معاون پارلمانی رئیس جمهور جزییات تقدیم لایحه بودجه سال ۹۶ به مجلس را تشریح کرد.

به گزارش پایان نیوز، به نقل از روابط عمومی معاونت امور مجلس ریاست جمهوری، حسینعلی امیری معاون امور مجلس رئیس جمهور روز شنبه جزییات برنامه های مربوط به تقدیم لایحه بودجه سال ۹۶ کل کشور به مجلس شورای اسلامی و نحوه بررسی این لایحه را تشریح کرد.

وی با تاکید بر اینکه تلاش دولت یازدهم بر این بوده است که لایحه بودجه را در موعد مقرر به مجلس تقدیم کند، گفت: رئیس جمهوری فردا یکشنبه با حضور در بهارستان، لایحه بودجه را به مجلس ارائه می کند.

امیری افزود: روحانی در جلسه علنی صبح فردا عملکرد قانون برنامه و همچنین میزان پیشرفت کشور در چارچوب سیاست های کلی برنامه را تشریح می کند و توضیحاتی در مورد ویژگی ها و رویکردهای مهم بودجه سال  آینده به نمایندگان مردم ارائه می دهد.

“آقای روحانی پس از ایراد سخنرانی لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور را به رئیس مجلس شورای اسلامی تقدیم می کند و پس از کار نمایندگان خانه ملت برای بررسی و تصویب این لایحه بطور رسمی آغاز می شود.”

امیری گفت: بر اساس بند ۱ ماده ۱۸۶ قانون  آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی بلافاصله کار چاپ و توزیع لایحه بودجه و پیوست ها و سوابق آن آغاز می شود و نمایندگان مجلس پس از توزیع لایحه ۱۰ روز زمان خواهند داشت تا پیشنهادهای خود را در مورد بودجه سال آینده به کمیسیون های تخصصی مجلس ارائه دهند.

وی توضیح داد: کمیسیون های تخصصی مجلس نیز ۱۵ روز زمان خواهند داشت تا گزارش خود را به کمیسیون تلفیق که برای بررسی لایحه بودجه تشکیل می شود، ارسال کنند. کمیسیون تلفیق نیز به مدت ۱۵ روز لایحه بودجه و گزارش های دریافتی را بررسی می کند و در پایان این مهلت که البته با موافقت هیات رئیسه قابل تمدید نیز می باشد، باید گزارش خود را در مورد این لایحه صحن علنی مجلس ارائه کند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی در صحن علنی ابتدا کلیات لایحه بودجه را بررسی می کند، گفت: در بررسی کلیات علاوه بر سخنرانی رئیس جمهور در دفاع از لایحه بودجه، سخنگوی کمیسیون تلفیق نیز گزارش می دهد و سپس ۱۰ نفر از مخالفان و ۱۰ نفر از موافقان لایحه هرکدام حداکثر به مدت ۱۰ دقیقه – به ترتیب یک مخالفت و یک موافق- صحبت می کنند.

وی افزود: هنگام بررسی کلیات لایحه بودجه در صحن علنی مجلس، بر اساس ماده ۱۱۲ قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی ، رئیس سازمان برنامه و بودجه به عنوان نماینده دولت نیز به مدت ۲۰ دقیقه در مورد ویژگی های لایحه و در دفاع از آن سخنرانی می کند.

به گفته امیری در پایان این مراحل کلیات لایحه بودجه به رای گذاشته می شود و پس از تصویب آن، بررسی پیشنهادهای درآمدی و پیشنهادهای مطرح شده در تبصره ها و ردیف ها آغاز می شود.

معاون امور مجلس رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد که با همکاری مجلس و دولت این لایحه به موقع توسط نمایندگان محترم به تصویب برسد و پس از تایید شورای محترم نگهبان از ابتدای سال آینده اجرایی شود.

وی اعلام کرد که توجه به اقتصاد مقاومتی و کاهش وابستگی به نفت از رویکردهای اصلی لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور است.

رئیس‌ جمهوری روز پنجشنبه در مشهد اعلام کرد: بودجه عمومی کشور در سال آینده حدود ۳۲۰ هزار میلیارد تومان است که از این رقم قصد داریم ‏‏۶۰ هزار میلیارد تومان را به بودجه عمرانی اختصاص دهیم که این میزان در بودجه عمرانی برای اولین بار در ‏کشور، رقم می‌خورد.‏

وی در جلسه شورای اداری استان خراسان رضوی تاکید کرد: در تدوین بودجه سال ۹۶ توجه خاص و ویژه‌ای به موضوع اشتغال و چهار بخش مهم ‏آب، فاضلاب، محیط زیست و توسعه شبکه ریلی کشور شده و اعتبارات ویژه‌ای نیز برای حل مشکلات در این بخش‌ها اختصاص یافته است.‏

انتهای پیام/