخالف است.

امیر قطر درباره وضعیت غزه نیز گفت که کشورش از هیچ تلاشی برای بازگرداندن آرامش به غزه و محکوم کردن حرکت رژیم صهیونیستی دریغ نمی‌کند.

انتهای پیام/