روزشمار چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به ۶ روز مانده تا زمان برگزاری انتخابات رسیده و طبق جدول زمانبندی برنامه‌های تبلیغاتی ۶ کاندیدای تأیید صلاحیت شده، روز گذشته (شنبه -۲ تیر ماه ۱۴۰۳)، یک کاندیدا در برنامه «گفتگوی ویژه خبری» و نامزدی دیگر در برنامه «بدون تعارف» حضور داشت و همچنین دومین مستند انتخاباتی دو تن از نامزدها نیز از رسانه ملی پخش شد.

در روزهای اخیر که بازار نظرسنجی‌های تقلبی داغ شده است، روز گذشته (شنبه) مرکز افکارسنجی ملت (وابسته به مرکز پژوهش‌های مجلس) آخرین نظرسنجی خود را منتشر کرد. براساس نظرسنجی این مرکز، میزان مشارکت قطعی تا روز ۳۱ خرداد ماه، ۴۵.۵ درصد پیش‌بینی شده است؛ موضوعی که برخی فعالان سیاسی و رسانه‌ای بخصوص اصلاح‌طلبان را نگران کرده است. «روزنامه شرق» در شماره امروز خود، نامزد هفتم انتخابات ریاست جمهوری را «عدم مشارکت» دانسته و نوشته است: «گفتمان پزشکیان تا امروز نتوانسته بر عدم مشارکت که رقیب اصلی اوست، غلبه کند». در دیگر سو، به اعتقاد «سعید شریعتی» عضو حزب اتحاد ملت (مشارکت سابق) نیز «ا صلی‌ترین رقیب انتخابات، فضای عدم مشارکت است و این مسئله بسیار پرقدرت‌تر از سال ۸۴ است»

اما «مسعود پزشکیان» روز گذشته دو سفر استانی داشت؛ «کردستان» و «فارس». او در سفر به سنندج به مسائل مرزی و اشغالات مرزنشینان اشاره کرد و گفت: «امروز مرزهای ما به تهدید تبدیل شده و جوانان ما مجبور به کولبری شدند». پزشکیان همچنین به سیاق هم‌طیفان سیاسی‌اش در جریان اصلاحات و دولتمردان روحانی، موضوع مذاکرات و تحریم را به میان کشید و گفت: «نباید به عده‌ای که کاسبان تحریم هستند اجازه فعالیت داد». پزشکیان در سفر به استان فارس نیز با همراهی «محمدجواد آذری جهرمی»، برخلاف رویه خود به مردم یک وعده داد؛ وعده‌ای از جنس سیاسی و در عین حال نامفهوم. او خطاب به مردم گفت: «من اینجا قول خواهم داد که هرگز زیر بار زور، بی‌عدالتی و تبعیض نخواهم رفت. من قول می‌دهم صدای بی صداها، محرومان و مظلومان، روستاییان، ایلات و طوایف و عشایر، پیران و جوانان باشم»

«سعید جلیلی» نیز روز گذشته، کنش‌های انتخاباتی زیادی داشت؛ از حضور در دانشگاه شریف تا سفر به اصفهان و همچنین شرکت در برنامه «بدون تعارف» تلویزیون. جلیلی در دانشگاه شریف با طعنه به محمدجواد ظریف تاکید کرد: «نباید کشور را معطل مذاکرات نگه داشت و در آخر در بسیاری از سانتریفیوژها بتن بریزیم و در مقابل تمام خواسته‌های طرف مقابل گردن خم کنیم؛ در آخر هم دلار ۱۰ برابری را تحویل دولت بعدی دهیم»، او در جمع مردم اصفهان در میدان نقش‌جهان نیز گفت: «باید با فساد مبارزه کرد تا مفسدین با حرکت در مسیر منافع نامشروع خود به انقلاب اسلامی و ایران لطمه وارد نکنند».

