نمکی گفت: به دلیل بنیه اقتصادی پایین صنعت دارو، فعلاً ارز ۴۲۰۰ تومانی تنها راهگشای این صنعت است.

به گزارش پایان تیتر، سعید نمکی وزیر بهداشت در حاشیه مراسم رونمایی از ۴ داروی ضد سرطان و ضد دیابت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دارو‌هایی که امروز به عنوان ماده اولیه در حوزه سرطان و دیابت تولید شده‌اند، با همت عزیزانی در ٢ شرکت داروسازی بوده و معاونت علمی ریاست جمهوری نیز در این تولید دخیل بوده است.وی با اشاره به کاهش ارزبری دارو‌ها با تولید این دارو‌ها گفت: تولید این دارو‌ها به شکل قابل توجهی ارزبری را در واردات مواد اولیه دارو‌های ضد سرطان و ضد دیابت کاهش می‌دهد، امیدواریم که ما هم در حوزه سیاست حمایت از تولید داخل در سالی که مقام معظم رهبری آن را سال رونق تولید نامگذاری کردند، بتوانیم گام‌های موثرتری را با حمایت و میدان داری بخش خصوصی در این زمینه برداریم.

نمکی ادامه داد: دارو‌هایی که امروز تولید شد در حد تولید صنعتی بوده و قطعاً هم در تولید انبوه دارو‌های خاص قابل استفاده است.

با جلوگیری از ورود داروهای مشابه داخل از تولیدکنندگان حمایت می‌کنبم

وی در زمینه حمایت از تولیدکنندگان داخلی دارو گفت: بزرگترین حمایت ما این است که جلوی واردات دارو‌های مشابه داخلی را بگیریم و در عین حال نظام بانکی، اقتصادی و اجرایی کشور هم باید با تولیدکنندگان داخلی همراه‌تر شوند تا بنیه بیشتری را در تولید ملی داشته باشیم.

نمکی درباره تخصیص ارز دولتی به صنعت داروسازی گفت: فعالان اقتصادی دارو معتقدند که به دلیل بنیه اقتصادی پایین صنعت دارو فعلاً ارز ۴۲۰۰ تومانی تنها راهگشای این صنعت است و اگر قیمت ارز را بالاتر ببریم با سرمایه در گردش بیشتری که صنعت نیاز دارد، دچار مشکل می‌شویم.

وزیر بهداشت بیان کرد: بنابراین ابتدا باید بتوانیم سرمایه در گردش صنعت دارو را تقویت و سپس درباره تغییر نرخ ارز تصمیم گیری کنیم.

وزیر بهداشت درباره وضعیت تولید دارو در کشور نیز توضیح داد: در حال حاضر وضعیت تولید دارو در کشور خوب است و کسری نداریم البته مشکلاتی وجود دارد که تلاش می‌کنیم آن‌ها را مدیریت کنیم تا صنعت داخلی دارو دچار مشکل نشود و در دارو‌های وارداتی هم فعلا کمبود قابل توجهی نداریم و امیدواریم بتوانیم این شرایط را ادامه دهیم.

انتهای پیام/