توسعه و گستره فضای مجازی با همه مزایا و محانی که در پی دارد،حامل مضرات متعددی نیز است، آسیب هایی که بخشی از آن در قمارخانه های مجازی ظهور و بروز می یابد.

به گزارش پایان نیوز،فضای مجازی از مدت ها پیش شاهد برد و باخت های سنگینی از سوی برخی از پوکربازهای حرفه ای است،افرادی که بعضا جوانانی وطنی نیز در آن نقش آفرینی می کنند.
سایت هایی که در خارج از مرزهای ایران و در کشورهایی همچون کانادا،روسیه و…مدیریت و هدایت می شد و به محفل و بستری برای جولان قماربازهایی تبدیل شده که به زعم خویش شانس و بخت و اقبال خود را در آن به آزمون می گذارند.
اگر چه به لطف دستگاه های نظارتی،بخش قابل توجهی از سایت های قمار مسدود و فیلتر شده اند و دسترسی به آن به سادگی امکان پذیر نیست،اما متاسفانه در شبکه اجتماعی تلگرام و اینستاگرام امکان آلوده شدن به قمار خانه های مجازی همچنان وجود دارد.

* کلاه هایی که در سایت های قمار برداشته می شود

اصل و اساس قمار از منظر شرعی و دینی حرام و عملی نکوهیده است و به واقع افرادی که وارد این منجلاب می شوند،هستی و نیستی خویش را در سبد تاراج می گذارند،حال تصور کنید در کنار این فعل مذموم،کلاهبرداری و تقلب هم عجین شود.
چندی پیش،سرهنگ علی نیک نفس،سرپرست وقت معاونت تشخیص و پیشگیری پلیس فتا عنوان کرد که مدیران برخی از سایت های قمار،پس از ارائه کد کاربری و واریز مبالغی پول توسط کاربران، سایت را بستند و پول را به جیب زدند.

*طراحی و توطئه ای شوم برای خالی کردن جیب جوانان

معصومه فرخ نژاد،محقق و پژوهشگر آسیب ها و بزه های اجتماعی در تشریح تبعات و پیامدهای حضور و فعالیت کاربران در سایت های اینچنینی اظهار داشت: سودای ثروتمند شدن گاهی آنچنان روح و اندیشه جوانان را تسخیر می کند که هست و نیست آنها را بر باد می دهد.
وی افزود:بسیاری از پوکر بازان حرفه ای نیز بر این واقعیت تلخ اذعان کرده اند که در عقبه این سایت ها،توطئه نیرنگ و طراحی های شومی نهفته است که تاوان آن با برباد رفتن دارایی کاربر یا به اصطلاح قمار باز پرداخت می شود.
فرخ نژاد عنوان کرد:با توسعه شبکه های اجتماعی و فضای مجازی،مخاطرات،تهدیدات و آسیب های اجتماعی نیز با رشد و افزایش هر چه بیشتری همراه شده است و این نارسایی ها و پیامدهای مخرب فناوری های مذکور تا جایی پیش رفت که سالها پیش تصمیم بر این شد تا پلیس تخصصی (فتا)برای  مقابله و برخورد با این پدیده شکل بگیرد.
وی افزود:یکی از عوامل اصلی در رغبت بزهکاران و خلافکاران به افعال هنجار شکنانه،مجرمانه و متخلفانه ناشی از عدم نیاز به حضور فیزیکی و دشواری های شناسایی فعالان اعمال خلاف معطوف می شود.
محقق و پژوهشگر آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی عنوان کرد:البته با تلاش شبانه روزی ماموران خدوم انتظامی و دستگاه ها و نهادهای امنیتی،بسیاری از این هنجار شکنی ها در فضای مجازی شناسایی و با عوامل آن برخورد می شود،اما تردیدی وجود ندارد که به هر حال دشواری انجام بزه و اعمال مجرمانه در فضا های مورد اشاره به مراتب در عرصه و فضای ملموس اجتماعی کمتراست و همین احساس امنیت بیشتر باعث می شود که مجرمان با انگیزه و رغبت بیشتری در این فضا پیگیر اعمال خلافکارانه خویش شوند.
فرخ نژاد گفت:آسیب ها،تهدیدات و انحرافاتی که در فضای مجازی وجود دارد با تعدد و تکثر بسیاری همراه است که یکی از این موارد به قمار خانه هایی معطوف می شود که در فضاهای مورد اشاره فعالیت می کنند.
وی افزود:متاسفانه برخی با کوته فکری،ساده اندیشی و زیاده خواهی،طمع می کنند و رویای ثروتمند شدن در فضای مجازی را با تکیه به انجام بازی های قمار در این فضاها جستجو می کنند،غافل از اینکه نتیجه و ثمره این فعالیت ها،چیزی جز از دست رفتن دارایی و شکست های سنگین نخواهد بود.
محقق و پژوهشگر آسیب ها و بزه های اجتماعی عنوان کرد:گزارشات میدانی از پوکر بازان حرفه ای و کاربران فعال در این عرصه(قمار در فضای مجازی)موید این واقعیت است که مدیران سایت های مذکور با برنامه ریزی و طراحی توطئه ای شوم ،آنچنان فرد را درگیر بازی می کنند که انگیزه بسیاری برای حضور و فعالیت در این عرصه در آنها ایجاد می شود.
وی افزود:طراحی ساده بازی و سهولت برد در قمارخانه های مجازی در گام های نخست به نحوی کاملا هدفمند از سوی مدیران سایت های قمار طراحی می شود و بعد از چندین بُرد پیاپی و ساده،آرام آرام بازی با چنان دشواری و پیچیدگی هایی همراه می شود که جوانان قمارباز باید نه تنها مبالغی که به زعم خود برنده شده را باز گرداند بلکه هزینه های سنگین تری را نیز متحمل می شود و به واقع  فراتر از آنچه که برنده شده را پرداخت کند.

*ضرورت اطلاع رسانی و آگاه سازی جوانان

محمد خدیری،جامعه شناس و آسیب شناس مسائل اجتماعی ،با اشاره به لزوم ارائه هشدارهای جدی به جوانان و نوجوانانی که گمان می کنند با کلیک کردن ها در فضای مجازی قادرند به تمامی اهداف خویش نائل شوند،عنوان کرد:باید بصورت مدون،اصولی و مستمر،سطح اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به جوانان این مرز و بوم تقویت شود و ارتقا یابد.
وی افزود:تجربه ثابت کرده،برخلاف تصور برخی که گمان می کنند با حضور در قمارخانه های مجازی از وضعیت اقتصادی مطلوب تری برخوردار می شوند،نه تنها در توانمندی مالی آنها تحول و تغییری رخ نداده بلکه آنچه را که به عنوان اندوخته نیز داشته اند پرداخت کرده اند تا تاوان باخت های سنگین خویش را پس از بردهای زودگذر، مقطعی و طراحی شده بپردازند.
جامعه شناس و آسیب شناس مسائل اجتماعی گفت:تحقق فیلترینگ هوشمند،یکی دیگر از ضروریات فضای مجازی در جامعه ایران محسوب می شود و می طلبد دستگاه ها و نهادهای ذیربط به عنوان اولویتی ویژه،تحقق این امر را تسریع کنند.
وی در خاتمه یادآور شد:تشدید آسیب ها،تهدیدات و مخاطرات فضای مجازی،لزوم اجرای فیلترینگ هوشمند را اجتناب ناپذیر می سازد،در غیراینصورت احتمال می رود در آینده شاهد عمق هر چه بیشتری از شدت آسیب ها،چالش ها و مخاطرات فضای مجازی خواهیم بود.
انتهای پیام/