نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس با اشاره به لزوم توجه به توسعه گردشگری در روستاها گفت: بیشترین تورهای گردشگری در این منطقه به مناطق کویری آمده یا در ایام خاصی و در فصل برداشت زعفران و زرشک به این حوزه سفر می‌کنند.

به گزارش پایان نیوز ، فرهاد فلاحتی  با اشاره به لزوم توجه به توسعه گردشگری در روستاها که رئیس مجلس نیز به تازگی بر آن تاکید داشت، گفت: تعدادی از روستاهای حوزه انتخابیه قائنات و زیرکوه مثل افین در شهرستان زیرکوه و زول و کُرُه در شهرستان قائنات جزء روستاهای هدف گردشگری تعریف شده‌اند و سالانه نیز از طریق شورای برنامه‌ریزی استان برای آن اعتبارات در نظر گرفته می‌شد و زیرساختهای اجمالی آن نیز فراهم شده بود اما در حال حاضر رها شده‌اند.

نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بخشی از زیرساخت‌هایی که در گردشگری لازم است از جمله راه‌های دسترسی به روستاها یا ایجاد زیرساختی مثل سرویس‌های بهداشتی عمومی و آلاچیق‌های متعدد و … انجام شده و بخشی از آن در این حوزه انتخابیه انجام نشده است که به خاطر رسیدگی نشدن به آن بسیاری از آنها تخریب شده‌اند و عملا به حوزه گردشگری در شهرستان‌های قائنات و زیرکوه، مخصوصا روستاهای هدف گردشگری کمتر توجه شده یا اصلا توجه نشده است.

جاذبه های گردشگری استان خراسان جنوبی

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به جذابیت‌های گردشگری در بحث کویرنوردی شهرستان زیرکوه به نام کویر همت‌آباد، گفت: کویر همت‌آباد جزء مناطق گردشگری مهم شهرستان زیرکوه است که شرایط جذب گردشگران در آنجا بسیار ایده‌آل و خوب است و با توجه به هوای مناسب و امکانات طبیعی که در آنجا وجود دارد؛ چه به لحاظ جانوری و محیط زیستی و چه اقلیمی و آب و هوایی، شرایط بسیار خوبی را برای گردشگران از سراسر کشور و دنیا ایجاد کرده است.

جاذبه های گردشگری استان خراسان جنوبی

این نماینده مجلس تاکیدکرد: بیشترین گردشگران در شهرستان قائنات و زیرکوه، گردشگران داخلی هستند و به ندرت تور گردشگری خارجی در روستاها داریم؛ با این حال بیشترین تورهای گردشگری در این منطقه به مناطق کویری آمده یا در ایام خاصی و در فصل برداشت زعفران و زرشک به این حوزه سفر می‌کنند.

فلاحتی سد تاریخی تجنود و قلعه دختر آهنگران را از دیگر جاذبه های گردشگری حوزه انتخابیه خود خواند و گفت: در دل کشور در حاشیه منطقه قائنات، دره تجنود در روستای تجنود و در شهرستان زیرکوه یکی از جاذبه‌های زیبای خدادادی و بهشت گردشگران در استان خراسان جنوبی است که در فصل بهار و تابستان هر سال میزبان مسافران زیادی است. این روستا درجه هوای بسیار پایین و فضای بسیار مفرح و دوست داشتنی و رودخانه دائمی بسیار زیبا و درختکاری بسیار مفرحی دارد.

جاذبه های گردشگری استان خراسان جنوبی

وی افزود: سد تاریخی تجنود در شهرستان زیرکوه در شرق شهر قاین واقع شده قرار دارد و قلعه دختر آهنگران در جنوب روستای آهنگران و جنوب شرق روستای دارج بالا در مسیر تنگه‌ای به نام دهنه آهنگران و بر فراز قله کوهی واقع شده است. مردم این منطقه ‌به علت داشتن آب فراوان درچندسال قبل اقدام به شالیکاری می‌کردند و هم اکنون از آب آن دربخش باغداری وکشاورزی گندم وجو و…. استفاده می‌شود و آب از دره‌ای تنگ و نسبتا” طولانی عبور کرده و در دهانه تنگه به مصرف کشاورزی می‌رسد.

جاذبه های گردشگری استان خراسان جنوبی
جاذبه های گردشگری استان خراسان جنوبی

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، کویر همت‌آباد شهرستان زیرکوه، روستای ورزگ و روستای افین شهرستان قائن، دشت لاله روستای شاهرخت شهرستان زیرکوه، مسجد جامع قائن، آرامگاه بوذرجمهر شهرقائن، سد تاریخی تجنود، قلعه دختر آهنگران را از مناطق گردشگری قائنات و زیرکوه دانست و گفت: آمار سفر گردشگران به این مناطق آمار بالا و خوبی است و هر چقدر به این مناطق توجه شود، جذب گردشگر بیشتر خواهد بود. /

پایان پیام