رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا گفت: طبق گزارش‌های ارائه شده، در سال جاری میلادی، بیش از هفت هزار تن تریاک از مزارع افغانستان برداشت خواهد شد.

به گزارش پایان نیوز، سردار محمد مسعود زاهدیان رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در نشست خبری امروز (سه شنبه)، اظهار داشت :طبق بررسی‌ها و گزارش‌های به عمل آمده تا امروز، در سال جاری میلادی بیش از ۷ هزار تن تریاک از مزارع افغانستان برداشت خواهد شد که این امرنشان از سونامی مواد مخدر است.
سردار زاهدیان گفت: بحث مواد مخدر امروز به عنوان یکی از ۵ تهدید کننده اصلی جامعه بشری محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه ایران به لحاظ جغرافیایی در مجاورت همسایگانی قرار دارد که تولید کننده مواد مخدر هستند، افزود: به لحاظ امنیتی برخورد ما با قاچاق مواد مخدر بسیار پراهمیت بوده و در حال افزایش و ارتقای برخوردها هستیم.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد:‌ تکلیف ما برای مبارزه و مقابله با جریان‌های مواد مخدر تکلیف بزرگی است. پلیس ایران از سال‌های گذشته تا کنون توانسته با اقدامات متعدد خود در راستای برخورد با قاچاق مواد مخدر توفیقاتی داشته باشد.

وی بیان داشت: پلیس ایران بزرگ‌ترین کاشف مواد مخدر در سطح دنیا شناخته شده است و به همین دلیل برای پلیس‌های سایر کشورها به عنوان یک مرجع شناخته شده است، پلیس ایران در حوزه مبارزه با مواد مخدر الگوی پلیس سایر کشورهاست که آموزش و دستاوردهای خود را در اختیار پلیس سایر کشورها قرار داده است.

سردار زاهدیان بیان داشت: در سال‌های گذشته در کشور افغانستان که در همسایگی ایران قرار دارد تولید مواد مخدر به شکل تصاعدی افزایش یافته است که این میزان یک آسیب جدی برای جامعه جهانی تلقی می‌شود.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: علی‌رغم حضور کشورهای غربی در افغانستان شاهد رشد تصاعدی مواد مخدر در این کشور بوده‌ایم، سال گذشته حدود ۳ هزار و ۳۰۰ تن مواد مخدر در این کشور تولید شده است.

وی افزود: بر طبق آخرین گزارش‌ها پیش‌بینی شده که در سال جاری میلادی، بیش از ۷ هزار تن تولید مواد مخدر در این کشور وجود داشته باشد، بنابراین در راستای مقابله این پدیده شوم چه در بعد مواد مخدر سنتی مانند تریاک که ریشه گیاهی دارد و چه صنعتی مانند شیشه که باید ظرفیت اجتماعی را افزایش و با اجتماعی کردن موضوع و برجسته کردن نقش مردم که موضوعی کلیدی است شاهد ریشه کن کردن قاچاق مواد مخدر باشیم.

سردار زاهدیان بیان داشت: به همین دلیل با افزایش بحث‌های مشاوره‌ای پیشگیری و آموزش مردم اقدامات خود را شروع کرده‌ایم تا ظرفیت مردمی در حوزه پیشگیری و درمان چه در پلیس و چه سازمان‌های مرتبط با ستاد مواد مخدر افزایش دهیم.

وی ادامه داد: در ۹ ماهه امسال بالغ بر ۴۸۲ تن و ۵۰۰ کیلو انبار مواد مخدر در کشور کشف شده که این میزان رکورد بی‌نظیری در دنیا محسوب می‌شود.

سردار زاهدیان تصریح کرد: کشفیات پلیس نزدیک به ۵۱۰ تن رسیده و در روز حدود ۲ تن در حوزه مواد مخدر به کشفیات دست می‌یابیم، البته دستگاه‌های ذیربط دیگر همچون اطلاعات، سپاه، گمرک و سازمان زندان‌ها نیز در حوزه مواد مخدر کشفیاتی دارند که با این حساب میزان کشفیات کشور به ۵۵۰ تن در روز می‌رسد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد: این میزان کشفیات نشان از تمرکز و تلاش بی‌وقفه پلیس است.

** انهدام یکهزار و ۸۲۵ باند قاچاق

سردار زاهدیان گفت: هزار و ۸۲۵ باند و شبکه فعال در حوزه قاچاق مواد مخدر در ۹ ماهه امسال متلاشی و به مراجع قضایی معرفی شدند.

** جمع آوری ۸ هزار معتاد پر خطر

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گفت: از ابتدای سال تا کنون بالغ بر ۱۰۸ هزار معتاد پر خطر و متجاهر تا کنون جمع آوری و به مراکز درمان، بازپروری و بعضاً به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی ادامه داد: در جمع آوری معتادان پر خطر نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد افزایش داشته‌ایم. البته این اتفاق علی رغم ظرفیت‌ها و محدودیت‌های کم مناطق جمع آوری رخ داده ولی با این حال کافی نیست و ما قول می‌دهیم اگر ظرفیت‌ها و زیرساخت‌ها آماده باشد ظرف مدت ۱ هفته تمام شهر را از مظاهر علنی اعتیاد پاک خواهیم کرد.

** افزایش ۲ درصدی دستگیری قاچاقچیان

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر بیان داشت :‌در حوزه دستگیری قاچاقچیان شاهد افزایش ۲ درصدی نسبت به سال گذشته بوده‌ایم که این امر نشان از تمرکز پلیس در انسجام اطلاعاتی و کیفی شدن برخورد با شبکه‌هاست.

** دستگیری سر شبکه باند بین‌المللی قاچاق مواد مخدر

سردار زاهدیان گفت: یکی از قاچاقچیان بین المللی به نام نصیر بامری(قورباغه مکران) در خرداد ماه امسال در سیستان و بلوچستان دستگیر شد، این فرد ۱۱ شبکه بین‌المللی را هدایت و ارتباطات سنگینی در قاچاق مواد و پولشویی داشته است.

وی ادامه داد: بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان اموال این شخص توسط مراجع قضایی توقیف شده و پرونده او هنوز در جریان است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه تعداد زیادی از قاچاقچیان داخلی با این فرد مرتبط بوده‌اند، افزود: ۳۰۰ عنصر داخلی شناسایی و تحت پیگیری قضایی قرار گرفته‌اند.

وی بیان داشت: این فرد ۵۰ ساله و سابقه ۱۵ ساله در این حوزه داشته  و در ۴ سال گذشته فعالیتش را گسترش داده و مواد مخدر را از خارج مرزها به داخل کشور وارد می کرد.

سردارزاهدیان ادامه داد: این فرد در کشورهای آفریقایی و حوزه خلیج فارس فعال بود و به این مناطق مواد مخدر قاچاق می کرد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: ۱۵ عضو اصلی این باند که همدست “نصیر” بودند، شناسایی و دستگیر شدند. همچنین باند تمساح خلیج هم یکی از افراد مرتبط با این شخص بوده است./

انتهای پیام