«محمدباقر قالیباف» نیز روز گذشته به «قزوین» و «کرج» سفر و در جمع مردم این دو شهرستان سخنرانی کرد. او در جمع مردم قزوین با انتقاد از دولت روحانی گفت: «برخی‌ها امروز در پاسخ به کم‌کاری‌های گذشته بیان می‌کنند که نگذاشتند؛ رئیس جمهور قدرت و مسئولیت دارد و اگر کسی مانع بود چرا در زمان مدیریت بیان نکردند». قالیباف در موضوع مذاکرات و تحریم، موضع خود را خلاف «کاغذپاره نامیدن تحریم» دانست و تاکید کرد: «هرگز موافق این نبوده‌ام که تحریم کاغذ پاره است. معتقدم مذاکره یک روش مبارزه با دشمن است. عده‌ای به‌جای اینکه مذاکره را به‌عنوان یک روش مبارزه بدانند، به صداقت آمریکایی پناه بردند»

«امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی» نیز در برنامه گفتگوی ویژه خبری وعده‌ای عجیب از جنس وعده سال ۱۴۰۰ مبنی بر حل سه روزه معضل بورس داد و گفت: «دولت خانواده همه اهتمام خود را برای خانواده‌های ایرانی می‌گذارد و هر خانواده ایرانی می‌تواند میزان یک میلیارد تومان تسهیلات خود را برای اشتغال، جهیزیه، مسکن (اعم از ساخت خرید یا ودیعه مسکن) و یا به صورت اعتبار برای انتقال به کارفرما هزینه کند»

«مصطفی پور محمدی» نیز امروز در بیاناتش هر گونه اتصالات به مشی سیاسی مسعود پزشکیان را از ناحیه خود تکذیب کرد و اظهار داشت: «لطفاً این نگاه را آن‌قدر تشدید نکنید. دوستان اصول‌گرا در میدان دیگران بازی نکنند. در دولت من با بچه‌های حزب الهی و جدی و کاربلد و تحصیل کرده کار خواهم کرد. آقای پزشکیان آدم خوبی است ولی برای ریاست جمهوری نه، آقای ظریف دیپلمات خوبی است و اگر مربی خوبی داشته باشد، بازیکن خوبی است ولی نمی‌تواند راهبری داشته باشد. در اصولگرایان و اصلاح‌طلبان امثال آقای ظریف را زیاد داریم. مدیر عالی کشور باید مربی خوبی باشد و از ظرفیت‌ها استفاده کند؛ بازیکن‌ها می‌توانند از گروه‌های مختلفی باشند ولی مربی، این بازیکنان را جمع کرده و خروجی مطلوب می‌گیرد.»

از تبلیغات انتخاباتی نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری چه خبر؟

قول می‌دهم زیر بار زور و بی‌عدالتی نروم

در ادامه تبلیغات میدانی و استانی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، «مسعود پزشکیان» روز گذشته (شنبه) به استان کردستان سفر کرد تا در جمع مردم سنندج سخنرانی کند. پزشکیان در «پارک سپیدار» سنندج با بیان اینکه «مردم تصمیم می‌گیرند به چه کسی رأی دهند»، گفت: «اگر مردم در صحنه باشند می‌توانند جلوی عده‌ای که تصور می‌کنند فقط خودشان باید در جامعه باشند را بگیرند، اما شاخص درستی و اقتدار ملت، مردم جامعه است»

«شرکت من در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری با هدف از بین بردن تبعیض و بی‌عدالتی است / قدرت مملکت به نیروی نظامی و امنیت مملکت است اما اقتدار آن بسته به مردم و حضور آنها در جامعه است / اگر عدالت اعمال نشود اقتدار نداریم / ما نمایندگان، وزرا، رؤسا، روحانیون و همه باید به حرف‌های خود پایبند باشند / نباید اجازه دهیم فقط یک گروه قدرت را در دست بگیرند و درصحنه باشند / ما مردم ایران شامل کرد، ترک و بلوچ و غیره نیز حق تصمیم گیری، حق مشارکت و انتخاب داریم / مردم تصمیم می‌گیرند که به چه کسی رأی دهند / باید در برابر فساد، رانت و تبعیض بایستیم چراکه این‌ها عوامل بهم زدن اقتدار است / نباید به عده‌ای که کاسبان تحریم هستند اجازه فعالیت داد / ما زندگی را همراه با عدالت می‌خواهیم و از تبعیض و زورگویی بیزاریم / امروز مرزهای ما به تهدید تبدیل شده و جوانان ما مجبور به کولبری شدند / ما با هر برخورد خشن با خواهران و دختران‌مان مخالفیم / اجازه نمی‌دهیم چنین اتفاقی بیفتد» بخشی از نکات مطرح شده توسط مسعود پزشکیان در جمع مردم سنندج بود.

