معاون اول رئیس جمهور می‌گوید که گفتمان اصلی کشور در حال حاضر توسعه علمی و فناوری است.

به گزارش پایان نیوز، اسحاق جهانگیری در مراسم افتتاح آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز دانشگاه تهران که صبح امروز، در دانشکده‌ی فنی دانشگاه تهران، برگزار شد گفت: مطمئنا راه اندازی چنین مراکزی با تجهیزات پیشرفته و مدرن مخصوصا در دورانی که کشور درگیر تحریم ها بوده همت بالایی می‌خواست که جای خسته نباشید و خداقوت دارد.

وی ادامه داد:‌آقای ستاری با منابع محدود سعی می‌کنند مراکز مهم این چنینی راه اندازی شود و قطعا ایران شایستگی توسعه بالا را به جهت سابقه‌ی تاریخی و منابع مختلف انسانی و مادی دارد.در عین حال، شرایط منطقه‌ای کشورمان بسیار قابل توجه است.

معاون اول رئیس جمهور همچنین اظهار کرد: پیش نیاز توسعه کشور توسعه علمی است، و تردید نداریم که توسعه علمی و فناوری مهمترین زیر ساخت توسعه کشور می‌باشد که در سال‌های اخیر با جهت‌گیری‌های مقام معظم رهبری به گفتمان اصلی کشور تبدیل شده است.

جهانگیری خاطر نشان کرد:در حال حاضر همه مردم و مسئولین به توسعه علمی حساس هستند و همگی مواظب هستند شاخص توسعه علمی کاهش پیدا نکند و این امر به نوعی  مطالبه عمومی تبدیل شده و آقای رئیس جمهور هم به دنبال  جایگاه مطلوب کشور در شاخصه‌ی علمی هستند.

وی در ادامه تصریح کرد: یکی از شاخص‌های کشورهای توسعه یافته سهم بالای پژوهش است که سهم بالایی در تولید ناخالص داخلی دارد، اما ما هنوز نتوانستیم در تامین منابع در این راستا حرکت جدی داشته باشیم که یکی از دلایل آن  این است که همه منابع در اختیار دولت است و دولت هر روز بزرگتر می‌شود؛ چرا که کسی هیچ گاه از آن خارج نمی‌شود و فقط ورودی دارد. در همه دنیا، مردم وقتی بازنشسته می‌شوند از دولت خارج می‌شوند، اما در ایران افراد در زمان بازنشستگی مبلغ بالایی دریافت کرده و در عین حال حقوق بازنشستگی نیز می‌گیرند.

وی با اشاره به تامین منابع صندوق های بازنشستگی توسط دولت گفت: ۷۰ درصد منابع صندوق های بازنشستگی توسط دولت تامین می‌شود و صندوق‌های نیروهای مسلح را هم  طور صد در صد دولت تامین می‌کند.

جهانگیری همچنین بیان کرد:‌سهم توسعه علمی در تولید ناخالص داخلی کشور ما به یک درصد هم نرسیده در حالی که به توسعه این بخش بسیار تاکید شده است و ما باید در این مسیر حرکت کنیم که در سند چشم انداز ۲۰ ساله نیز این موضوع آمده که ایران تا سال ۴۰۴ باید رتبه اول منطقه را در سطح علمی داشته باشد و باید بدانیم که رقبا در منطقه به سرعت در حال حرکت هستند.

جهانگیری همچنین با اشاره به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دراین رابطه گفت: بحث نقشه علمی کشور نیز در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار گرفته و ما برنامه  اقتصاد دانش بنیان هم در دولت آقای خاتمی در برنامه چهارم به عنوان برنامه دانایی محور تدوین کردیم و جهت‌گیری‌هایی نیز در این رابطه انجام گرفته بود. در حال حاضر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز اقتصاد دانش بنیان است.

به گزارش ایسنا؛ وی با تاکید بر این که کشور باید در ۴ عرصه‌ی نانو، بایو، علوم شناختی، و فن آوری اطلاعات تقویت شود، افزود:‌ تعامل بین دستگاه های مختلف در این راستا ساز و کار جدیدی می‌خواهد و کاری که در این آزمایشگاه انجام گرفت مدل و کار بسیار خوبی بود که درمدیریت آن دستگاه های مختلف همچون وزارت علوم، وزارت بهداشت، و …. نقش دارند.

انتهای پیام