سخنگوی دولت گفت: براساس گزارش وزارت اطلاعات تقریبا دیگر مدیر دو تابعیتی نداریم.

به گزارش پایان تیتر؛ محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه، اظهار کرد: هر سال همه برنامه‌ها و اهداف در سندی تحت عنوان بودجه منعکس می‌شود. پیش‌بینی منابع و مصارف در سال ۹۶ براساس گزارش خزانه ۳۲۰ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به سال قبلش ۱۳ درصد افزایش داشته است.

* مالیات سال ۹۶ را به صورت کامل دریافت کردیم

سخنگوی دولت با بیان اینکه مالیات سال ۹۶ را به صورت کامل دریافت کردیم، افزود: پیش بینی ما در مورد قیمت نفت هم درست بوده است.

وی گفت: وظایف سازمان برنامه و بودجه این است که خود را برای همه شرایط آماده کند چرا که ما دشمنانی داریم. در منطقه هم کسانی هستند که اختلاف ایدئولوژیک دارند و رژیم صهیونیستی هم که اصلا کشور نیست و یک جعل است، تلاش می‌کند علیه ما فعالیت‌هایی انجام دهد.

* منتظر ۲۲ اردیبهشت نمی‌مانیم

نوبخت درباره توافق هسته‌ای گفت: رئیس جمهور آمریکا فرد غیر قابل اتکایی است. وی کله بزرگی دارد و بیش از اینکه مغزش بزرگ باشد شاخش درازتر است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه صندوق بین المللی پول، در نهم فروردین، اقتصاد ایران را در ۴۰ شاخص و ۷ بند، ارزیابی کرده، تصریح کرد: وضعیت اقتصاد ما در تمام شاخص‌ها مثبت بوده است.

وی اضافه کرد: ما منتظر نمی‌مانیم تا در ۲۲ اردیبهشت چه اتفاقی می افتد بلکه برنامه های خودمان را داریم.

* تقریبا مدیر دو تابعیتی نداریم

نوبخت در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان درباره کاوه مدنی، گفت: مدیران دو تابعیتی تعریفی دارند. تعدادی از این افراد که در خارج از کشور کار می کردند هیچ گاه تابعیت ایرانی را نفی نکرده‌اند.

سخنگوی دولت ادامه داد: وزارت اطلاعات در خصوص مدیران دو تابعیتی موظف به شناسایی و نتیجه هم اعلام شد. سیاست دولت این است که از مدیران دو تابعیتی استفاده نکند.

وی تاکید کرد: براساس گزارش وزارت اطلاعات ما تقریبا دیگر مدیر دو تابعیتی نداریم.

نوبخت در پاسخ به اینکه آیا آقای کاوه مدنی را جزء مدیران دو تابعیتی می دانید یا خیر، بیان کرد: اطلاع دقیقی در این مورد ندارم که آیا وی تابعیت دیگری داشته است یا نه. اگر نداشت، چگونه مانده است. از وزارت اطلاعات در اینباره سوال می‌کنم و به شما پاسخ می‌دهم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ما هم معتقد به مراقبت هستیم تا جلوی نفوذ گرفته شود اما اگر بگوییم هر کسی در خارج تحصیل کرده، نفوذی است این برخورد افراطی است.

* سامانه ‘نیما’  امروز توسط معاون اول رئیس جمهور افتتاح می‌شود

نوبخت اظهار کرد: در سال ۹۶ دو هدف برجسته داشتیم که در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی تعریف شده بود. در همین راستا روی دو موضوع تولید و اشتغال متمرکز شدیم.

نوبخت با اشاره به رشد اقتصادی در سال ۹۶ ادامه داد: براساس گزارش مرکز آمار در ۹ ماهه اول سال ۹۶ نسبت به ۹ ماهه اول سال ۹۵ رشد اقتصادی با نفت ۴/۴ و بدون نفت ۴/۷ دهم درصد بوده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ۸۳۶ هزار نفر در ۹ ماهه اول سال ۹۶ وارد بازار کار شدند که از این تعداد ۸۱۹ هزار نفر  مشغول به کارند و ۱۷ هزار نفر از آنان هم به جمعیت بیکاران اضافه شدند.

وی اضافه کرد: سامانه ‘نیما’ که امروز توسط معاون اول رئیس جمهور افتتاح خواهد شد، امکان قاچاق را کم  و ساختار شفافی را برای ورود و خروج بازار ارز مشخص می‌کند.

*یورو جایگزین دلار می‌شود

نوبخت درباره جایگزین کردن یورو به جای دلار گفت: در شرایطی که آمریکا اعلام می‌کند اجازه استفاده از پولم را نمی‌دهم چرا ما بر استفاده از دلار اصرار داشته باشیم.

وی بیان کرد: آمریکایی‌ها دلارهای را که در مسیر ایران هستند، تایید نمی‌کنند. یورو ارز جهان شمولی است و می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

سخنگوی دولت گفت: اراده نظام بر این است که از دلار استفاده نکند. تا جایی هم که بتوانیم با کشورهای، مبادلات‌مان را براساس پول ملی انجام می‌دهیم.