این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، پس از کردستان به استان فارس سفر کرد و با حضور در سالن «شهید دستغیب»، در جمع مردم شیراز گفت: «من آمده‌ام که صدا و گوش شما باشم و به شما قول می‌دهم به فکر زنان، دختران، دانشجویان، کشاورزان، اقوام و طوایف خواهم بود»

«من اینجا قول خواهم داد که هرگز زیر بار زور نخواهم رفت / من بی‌عدالتی و تبعیض را نخواهم پذیرفت / تلاش خواهم کرد استان فارس که زمانی امپراطوری باستان بود را سربلند کنم / من فریاد جوانان خواهم شد و آینده را که پشتوانه آن امپراطوری قدرتمند است خواهیم ساخت / من قول می‌دهم صدای بی صداها، محرومان و مظلومان، روستاییان، ایلات و طوایف و عشایر، پیران و جوانان باشم» بخشی از مهمترین نکات مطرح شده توسط مسعود پزشکیان در جمع مردم شیراز بود.

اجازه ندهیم مفسدین به انقلاب و ایران لطمه بزنند

«سعید جلیلی» نیز روز گذشته (شنبه) به استان اصفهان سفر کرد و در جمع مردم در «میدان نقش جهان اصفهان» با تاکید بر اینکه «ما امروز در معرض یک انتخاب بزرگ و مردم ایران در یک فرصت کم‌نظیر تاریخی هستیم»، گفت: «معطل نگه داشتن کشور برای توافق با دو سه کشوری که بیشترین دشمنی را با ایران دارند، هنر نیست»

«دانشجویان ایران منفعل نیستند، بلکه با هوشمندی خود طرح‌های کلان حکومتی در حوزه‌های مختلف فن‌آوری ارائه می‌کنند / یک جهان فرصت داریم و باید ثمره آن یک جهان جهش باشد / پیام انقلاب اسلامی می‌تواند برای دنیایی که در مسیر انحطاط است شیرین باشد / کسانی به خود اجازه می‌دهند عظمت این ملت را به سخره بگیرند از عمق راهبردی ایران و قابلیت‌های کشور برای برداشتن تحریم‌ها آگاه نیستند / آنها بر کوس تحقیر می‌کوبند و ظرفیت ملت را تقلیل می‌دهند / باید با فساد مبارزه کرد تا مفسدین با حرکت در مسیر منافع نامشروع خود به انقلاب اسلامی و ایران لطمه وارد نکنند / در استفاده از فرصت‌ها و مبارزه با فقر، فساد و تبعیض نگاهی حداکثری داشته باشیم» بخشی از مهمترین نکات مطرح شده توسط سعید جلیلی در جمع مردم اصفهان بود.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیش از سفر به اصفهان، در جمع دانشجویان دانشگاه شریف حاضر شد و در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویی شرکت کرد. جلیلی در این نشست گفت: «در دولت من هر دانشگاه یک دولت سایه است، چراکه دانشگاه مشکل‌گشایی برای حل مسائل کشور است و اگر می‌گوئیم که یک جهان فرصت یک ایران جهش، موتورش باید در دانشگاه باشد»

«دولت قوی به برگزاری جلسه و بودجه نیست / دولت اگر می‌خواهد جهش در کشور صورت بگیرد باید از توانمندی‌های آحاد مردم استفاده کند / اولین اقدام، شناسایی نخبگان دانشگاهی است / اساتید دانشگاهی که ۳۰ سال در دانشگاه شریف مشغول هستند باید از این ظرفیت ارزشمند در جهت رفع مشکل اقتصادی استفاده کنند / امروز این دولت است که به کمک دانشجویان و اساتید نیاز دارد / وقتی همه در مورد برجام سوت می‌زدند این ما بودیم که ۶ جلسه آن را نقد کردیم / نباید کشور را معطل مذاکرات نگه داشت و در آخر در بسیاری از سانتریفیوژها بتن بریزیم و در مقابل تمام خواسته‌های طرف مقابل گردن خم کنیم؛ در آخر هم دلار ۱۰ برابری را تحویل دولت بعدی دهیم» بخشی از مهمترین مسائل مطرح شده توسط سعید جلیلی در جمع دانشجویان دانشگاه شریف بود.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، در برنامه «بدون تعارف» تلویزیون با بیان اینکه «با توجه به درکی که از شرایط کشور دارم، برای چهار سال آینده ایجاب می‌کند که کشور جهش داشته باشد»، گفت: «باید بعضی از انحصارات را بشکنیم و باید برخی از تبعیض‌ها را کنار بگذاریم و باید از برخی از فضاهای سیاسی عبور کنیم»

