سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به کالبدشکافی عارف لرستانی تصریح کرد: علت فوت این بازیگر پس از بررسی‌های لازم توسط مراجع اعلام خواهد.

به گزارش  پایان نیوز ؛ ایرج حریرچی قائم مقام و سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به فوت عارف لرستانی بازیگر فقید کشورمان ضمن عرض تسلیت به مردم و خانواده وی، اظهار داشت: زمانی که فردی فوت ‌می‌کند، دفن نخواهد شد مگر اینکه علت مرگ وی تشخیص داده شود و برای وی گواهی فوت صادر گردد.

وی ادامه داد: در برخی موارد علت فوت مشخص نیست و اگر کسی کمتر از ۲۴ ساعت بعد از مراجعه به بیمارستان فوت کند باید به پزشکی قانونی ارجاع شود.
سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: پزشکی قانونی یا در محل و یا در سازمان با اقداماتی شامل کالبد شکافی، سم شناسی و … علل فوت را بررسی میکند.
حریرچی افزود: برخی از افراد در اثر مرگ ناگهانی فوت می‌کنند و این امر بیشتر در میان جوانان اتفاق می‌افتد و در حد دهم درصد مرگ‌هایی که به وقوع می‌پیوندد علل مشخص و مختلفی دارد و با کالبد شکافی مشخص می‌شود.
حریرچی اضافه کرد: در پزشکی قانونی آزمایش‌های مربوطه همچون سم‌شناسی بر روی جسد صورت گرفته تا علت فوت مشخص شود. همچنین باید توجه داشت که الزاماً همیشه بیماری شناخته شده سبب مرگ فرد نمی‌شود و مرگ‌های ناگهانی ناشی از سکته قلبی، مغزی، پارگی عروق بزرگ و انسداد عروق وجود دارد که همه این موارد از طریق کالبدشکافی مشخص می‌شود.
وی افزود: درباره مرحوم لرستانی نیز این اقدامات انجام شده و آزمایشات لازم پس از مدتی توسط مراجع مربوطه اعلام می‌شود.
سخنگوى وزارت بهداشت درباره احتمال توقف طرح تحول سلامت گفت:ابتدا باید تصور کرد که آیا مى توان این طرح را متوقف کرد و دوم این که آیا امکان پذیر است یا خیر.اکثر موارد مربوط به این طرح یا قانون از قبل داشته یا در قانون برنامه ششم و سیاست هاى کلى و قانون بودجه و غیره نهادینه شده است.
حریرچی ادامه داد: فکر مى کنیم شرایطى در کشور پیش نمى آید که از قانون تخطى شود.مسئولین بعدى وزارت بهداشت هم تمایلى نخواهند داشت که دستاوردهاى طرح تحول از بین برود و حتى مردم هم اجازه این کار را نخواهند داد.نه مطالبات مردم و نه سیاست گذاران اجازه توقف طرح تحول سلامت را نخواهد داد.
وی اظهار داشت: حتى کاندیداهاى ریاست جمهورى هم باید موضع خود را در برابر سلامت مردم مشخص کنند و این که سلامت اولویت چندم آن ها خواهد بود.یکى از مواردى که مردم سراسر جهان در انتخاب کاندیداها در نظر مى گیرند، میزان تعهد آن کاندیدا به تامین سلامت جامعه است.
انتهای پیام/