پس از وقوع زلزله بازسازی خانه‌ها کاری سخت، زمان‌بر و پرهزینه است به همین دلیل گروهی از طراحان بین المللی ایده ساخت خانه‌های ساخته شده با چاپگر سه بعدی را مطرح کرده‌اند.

به گزارش  پایان تیتر؛  کارشناسان به تازگی موفق به طراحی خانه‌هایی با قیمت ۳ هزار پوند شده‌اند که ساخت آن‌ها تنها ۲۴ ساعت به طول می‌انجامد.


طراحان این پروژه امیدوار هستند درآینده با استفاده از این فناوری بتوانند برای میلیون‌ها فرد بی خانمان و فقیر درسراسر دنیا و کشور‌های محروم خانه‌های محکم، زیبا، ارزان و سریع تولید کنند.


ایده ساخت این خانه‌های ۶۰ متر مربعی ابتدا درجشنواره SXSW مطرح شده است و طراحان آن امیدوار هستند با استفاده از چاپگر Vulcan بتوانند به سرعت خانه‌های زیادی در دنیا تولید کنند.


اکنون هزینه ساخت این خانه‌های مدرن و پیشرفته حدود ده هزار دلار است، اما گروه طراحان امیدوار هستند درآینده هزینه ساخت را به حدود ۴ هزار دلار کاهش دهند.


اکنون این طرح درمناطق محروم کشور السالوادور درحال اجرا است و کارشناسان استارت آپ داستان تازه (New Story) پیش بینی کرده اند درسال‌های آینده این طرح را درسایر مناطق جهان اجرایی کنند.


آمار‌ها نشان می‌دهند حدود یک و دو دهم میلیارد نفر از اهالی کره زمین فاقد مسکن مناسب هستند و حال با استفاده از فناوری‌های پیشرفته، چاپگرسه بعدی، سیمان و نیز طراحی زیبا می‌تواند این بحران را دردنیا تا حد زیادی از بین ببرد.


این منزل مسکونی مقاوم دارای اتاق نشیمن، حمام، اتاق خواب و یک حیاط کوچک است و تنها بخش خانه که با استفاده از چاپگرسه بعدی تولید نمی‌شود سقف آن است.


پس از وقوع زلزله در هائیتی تلاش زیادی برای ساخت خانه‌های مدرن و ایمن دربرابر زلزله در این کشور انجام نشده است و گروه سازنده خانه‌های ساخته شده با چاپگرسه بعدی با استفاده از تزریق سیمان به ساخت خانه پرداخته اند.


برای ساخت این خانه ها، ابتدا طرح اولیه با رایانه طراحی می‌شود و سپس برنامه ساخت آن به چاپگر فرستاده می‌شود و پس از انتقال چاپگر به سایت محل ساخت خانه، کار احداث و راه اندازی آن در عرض تنها ۲۴ ساعت به اتمام می‌رسد.


در ساخت این چاپگر از ماده اولیه بتن استفاده می‌شود تا مقاومت بیشتری در برابر دگرگونی‌های آب و هوایی و نیز رانش زمین داشته باشد.


منبع: dailymail

انتهای پیام/