وزیر امور خارجه کشورمان گفت:اگر آمریکا از روی احترامی دوجانبه و حرکتی رو به جلو مذاکره کند، می‌تواند توافقی بهتر با ایران داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر به نقل از شبکه ان. پی. آر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با این شبکه در نیویورک، گفت: ما در حال مقاومت در برابر خصومتی بی‌جهت از سوی آمریکا هستیم. به شما اطمینان می‌دهم که واشنگتن نخواهد توانست ما را از طریق «اعمال» فشار به زانو دربیاورد. این وهم را رها کنید که ایران با «اعمال»فشار، قابل شکست‌دادن است.

او  در رابطه با اتهام‌زنی آمریکا به ایران در زمینه حمله رخ داده به مجموعه پالایشگاهی آرامکو در عربستان سعودی، تصریح کرد:  ایران هیچ نقشی در این موضوع نداشته است. چه کسی این «حمله» را انجام داده است؟  من فقط با تکیه بر ظاهر امر، آن‌چه یمنی‌ها گفته‌اند را می‌پذیرم. اگر می‌خواهید به نظریه‌های رازآلود بپردازید و این سوال را مطرح کنید که چه کسی از انجام دادن چنین کاری سود می‌برد، افراد زیادی در فهرست اعضایی که علاقه‌مند باشند، به ویژه آمریکا و اسرائیل پیدا می‌کنید.

وزیر امور خارجه کشورمان در توضیح اینکه ایران حاضر است تا چه اندازه بهای زیر بار خواسته‌های آمریکا نرفتن را بپردازد، توضیح داد: به شما اطمینان می‌دهم که واشنگتن نخواهد توانست ما را از طریق اعمال« فشار» به زانو دربیاورد.

او اضافه کرد:اگر آمریکا  از روی احترامی دوجانبه و حرکتی رو به جلو مذاکره کند، می‌تواند توافقی بهتر با ایران داشته باشد. چهارشنبه آینده نشستی میان چهار کشور از پنج عضو دائمی«شورای امنیت سازمان ملل»، آلمان، من و نماینده ارشد اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد و یک صندلی خالی برای آمریکا وجود دارد، اما بلیتی  به نام  پایبندی به قانون برای آن صندلی وجود دارد.

دیپلمات عالی رتبه کشورمان درباره پژوهشگر چینی-آمریکایی که در زندان ایران به سر می‌برد، اظهار کرد: دوست دارم که این پژوهشگر کنار خانواده‌اش بازگردد. در سپتامبر گذشته پیشنهاد‌هایی در این باره داده‌ام و یک سال از آن می‌گذرد. می خواهم درباره یک پروفسور ایرانی برایتان بگویم که در طول نه ماه گذشته بدون اتهامی در آمریکا زندانی بوده است. ویزای او در حالی لغو شد که در پروازش به سمت  واشنگتن بود، در حالی که او هیچ جرمی مرتکب نشده است، به همسر این پروفسور چه باید بگویم.

ظریف  اضافه کرد: این شهروندچینی- آمریکایی به دلیل حکمی دادگاهی در زندان است. من پیشنهاد کرده‌ام که آن‌ها را مبادله کنیم، چراکه به عنوان یک وزیر امور خارجه نمی‌توانم به دادگاه رفته و فقط به آن‌ها بگویم که «این مرد را آزاد کنید». بلکه می‌توانم به دادگاه بروم و به آنها بگویم، «من می‌توانم این مرد را در ازای یک ایرانی مبادله کنم» و سپس جایگاهی قانونی در دادگاه داشته باشم.

انتهای پیام/