۲۸ سال پیش در چنین روزی پرواز ۶۵۵ ایران ایر که از تهران را به مقصد دوبی ترک کرده بود با مورد هدف موشک قرار گرفتن ازسوی ناو آمریکایی وینسنس هیچ گاه به مقصد خود نرسید و تمام ۲۹۰ تن سرنشین آن در آبی خلیج فارس پرپر شدند.

به گزارش پایان نیوز؛ بعد از اینکه رژیم بعث عراق جنگ تحمیلی علیه ایران را آغاز کرد، همزمان اقدام به حمله به کشتی‌های تجاری در خلیج فارس و ایجاد ناامنی در این منطقه شد. آمریکا نیز از این فرصت استفاده کرده و کشتی های کویتی با پرچم خود را به آبهای خلیج فارس ارسال شد تا از کشتی های مدنظر آمریکا حفاظت کند. رفته رفته آمریکا با این بهانه حملات نظامی به کشتی‌های ایرانی و سکوهای نفتی را آغاز کرد که به صورت مشخص همراهی با دولت رژیم عراق بود.

هواپیمای ایرباس

اندکی بعد از اتخاذ این سیاست از سوی آمریکا یکی از شوم‌ترین نتایج این تنش‌زایی و مداخله در امور کشورها به وقوع پیوست. روز دوازدهم تیرماه سال ۱۳۶۷ بود که پرواز ۶۵۵ ایران ایر از فرودگاه تهران به مقصد دوبی از زمین برخاست اما هیچ گاه در فرودگاه مقصد به زمین ننشست. ناو یو اس اس وینسنس نیروی دریایی آمریکا با هدف قرار دادن این هواپیمای مسافربری منجر به سقوط و جان باختن تمامی ۲۹۰ سرنشین آن شد. عمق این فاجعه هوایی تا جایی بود که به لحاظ تلفات انسانی ناشی از جنایت هوایی در جایگاه هشتم تاریخ قرار دارد.

 

در آن زمان جمهوری اسلامی ایران با نگارش نامه ای خواستار تشکیل جلسه ای فوری در شورای امنیت و رسیدگی به این موضوع شد. علی اکبر ولایتی وزیر امورخارجه وقت کشورمان و جرج بوش معاون رئیس جمهور وقت آمریکا به عنوان نمایندگان تهران و واشنگتن در این جلسه حضور یافته و اظهارات خود را بیان کردند.

دولت ایالات متحده آمریکا معتقد بود ناو وینسنس به اشتباه هواپیمای مورد نظر را یک هواپیمای جنگی تشخیص داده و برای دفاع از خود به سوی آن شلیک کرده است که البته در تحقیقات تیم حقیقت‌یاب بین‌المللی مشخص شد این موضوع ادعایی بیش نبوده است.

شورای امنیت نیز در انتهای این جلسه قطعنامه شماره ۶۱۶ را به تصویب رساند که به موجب آن صرفا ابراز تأسفی صورت گرفت و شورا خواستار دقت عمل بیشتر در زمینه رعایت مقررات هوانوردی و رسیدگی تحقیقاتی به این مسأله شد. در نهایت علیرغم مشهود بودن تمام شواهد مبنی بر جنایت نیروی دریایی آمریکا هیچ‌کدام از خدمه جنگی ناو وینسنس تحت پیگیرد قرار نگرفتند و حتی فرمانده ناو نیز در پایان خدمت خود در توهینی آشکار به ملت ایران، مدال گرفت.

فلاحت پیشه: جنایت خلیج فارس نمونه ای از حقوق بشر آمریکایی

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به سالگرد جنایت نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس و سقوط هواپیمای مسافربری ایران، گفت: حمله نظامی به هواپیمای غیرنظامی علیرغم آگاهی از حضور مسافران بی سلاح در این هواپیما نمونه ای از حقوق بشری است که آمریکایی ها دنبال می کنند.

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه آمریکا قوانین بین المللی را برنمی‌تابد، عنوان کرد: مبنای آمریکایی ها بر کشتار است و جنایت خلیج فارس از آن دست تروریسم هایی است که هیچ گاه از صحنه تاریخ محو نمی شود.

 

وی در ادامه آمریکا را مهم ترین ناقض حقوق بشر خواند و گفت: هدف آمریکایی ها از جنایاتی که هر روزه در سطح دنیا مرتکب می شوند که شاید تنها نمونه هایی از آن علنی شود، صرفا جهت دستیابی آنها به اهداف سیاسی و اقتصادی است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: حمله ناجوانمردانه ناو نیروی دریایی آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران لکه ننگ دیگری در کنار سایر جنایت های آمریکا نسبت به ملت های مستضعف به خصوص ایران است که هیچ گاه از اذهان عمومی دنیا پاک نمی شود./

انتهای پیام