آیین وداع با مرحوم جمشید مشایخی هنرمند پیشکسوت و چهره ماندگار تئاتر، سینما و تلویزیون دقایقی پیش در تالار وحدت آغاز شد.

به گزارش  پایان تیتر، آیین وداع با مرحوم جمشید مشایخی هنرمند پیشکسوت و چهره ماندگار تئاتر، سینما و تلویزیون دقایقی پیش در تالار وحدت آغاز شد.

آغاز مراسم تشییع پیکر جمشید مشایخی در تالار وحدت

هنرمندان و علاقه مندان بسیاری خود را به تالار وحدت رسانده اند تا برای آخرین بار با این هنرمند برجسته کشورمان وداع کنند.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی، علی‌اصغر کاراندیش معاون توسعه مدیریت و منابع و سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، احمد مسجدجامعی رئیس کمیته فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و شهرام گیل‌آبادی مدیرعامل خانه تئاتر از مدیران سینمایی و هنری حاضر در این مراسم هستند.

آغاز مراسم تشییع پیکر جمشید مشایخی در تالار وحدت

هنرمندانی همچون ایرج راد، اصغر همت، برزو ارجمند، علی نصیریان، علی دهکردی، بهمن فرمان آرا، قطب‌الدین صادقی، نادر طریقت، فرشته طائرپور، حسن فتحی، داریوش فرهنگ، لاله اسکندری، علی مرادخانی، رضا بنفشه‌خواه، داریوش اسدزاده، ابوالفضل پورعرب، بهزاد فراهانی و … هم برای بدرقه جمشید مشایخی در این مراسم حضور دارند.

آمبولانسی که حامل پیکر این زنده یاد است دقایقی پیش وارد محوطه تالار وحدت شد. خیابان شهریار از ابتدا تا انتها توسط پلیس یگان ویژه مسدود شده و حیاط تالار وحدت مملو از مردم هنرمندان و دوستداران این هنرمند است.

آغاز مراسم تشییع پیکر جمشید مشایخی در تالار وحدت

در ابتدا شهرام گیل آبادی مدیر عامل خانه تئاتر گفت: فقدان بازیگر صحنه‌های پهلوانی و جوانمردی استاد جمشید مشایخی برای خانواده تئاتر جبران ناپذیر است. مردم عزیز کشورمان آخرین نصیحت شاعر صحنه‌ها این بود که باید قلبمان را بشوییم و صادقانه به مردم خدمت کنیم. ایشان در کلام مهربانانه خود می گفتند، هنرمندان باید در کنار مردم باشند. ما هم باید یار و یاور هنرمندانی باشیم که در سختی به زندگی می‌پردازند.

وی عنوان کرد: آغاز این بهار با حیرت از سیل و سفر هنرمند ناب مردمی این سرزمین همراه بود. خانواده سربلند و بزرگ تئاتر ایران با منش جوانمردانه جمشید مشایخی بر خود می‌بالد که پیش آهنگ مردم کشورش باشد و در این شرایط سخت همواره در این جایگاه بوده و زنده خواهد ماند. خانه تئاتر ضمن ارج نهادن به زحمات استاد جمشید مشایخی صادقانه به روح ایشان اطمینان می دهد که زبان حق گرای مردم این سرزمین باشد و برای پیشبرد شاعر صحنه‌ها از هیچ تلاشی فروگذار نکند.

ایرج راد بازیگر تئاتر و تلویزیون هم در این مراسم طی سخنانی اظهار کرد: دردانه‌ای دیگر از عالم هنر‌های نمایشی از میان ما رفت. عزیزان ارزشمندی که سال‌های سال به فرهنگ و هنر این مملکت عاشقانه خدمت کردند، یک به یک از بین ما می‌روند. جمشید مشایخی هم رفت.

وی افزود: آن‌ها عاشق مردم و عاشق فرهنگ و هنر بودند. جمشید مشایخی یکی از آن شایسته‌هایی است که همواره عاشق مردم بود. صحنه تئاتر برای او مقدس بود. برای همین به محض ورود صحنه را می‌بوسید، او همواره می‌گفت: من خاک پای مردم ایران هستم.

این هنرمند ادامه داد: جمشید مشایخی به خاطر فرهنگ، هنر و مردم ۶۵ سال از عمر خود را وقف هنر کرد. عزیزانی که برای تشییع اینجا هستند همه با عشق آمده اند. نام و یاد جمشید مشایخی همواره در تاریخ هنر‌های نمایشی جامعه زنده خواهد بود.

ایرج راد گفت: باید مکان‌هایی را به نام این عزیزان نامگذاری کنیم. گرچه چند سالی است که فرهنگ خوبی جاافتاده و سالن‌های تئاتر به نام این هنرمندان نامگذاری می‌شود، اما چرا سالن‌های سینما و محله‌های زندگی شان به نامشان ثبت نشود؟

این پیشکسوت تئاتر تاکید کرد:جمشید مشایخی همواره در ذهن ما خواهد بود، او زنده و پاینده است، یادش گرامی.

در ادامه، منوچهر شاهسواری مدیر خانه سینما گفت: جمشید مشایخی سرشار از محبت و مهر و صفا بود. او از آن‌هایی بود که نان به نرخ روز نخورد؛ بلکه نان به نرخ خون جگر خورد. خون جگری که به پای هنر، فرهنگ و تمدن این کشور ریخته شد.

وی ادامه داد: ماندگاری فرهنگ و هنر تاریخ این کشور جز به خون جگر جمشید مشایخی‌ها حاصل نمی‌شود. جمشید‌های مشایخی ماموریت عظیمی از این بابت بر دوش خود احساس کردند و تا پایان ایستادند.

شاهسواری عنوان کرد: جمشید مشایخی به گیسوی هنر خویش ماه را به زمین کشید تا به ما بگوید آسمان و زمین آنجا یگانه می‌شوند که هنرمند حضور دارد.

پیکر استاد مشایخی در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) به خاک سپرده خواهد شد. مراسم ترحیم او نیز روز سه‌شنبه ۲۰ فروردین ماه ساعت ۱۶ تا ۱۷:۳۰ در مسجد جامع شهرک غرب، واقع در میدان صنعت، خیابان فرحزادی برگزار خواهد شد.

گفتنی است جمشید مشایخی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون کشورمان، بعد از تحمل یک دوره بیماری ۱۳ فروردین امسال درگذشت.آغاز مراسم تشییع پیکر جمشید مشایخی در تالار وحدت

او یکی از ماندگارترین چهره‌های عرصه بازیگری و متولد ۶ آذر ۱۳۱۳ در تهران بود. از سال ۱۳۳۶ با نمایش «وظیفه پزشک» فعالیت بازیگری خود را آغاز کرد و با فیلم کوتاه «جلد مار» در سال ۴۲ مقابل دوربین رفت و دو سال بعد با فیلم «خشت و آینه» وارد سینما شد.

 

انتهای پیام/