رئیس سازمان سینمایی با حضور در برنامه «هفت» به حواشی این روزهای جشنواره فجر پاسخ داد.

به گزارش پایان نیوز ؛ برنامه «هفت» شب گذشته میزبان حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی بود که حواشی بسیاری به همراه داشت.

حجت الله ایوبی در این برنامه در هیات داوران جشنواره فجر گفت: هیئت داوران هیئت داورانی نیستند که تحت تاثیر ما قرار بگیرند. تهیه کنندگان و فیلمسازان برجسته ای هستند و فکر می کنم بزرگترین اهانت به آنها این است که گمان کنیم تحت تاثیر ما هستند. همه این افراد از افراد شاخص و برجسته ای هستند و امسال جشنواره ملی و باشکوه داشتیم.

وی ادامه داد: دبیر همان دبیر است، ایوبی عوض نشده است. پس دخالتی صورت نمی گیرد. چطور سال گذشته این دخالت نبوده است؟ رویدادی که برای همه مردم ایران و اهالی سینماست و جشنواره است، نباید از سوی دیگران مورد تخریب قرار گیرد. من اگر به برنامه هفت نقدی دارم نقد بر همین مسئله است.

افخمی بیان کرد: ما درواقع از روز ششم شروع کنیم. یعنی گفتیم اگر وضع به همین منوال پیش برود باید مورد نقد و واکاوی قرار گیرد.

ایوبی خطاب به افخمی اظهار داشت: من به آقای پورمحمدی می خواستم بگویم حقوق شما را ندهد. چون تمام پیش بینی های شما درست از آب درنیامده است. شما سال گذشته گفتید سینما در حال ورشکستگی ست درحالی که امسال بهترین سال سینمایی را داشتیم. شما اگر به من حمله می کردید ایرادی نداشت، اما در جایی که احساس کنم سینما در حال لطمه خوردن است ورود می کنم. من بخش هایی از برنامه شب گذشته شما در فضای مجازی دیدم و بجای نقد کلان، به نقد مسائل ریز پرداختید.

افخمی در پاسخ گفت: اما به نظر من شما در واقع تصورات خود را می گویید چون به اذعان خود، برنامه های ما را ندیده اید. بهتر است نظرات سینماگران را در روزهای اخیر ببینیم.

ایوبی در پاسخ به اینکه آیا تاکنون جشنواره ای با این میزان مخالفت داشته ایم، گفت: من هم اگر بگویم قبول دارم شما باید بگویید نه. چون تجربه شما در سینما بیشتر است و می‌دانید این میزان اختلاف طبیعی است. وقتی رویکرد هفت این است که از ابتدا همه چیز را منفی ببینید، این حرفها طبیعی است.

افخمی: نیست. ابدا اینطور نیست. هرکسی برنامه ما را در این چند شب دیده باشد تایید می‌کند.

ایوبی با تاکید بر درست بودن داوری فیلم‌های اظهار داشت:  هرسال این اتفاق می افتد. کسی که خودش گمان می کند کارش خوب است، از دیدن نتایج شگفت زده می شود و این در هر جشنواره ای طبیعی است.

وی افزود: من می خواهم بگویم این جشنواره به طور جد یکی از بهترین جشنواره های ۱۵ سال اخیر بود. درباره فیلم ها بنظرم می رسد فیلم های بسیار خوبی بود. داوران داوران بسیار خوبی بودند. داوری یعنی رای. طبیعی است برخی را انتخاب می کنند و برخی را انتخاب نمی کنند.

ایوبی تصریح کرد: من به شما و تمام کسانی که این برنامه را می بینند اطمینان می دهم داوران همه فیلم ها را با دقت تمام دیده اند. من به شما اطمینان می دهم سال ۹۶ سال سینمایی بسیار خوبی داریم. فیلمسازان زن و اولی بسیاری داریم که شکوفا شده اند.

رئیس سازمان سینمایی در خصوص ادعای برخی از منتقدان مبنی بر تبخ بودن موضوع فیلم‌های عنوان کرد: برخی می‌گویند فیلم ها تلخ بودند! فیلم تلخ یعنی چی؟ جشنواره و سینمای ایران در سال اخیر به دغدغه کشور، نظام و مقام معظم رهبری پاسخ مثبت داد. بنظرم باید به سینمای ما جایزه داد. در همین سال که می گویند فیلم ها تلخ بودند، فلم «فراری» و «تابستان تلخ» به چه زیبایی یه بحران و مسئله اجتماعی را امیدوارانه به تصویر کشیدند. این میزان فیلم دفاع مقدسی خوب داریم.

