دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی از ادامه مذاکرات برای ساخت بیمارستان هسته‌ای خبر داد.

به گزارش پایان نیوز، اصغر زارعان دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در امور اجرایی از تزریق گاز هگزا فلوئورید اورانیوم به سانتریفیوژهای نسل هشتم (IR-8) ایران در چارچوب توافقات برجام در آینده بسیار نزدیک خبر داد و گفت: تست‌های مکانیکی ماشین IR-8 که ساخت متخصصان ایرانی و کاملاً بومی است، به پایان رسیده و گازدهی اورانیوم به این تک ماشین پیشرفته را با توسل به ائمه اطهار(ع) و در چارچوب برجام در آینده بسیار نزدیک در نطنز و با نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام خواهیم داد.
زارعان همچنین گفت: این اقدام باعث می‌شود تا ضمن افزایش توانایی کشور در غنی سازی پیام خوبی برای طرف مقابل باشد که درصورت هرگونه نقض عهد و نیاز به بازگشت پذیری از سوی ایران بدانند ماشین‌های پیشرفته جایگزین ماشین‌های قدیمی خواهند شد.
دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین از ۲ برابر شدن نوآوری‌ها و دستاوردهای صنعت هسته‌ای در سال جاری خبر داد و گفت: بخشی از این دستاوردها در مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای در ۲۰ فروردین ۹۶ رونمایی خواهد شد یا به بهره برداری خواهد رسید.
زارعان در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت صنعت هسته‌ای کشور در سالی که برجام اجرایی شده است، اظهار داشت: توافق هسته‌ای توانست درهای بسته گذشته را به روی صنعت هسته‌ای ایران باز کند و متخصصان داخلی کشورمان با تلاش و زحمت شبانه روزی در حوزه تحقیق و توسعه توانسته‌اند به دستاوردهای بسیار خوبی در بخش‌های مختلف دست یابند که در زمان خود به اطلاع مردم ایران خواهد رسید.
وی افزود: در شهرهای قزوین، کرج، فردو، یو سی اف اصفهان و سایت اراک شاهد رونمایی این دستاوردها خواهیم بود؛ ضمن این که سر ریز دانش هسته‌ای در بخش‌های دیگر کشور از جمله حوزه لیزر، صنعت نفت و سلامت نیز ثمراتی داشته که با سایر نوآوری‌ها در نمایشگاه اختصاصی سازمان در روز ۲۰ فروردین به نمایش گذاشته می‌شوند.
زارعان همچنین از بهره برداری یا شروع به کار ساخت ۴ پروژه عمرانی سازمان انرژی اتمی در ایام الله دهه فجر خبر داد و گفت: در اراک شروع عملیات ساختمانی اورژانس سوانح سوختگی و پرتوی را داریم و در تهران در سایت شهید شهریاری نیز آغاز یک پروژه عمرانی بسیار مهم و در کرج نیز یک افتتاح خواهیم داشت.
دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه به پیگیری ساخت بزرگترین بیمارستان فوق تخصصی هسته‌ای غرب آسیا در تهران اشاره کرد و گفت: مذاکرات با هیئت‌های خارجی در این زمینه ادامه دارد و در حال تدوین پیش نویس قراردادهای مورد نیاز آن هستیم ضمن این که این قرارداد یک اقدام بین‌المللی بعد از برجام بوده و کاربرد آن در تشخیص و درمان انواع سرطان‌هاست.
انتهای پیام/