* گروکشی نوزاد در یکی از بیمارستانهای کرج کذب است

معاون رئیس جمهور در واکنش به اظهارات خبرنگاری که گفت ظاهرا بیمارستانی در کرج، نوزادی را در ازای هزینه زایمان مادر گرو نگه داشته است، دستور رسیدگی فوری داد و گفت: بخش اعظم هزینه اصلی را دولت به بیمارستان پرداخت می کند و هیچ بیمارستانی اجازه چنین کاری ندارد.

وی در ادامه گفت:  براساس گزارشی که اکنون به دستم رسیده وزارت بهداشت اعلام کرده که گروکشی کذب است. این نوزاد زردی داشته و در بیمارستان تحت مراقبت است.

وی تصریح کرد: خانواده این نوزاد بیمه نداشتند و کسانی هم که بیمه نیستند حداکثر ۵ درصد هزینه را پرداخت می‌کنند.

* دولت موافق فیلترینگ تلگرام نیست

نوبخت درباره استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی گفت: موضع دولت در این مورد کاملا روشن است. ما به دسترسی آزاد به اطلاعات براساس رعایت قانون معتقدیم.

وی با تاکید بر اینکه دولت در مورد پیام رسان‌های داخلی بخشنامه کرد و ما هم استفاده می‌کنیم، ادامه داد: آنچه که انجام دادیم، رفع انحصار بود اما دولت موافق نیست که با فیلترینگ این فضا را محدود کند.

سخنگوی دولت اظهار کرد: اگر فردی بخواهد از پیام رسان خارجی استفاده کند ما براساس حقوق شهروندی او را آزاد می‌گذاریم.

* پول پاشی نمی‌کنیم

نوبخت با اشاره به پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی اضافه کرد: نظام بانکی حدود ۱۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از منابع بانکی را به ۲۷ هزار واحد تولیدی کوچک و متوسط اختصاص داد.

سخنگوی دولت افزود: دولت از صندوق خود ۴۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی داد. ۱۲۰۰ میلیارد تومان هم برای طرح های عمرانی ماده ۱۰و ۱۲ (حوادث) پرداخت کردیم که این مبلغ نسبت به سال ۹۵ حدود ۶/۳ دهم درصد افزایش داشته است.

وی اضافه کرد: ما با چشم باز عمل می‌کنیم و پول پاشی نمی‌کنیم. مجموعا نظام بانکی و صندوق امسال ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به طرح تولیدی، بخش مسکن، بافت های فرسوده، نوسازی ناوگان حمل و نقل و… پرداخت می‌کند.

* قیمت خرید تضمینی گندم برای امسال ۱۳۰۰ تومان است

معاون رئیس جمهور درباره قیمت خرید تضمینی گندم گفت: وزارت کشاورزی مایل به افزایش قیمت است، اما آیا اجازه می‌دهند در عین افزایش ۲۰ درصدی قیمت خرید نان را هم ۲۰ درصد افزایش دهند. ما برای پرداخت همین قیمت خرید هم مشکل داریم، لذا تصمیم گرفته شد امسال قیمت خرید ۱۳۰۰ تومان باشد.

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره پرداخت بدهی تامین اجتماعی، تصریح کرد: سال گذشته ۵ هزار میلیارد تومان از طلب امور اجتماعی پرداخت شد تا این سازمان بتواند بدهی خود را به وزارت بهداشت بدهد.

وی درباره بودجه بخش رفاه، اظهار کرد: بیشترین پول کشور صرف رفاه می شود و برخی هم انتقاد می کنند که وقتی طرح های عمرانی زیادی داریم، چرا این همه اعتبار صرف رفاه می شود.

* رئیس جمهور توقع برحقی دارد

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر رئیس جمهور در جمع مدیران ارشد دولت و اینکه آیا آقای روحانی از مدیران خود ناراضی است، اظهار کرد: فکر می‌کنم رئیس جمهور توقع بر حقی دارد. ممکن است در دولت تضمینی گرفته شود و عده‌ای موافق یا مخالف باشند. این لازم است اما کافی نیست و ما باید از مواضع دولت دفاع و آن را تبیین کنیم.

* برخی از کالاها ارز ۳۸۰۰ تومانی دریافت می‌کنند

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه ارز ۴۲۰۰ تومان را برای همه کالاهایی که باید ثبت سفارش شوند پرداخت می‌کنیم، گفت: البته برای برخی کالاهای اساسی ارز ۳۸۰۰ تومان پرداخت می‌کردیم این قبیل اقلام را باید با همان ارز ۳۸۰۰ تومانی بیاورند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه این اولین سالی نیست که کشورمان در تحریم قرار داشته است، افزود: بعد از قضایای اوکراین یکی از کشورها که تحریم شده بود از ما خواست تا تجاربمان را در اختیار او قرار دهیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شنیده شده که تعیین ۴۲۰۰ تومان برای نرخ ارز تصمیم یک فرد بوده است، گفت: چنین موضوعی صحت ندارد و اعضای دولت در این مورد اجماع نظر داشتند.

انتهای پیام/