رئیسی گفت: انتقال ایدز از مادر به نوزاد در سال گذشته تنها در یک مورد فرد غیر ایرانی مشاهده شده است.

به گزارش پایان تیتر، علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، اظهار کرد: یکی از برنامه‌هایی که به طور جدی در وزارت بهداشت دنبال می‌شود، موضوع بیماری‌های واگیر است که خوشبختانه کشورمان در این حوزه در سطح منطقه و دنیا از رشد و پیشرفت قابل توجهی برخوردار است.

وی ادامه داد: سه بیماری مالاریا، سل و HIV در دنیا جزو اولویت‌های اصلی حوزه سلامت هر کشوری قرار دارد که خوشبختانه ایران در زمینه پیشگیری از بیماری مالاریا در سطح منطقه و دنیا اقدامات بسیار موثری را انجام داده‌ است و در زمینه عارضه سل نیز در منطقه بسیار خوب کار کرده‌ایم ولی انتظار می‌رود که اقدامات بهتری در این حوزه انجام شود.

  ۹۰ درصد مبتلایان به ایدز تحت پوشش بیمه هستند

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: معتقدم در حوزه بیماری HIV  جزو کشورهایی هستیم که مبتلایان به عارضه ایدز را تحت حمایت می‌گیریم، ۹۰ درصد داروها نیز تحت پوشش وزارت بهداشت هستند؛ همچنین ۹۰ درصد بیماران تحت پوشش بیمه خدمات درمانی دریافت می‌کنند.

رئیسی اظهار کرد: کشور ما در زمینه پیشگیری از انتقال ایدز از مادر به نوزاد اقدامات موثری انجام داده است که براساس نظر سازمان بهداشت جهانی اینگونه اقدامات بشاخص خوبی در حوزه سلامت محسوب می‌شوند، در همین راستا ما با شناسایی مادران مبتلا به ایدز اجازه انتقال این عارضه را به نوزادان نداده‌ایم.

وی افزود: HIV هزینه بالایی بر حوزه سلامت تحمیل می‌کند و داروهای آن نیز گران است و باعث ناتوانی و بروز مشکلات زیادی در افراد می‌شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در سال گذشته تنها یک مورد انتقال بیماری ایدز از مادر به نوزاد داشته‌ایم، تأکید کرد: در سال گذشته یک مورد انتقال ایدز از مادر به نوزاددر فردی غیر ایرانی داشته‌ایم، به دلیل آنکه بیماری در مراحل پایانی شناسایی شده و زمان طلایی از دست رفته بود، ما نتوانستیم کاری از پیش ببریم.

ارتقای بیماریابی از اهداف اصلی وزارت بهداشت

وی اضافه کرد: یکی از اهداف اصلی وزارت بهداشت در کشورمان ارتقای بیماریابی در سراسر ایران است، زیرا ما معتقدیم که تعداد بیشتری از بیماران را می‌توانیم شناسایی و درمان کنیم.

وی ادامه داد: در گذشته ما مجوزی برای تست‌های تشخیصی خودارزیابی  در کشور  نداشتیم، ولی خوشبختانه با تصمیمات جدید تست‌های خودارزیابی در داروخانه‌های سراسر کشور تحت کنترل وزارت بهداشت عرضه می‌شود تا افراد بتوانند تست‌های خودارزیابی مربوط به ایدز را انجام دهند.

وی اضافه کرد: با توزیع تست‌های خودارزیابی حجم گسترده‌ای از افراد که به دلیل مسائل فرهنگی، اجتماعی به مراکز دولتی مراجعه نمی‌کردندبا  اقدام به ارزیابی خود در زمینه بیماری ایدز می‌کنند.

توزیع تست های خود ارزیابی ایدز در داروخانه های کشور در ماه‌های آینده

رئیسی بیان کرد: تست‌های خودارزیابی تا آخر امسال در داروخانه‌های سراسر کشور عرضه می‌شود و در حال حاضر مجوزهای لازم کسب و دستورالعمل‌های توزیع آن به سراسر کشور در حال ابلاغ است.

وی ادامه داد: تست‌های خودارزیابی که در داروخانه‌ها عرضه می‌شود رایگان نیست و هزینه این تست‌ها در حدود ۵۰۰ هزار تومان است.

رئیسی گفت: اعتیاد یک رفتار پرخطر محسوب می‌شود و باید تست‌های شناسایی بیماران ایدزی در خصوص اینگونه افراد انجام شود.

کاهش آمار ابتلا به مالاریا در ایران

وی در خصوص بیماری مالاریا گفت: ما در سال ۲۰۰۰ در حدود ۱۲۰ هزار نفر مبتلا به این عارضه در کشور شناسایی کرده‌ایم و با اقدامات موثر در وزارت بهداشت این آمار در سال ۹۶ به ۵۷ مورد کاهش پیدا کرده است؛ ما در آستانه حذف و ریشه کنی  مالاریا قرار گرفته‌ایم.

رئیسی گفت: مبتلایان به بیماری مالاریا بیشتر وارداتی هستند و در ایرانشهر تنها ۳ نفر به این عارضه مبتلا شده‌اند.

انتهای پیام/