سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: حوالی ساعت ۱۰ و ۱۱ صبح شنبه ۱۸ آبان به سطح غنی سازی ۴.۵ درصد در فردو می‌رسیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، «بهروز کمالوندی» معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی امشب (چهارشنبه) با حضور در گفت‌وگوی بخش خبری ۲۱ شبکه اول سیما درباره آخرین اقدامات صورت گرفته در گام چهارم کاهش تعهدات برجامی در سایت غنی سازی شهید مسعود علیمحمدی (فردو) عنوان کرد: براساس دستور رئیس جمهور گام چهارم از امروز شروع و ۲ هزار کیلوگرم گاز هگزافلوراید در یک مخزن از سایت شهید احمدی روشن نطنز به سایت فردو منتقل شد.

وی با یادآوری این نکته که این ۲ هزار کیلوگرم گاز هگزافلوراید از پسماند‌های دوره‌های گذشته تولید شده و رقم بزرگی بوده است، اظهار داشت: الان ۲ تن را بردیم. ما از پسماند‌ها از سایت شهید احمدی روشن توانستیم ۲۵ تن گاز هگزافلوراید تولید کنیم.

کمالوندی عنوان کرد: بعد از انتقال ۲ تن گاز هگزافلوراید به سایت فردو، در محل خود قرار گرفت و به لوله‌های خوراک متصل شد و همه مراحل تحت نظر بازرسان آژانس انجام می‌شود.

وی در گفتگو با خبر ساعت ۲۱ به تشریح فرآیند غنی سازی اشاره کرد و افزود: همه عملیات به صورت موفقیت آمیز و با سرعت بسیار زیادی انجام شده و تا ۲۴ امشب کار پسیواسیون و خارج کردن گاز‌های سبک را تمام می‌کنیم و به مرحله برداشت محصول می‌رسیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: البته در دوره پسیواسیون محصول پسماند را دوباره مخلوط می‌کنیم. باید به حدی برسیم که محصول با کیفیت مناسب تولید کنیم. ساعت ۲۴ شیر‌ها را باز و محصول را جمع آوری می‌کنیم، البته این سیستم باید پایدار بشود و فردا (پنجشنبه) از محصول نمونه گیری می‌شود. آژانس این نمونه‌ها را می‌بیند و تا روز شنبه نیز سطح پایداری باید ادامه یابد. حوالی ساعت ۱۰ و ۱۱ صبح شنبه به سطح ۴.۵ درصد می‌رسیم و انشاءالله به حد پایداری می‌رسد.

وی عنوان کرد: جمعی از خبرنگاران روز شنبه از فردو و آخرین اقدامات انجام شده بازدید کرده و نشستی خبری نیز در این محل برگزار خواهد شد.

معاون سازمان انرژی اتمی درباره وضعیت توان هسته‌ای ایران بعد از گام چهارم نیز گفت: صنعت هسته‌ای صنعت شادابی است و با توجه به اینکه دانشمندان ما قله‌های تکنولوژی را طی کردند، در وضعیت بسیار خوبی هستیم. در حوزه غنی سازی ما دیروز و پریروز به حدود هشت هزار و ۶۰۰ سو ظرفیت تولید رسیم و حدود ۹۰۰ سو نیز از فردو اضافه می‌شود که حدود ۹ هزار و ۵۰۰ سو می‌شود که اگر در نظر بگیریم در قبل از برجام در بالاترین حدش ۱۱ هزار سو داشتیم، الان تقریبا به حدود قبل از برجام نزدیک شده ایم.

انتهای پیام/