«برخی از مناسبات غلط در برخی از روابط سیاسی و به تبع آن ساختار اجرایی در طول سال‌های زیاد شکل گرفته است که باید عوض شود / اگر بخواهیم انحصار را در یک زمینه اقتصادی بشکنیم و بر اساس شایستگی‌ها افراد را به کار بگیریم، طبیعتاً عده‌ای خوششان نخواهد آمد / جایگاه ریاست جمهوری جایگاه تصمیم‌گیری‌های صحیح و به موقع است / من از صف و از طریق آزمون استخدامی وارد قوه مجریه شدم / من می‌دانم یک تصمیمی که اتخاذ می‌شود چه مسیری را برای اجرا طی می‌کند / در ۱۱ سالی که تحت عنوان دولت سایه کار می‌کردیم، درب دفتر ما بر روی هزاران و شاید صدها جوان، مدیر، استاد دانشگاه و فضلای حوزه باز بود / رئیس‌جمهور هیچ مانعی و هیچ کمبود اختیاری برای انجام وظایف قانونی ندارد» بخش از نکات مطرح شده سعید جلیلی در برنامه «بدون تعارف» بود.

مذاکره یک روش مبارزه با دشمن است

«محمدباقر قالیباف» نیز روز گذشته (شنبه) با سفر به استان قزوین، در ورزشگاه شهید بابایی با بیان اینکه «مردم نباید جور بی‌عرضگی و بی‌حالی ما را تحمل کنند و بعد با پررویی بیاییم و بگوییم که نگذاشتند ما کار کنیم»، گفت: «هر دو دولت احمدی‌نژاد به هر دلیلی با ما همراهی نداشت و یک جلسه دولت با شهرداری نداشت و حتی مصوباتی که در مجلس برای شهرداری انجام شده بود را به ما نمی‌دادند. اما یک بار به مردم نگفتم که پول نمی‌دهند و بهانه‌جویی نکردم»

«چرا باید در حوزه اقتصاد و معیشت هر روز سفره مردم کوچک‌تر شود / برخی‌ها امروز در پاسخ به کم‌کاری‌های گذشته بیان می‌کنند که نگذاشتند؛ رئیس جمهور قدرت و مسئولیت دارد و اگر کسی مانع بود چرا در زمان مدیریت بیان نکردند / افرادی که امروز حرف از نگذاشتند می‌زنند و یا تحریم را بهانه می‌کنند و کارنامه‌ای نیز ندارند می‌خواهند ما را به ریل گذشته برگردانند / هرگز موافق این نبوده‌ام که تحریم کاغذ پاره است / معتقدم مذاکره یک روش مبارزه با دشمن است / عده‌ای به‌جای اینکه مذاکره را به‌عنوان یک روش مبارزه بدانند، به صداقت آمریکایی پناه بردند / این افراد متنی را نوشتند که بر روی کاغذ همه‌چیز را به دشمن دادند و در عمل هیچ‌چیز را برای کشور نگرفتند / این افراد گفتند اگر در قبال عهدشکنی آمریکا پروتکل الحاقی را لغو کنیم فردای آن روز جنگ می‌شود اما دیدیم که با تصویب قانون راهبردی لغو تحریم پروتکل الحاقی لغو شد اما جنگ نشد / در کرونا روزی ۷۰۰ نفر فوت می‌کردند اما امروز می‌گویند نمی‌گذاشتند واکسن تولید کنیم؛ باید پرسید چرا همان روز نگفتید که اجازه نمی‌دهند واکسن تولید کنید؟» بخشی از مهمترین محورهای سخنان قالیباف در جمع مردم قزوین بود.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، پس از قزوین به استان البرز سفر کرد و در جمع مردم کرج گفت: «عده‌ای به دنبال آن هستند تا کشور را به دهه ۹۰ بازگردانند در حالی که در این دهه کمتر از یک درصد رشد داشتیم و نقدینگی ۲۶ برابر رشد داشت»

«دست و پای دولت باید از اقتصاد کوتاه شود چراکه هرکجا مردم مشارکت کردند توانستیم موفق شویم / ما در هوافضا و در فناوری این حوزه در تراز قدرت‌های بزرگ هستیم اما در صنعت خودرو ۵۰ سال است که می‌خواهیم خودروی با کیفیت بسازیم / در حوزه سرمایه گذاری بی توجهی صورت می‌گیرد» بخشی از مهمترین نکات مطرح شده قالیباف در جمع مردم البرز بود.