ایوبی باز هم خطاب به افخمی افزود: شما داوران را متهم کردید که به دلیل دوتابعیتی و ترس از منافقین به فیلمی رای نمی دهند. این تهمت را چگونه می خواهید جبران کنید؟ شما منافقین این انسان های حقیر را چنان بزرگ کردید. این جمله ترسناک است. دیگران می شنوند و این بد است. شما با این جمله، کل سینما را می زنید. ما باید مراعات کنیم. چه بسیار کسانی که دوتابعیتی هستند اما دلبستگی به این کشور ندارند.

افخمی اظهار داشت: شما به گونه ای درباره برنامه هفت صحبت می کنید که گویی ایدئولوژی دارد و برنامه ریزی شده حرف می زند. حال اینکه اینطور نیست. ما برنامه به برنامه با توجه به مشاهدات تغییر رویکرد داده ایم. من سال گذشته از شما بخاطر آن جشنواره خوب تشکر کردم و آن را موفقیت آمیز خواندم. یک سال و ۳ ماه من در کانادا زندگی کردم با اجازه کار! هیچ گاه درخواست اقامت نکردم. دقیقا بعد از اتمام کارم از کانادا خارج شدم. الان خیلی ها این شایعات را پخش می کنند که من اقامت کانادا دارم. اما داورانی که اقامت یا تابعیت دارند چگونه می تواند بدون ترس داوری کنند؟ مسئله من این نیست که دوتابعیتی هستند یا خیر. مسئله این است که این داوران بسیاری شان در آن سوی مرزها خانه و زندگی و اقامت دارند.

ایوبی بیان کرد: من در فرانسه چندین سال دانشجو بودم و خیلی از انجمن اسلامی فرانسه را تاسیس کردم. واقعا منافقین در مرکزشان که فرانسه است هیچ نیستند. بنظرم شما خیلی ترسو هستید. ما به هیچ وجه داوران دوتابعیتی نداریم.

رئیس سازمان سینمایی ادامه داد: من اگر بنا باشد به مصلحتی به داوران مسئله ای را تذکر دهم، رسما اعلام می کنم. پس ما دخالتی نداریم. وقتی رسانه هایی مثل برنامه هفت قبل از اعلام آرا فشارهایی به هیئت داوران وارد می کند، این بد است.

افخمی عنوان کرد: بی اعتبارتر از داوری این دوره در تمام این ۳۵ سال نداشته ایم. کسی را کاندیدا می کنند، کاندیدایی‌اش را پس می گیرند. مرحله انتخاب کاندیدا مرحله تخصصی است و ما می توانیم با دیدن آن به قضاوت درباره کار داوران بنشینیم.

ایوبی اظهار داشت: اصلا قرار نیست کمیته ای تشکیل شود تا در کار داوری ها دخالت کند بلکه  قرار است کمیته ای تشکیل شود تا بعد ازجشنواره فیلم فجر این جشنواره آسیب شناسی شود. من از آقای حیدری خواستم حتما یکی از داوران را به برنامه شما بیاورند تا پاسخگوی سوالات شما باشند.

افخمی با بیان اینکه شما باید استعفا دهید، افزود: با این ادبیات که شما دارید من چاره ای ندارم جز اینکه آنچه سال آینده گفتم شما باید استعفا دهید، را الان مجدد بگویم که همین الان بنظرم باید استعفا دهید. این نظر من ترسوی غیرکارشناسی است که نمی فهمم دقیقا چه اتفاقی افتاده و نمی فهمم که این اتفاق هر سال رخ داده است. شما از بیخ همه چیز را منکر می شوید و می گویید به به از این آفتاب عالم تاب!

ایوبی در پاسخ گفت: استعفای من به خودم و رئیس فهیمم مربوط است. کمیته ای قرار است پس از جشنواره تشکیل شود و به همه این انتقادات و اعتراضات رسیدگی کند. خانم درخشنده امروز تماس گرفتند، و بسیار از داوری خوب جشنواره تشکر کردند. حالا اینکه بین صد و خورده ای کاندیدا، یک نفر استعفا داد و این ها چیزی نیست! بسیار از این اتفاقات رخ داده است.