به هر خانواده ایرانی کارت اعتباری یک میلیارد تومانی اعطا می‌کنیم

«امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی» نیز روز گذشته (شنبه) با حضور در برنامه «گفتگوی ویژه خبری» به برنامه خود برای اختصاص تسهیلات یک میلیارد تومانی به خانواده‌های ایرانی اشاره کرد و گفت: «دولت خانواده همه اهتمام خود را برای خانواده‌های ایرانی می‌گذارد و هر خانواده ایرانی می‌تواند میزان یک میلیارد تومان تسهیلات خود را برای اشتغال، جهیزیه، مسکن (اعم از ساخت خرید یا ودیعه مسکن) و یا به صورت اعتبار برای انتقال به کارفرما هزینه کند»

«خانه‌داری باید به عنوان یک شغل تلقی شود / از خانم‌های خانه‌دار باید پشتیبانی شود / دولت وظیفه دارد شرایطی را فراهم کند تا ازدواج اتفاق بیفتد / دولت باید موانع را برطرف کند؛ از جمله موانع تسهیلات طولانی مدت / مسکن، اشتغال و خرید جهیزیه ازجمله موانع ازدواج به شمار می‌آیند / در طرح کارت خانواده ایرانی، به هر زوج جوان که ازدواج کنند، یک میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه اعطا می‌شود / ناترازی بانک‌ها ناشی از اعطای تسهیلات قرض الحسنه نیست / ناتزاری بانک‌ها ناشی از دو چیز است؛ ۱- صاحبان سرمایه سهام خود را افزایش نمی‌دهند، ۲- بانک‌ها تسهیلات را به شرکت‌های خود اعطا می‌کنند / میزان ازدواج‌ها می‌تواند تا یک میلیون و پانصد هزار ازدواج در سال برسد / اکنون منابع لازم برای اجرای این طرح فراهم است» بخشی از مهمترین نکات مطرح شده توسط قاضی‌زاده در برنامه گفتگوی ویژه خبری بود.

«مصطفی پورمحمدی» و «علیرضا زاکانی» روز گذشته (شنبه) فعالیت انتخاباتی در تهران، استان‌ها و تلویزیون نداشتند اما دومین مستند انتخاباتی این دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم، از تلویزیون پخش شد.

مصطفی پورمحمدی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اما امروز (یکشنبه) در نشست خبری‌ای اظهار داشت: «نباید گفتمان را از دست داد؛ من گفتمان انقلابی دارم و اصرار دارم که این گفتمان کشور را تا اینجا آورده است. این سخن به این معنا نیست که بلوک‌بندی سیاسی و دیوارکشی داشته باشیم. مردم هم همین را می‌خواهند؛ برخی که هنوز جو انتخاباتی ندارند، نمی‌دانند ما این موارد را باور داریم.»

«جامعه ایران بسیار بانشاط و انگیزه و ظرفیت بالایی است / ‏‬ بحث حجاب مقوله دینی و فرهنگی است / تمام توان را گذاشته‌ام سردی فضا را بشکنم / ‏من اگر مرده‌شور هم بشوم بهترین مرده‌شور خواهم شد / ‏در هر دولتی به عنوان یک کنشگر و فعال موفق بودم / ‏اطرافیان آقای خاتمی با من زاویه گفتمانی داشتند / ‏دوران مدیریتی من، جز دوران‌های ممتاز در کشور است / ‏توسعه روابط بین‌المللی با همسایگان در اولویت دارد / ‌باید اقتصاد از این بن بست خارج شود / آقای پزشکیان آدم خوبی است ولی برای ریاست جمهوری نه / ‏مردم می‌خواهند بدانند که چه کسی مشکلات را حل می‌کند» ‬ بخشی از نکات مطرح شده از سوی پورمحمدی در نشست خبری بود.

خبرنگار طیبه بیات

انتهای پیام/