افخمی تصریح کرد: ما سال گذشته دائما در برنامه می گفتیم جشنواره یک دورهمی است و زیاد سخت نگیرید. فیلم های خوب زیاد است. روی جوایز نهایی سخت نگیرید. حرف بنده هم این است که سلایق در جوایز رخ می دهد و لذا اگر در مرحله جایزه ها، یک نفر جایزه اش را پرت کند ایرادی ندارد. اما در مرحله کاندیدایی دیگر بحث سلیقه نیست. باید قضاوت ها کارشناسی و درست باشد. اما غلط است. آن هم نه خطا بلکه غلط فاحش! بخشی از این مسئولیت انتخاب ها به عهده شماست. چون در طول سال دائما بر آنها نظارت و مدیریت داشتید و این جشنواره به طور کامل محصول شماست.

مجری برنامه «هفت» تاکید کرد: من از هم اکنون می گویم اگر کسانی که می خواهند در کشورهای آمریکای شمالی مخصوصا کانادا زندگی کنند، باید نگران این تهدیدات باشند. این تصور خیالبافانه و تخیلی که مرعوب نکنید مردم را بکلی غلط است. افراد در آنجا زیر سایه تهدید زندگی می کنند.

ایوبی در خصوص ترویج ناامیدی در فیلم‌ها بیان کرد: امیدوارم در داخل کشور فضای امید و پرنشاطی داشته باشیم که شاهد رفتن نباشیم. امسال سینمای ایران که محصول این دوره از مدیریت ماست به طور قاطع می گویم تحقق سینمای امید بود. فیلم هایی با موضوع تحکیم بنیان خانواده، مهاجرت معکوس، مبارزه با اعتیاد و … مضامین فیلم های امسال بودند.

وی ادامه داد:در میان فیلم های امسال، «تابستان داغ»، «بدون تاریخ، بدون امضا»، «سد معبر»، «ویلایی ها»، «ماجرای نیمروز» و… فیلم های شریف و امیدبخشی هستند. من همه کسانی که زحمت کشیدند. آنها که سیمرغ گرفتند نوش جانشان، آنها هم که گرفتند صبوری کنند تا از مردم سیمرغ شان را بگیرند.

افخمی نیز در ادامه صحبت‌های ایوبی عنوان کرد: جوانه امید را که شما خشکاندید! فیلم هایی که شما ساختید کجایش امید دارد؟ مجموع این فیلم ها تولید شده، واقعا امیدوارکننده ست؟ این نظریه شما که فیلم ها امیدوارکننده و دیدنی است را چه کسی باور می کند؟ ما هرچه بگوییم شما می گویید بهترین جشنواره و فیلم ها را داشته ایم.

ایوبی اضافه کرد: بهترین قاضی مردم اند. سعی کردم سینمای ایران را از سینما گلخانه ای و سفارشی دربیاورم و مردمی کنم. این هدف من بود. فیلم ها باید برای من ساخته شود و آنها قاضی اصلی هستند. من از شما می خوام از هفت استعفا دهید!

افخمی بیان کرد: من برعکس شما همیشه آماده استعفا هستم. هر زمان که عذرم را بخواهند می روم. اصلا اگر فروش سال آینده سینمای ایران با افزایش بلیط ها به بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان برسد، من استعفا می دهم.

ایوبی در خصوص حواشی کارت دعوت‌های ارسال شده عنوان کرد: درباره کارت دعوت ارسال شده برای خانم بیات، باید بگویم دبیر جشنواره علاوه بر کاندیدها از ۵۰ نفر از هنرمندان دیگر برای مراسم جشن کاندیدا دعوت کرده بود که خانم ساره بیات نیز از جمله همین مهمانان بوده و موضوع پیش آمده یک سو تفاهم بوده است.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم این ناراحتی ها برطرف شود و همه به تحقق سینمای امید کنیم. من به همه اهالی سینما این اطمینان را می دهم که همه چیز درست و با اطمینان انجام شده است.

افخمی در پایان گفت: اما امسال غلط ها آنقدر فاحش بود که نمی توان باور کرد و من به عنوان کسی که در سالهای زیادی در جشنواره بودم، هیچ زمان داوری ای به این شکل ندیدم!

انتهای پیام/