” قاهر ” یک هواپیمای پشتیبانی نزدیک و یک جنگنده سبک نظامی و آموزشی است که نمونه‌های کوچکتر آن قبلا ساخته شده و به پرواز درآمده و امروز نمونه یک به یک آن در مراحل پایانی ساخت است.

به گزارش  پایان نیوز ،  وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح محصولات دفاعی گسترده ای را پس از پیروزی انقلاب اسلامی طراحی و تولید کرده است.

ساخت و تحویل انواع موشک های بالستیک، تحویل انبوه موشک های سطح به دریا، تولید انواع خودروهای تاکتیکی، طراحی و ساخت موشک های ضد زره پیشرفته و طراحی و ساخت جنگنده ها و هواپیماهای بدون سرنشین از جمله این دستاوردهاست.

یکی از محصولاتی که وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بر روی آن تاکید ویژه ای داشته تا عملیاتی شود؛ جنگنده  “قاهر ۳۱۳ ” است.

**جنگنده قاهر ۳۱۳ چه ویژگی هایی دارد؟

” قاهر” یک هواپیمای پشتیبانی نزدیک و یک جنگنده سبک نظامی و آموزشی است که نمونه‌های کوچکتر آن قبلا ساخته شده و به پرواز درآمده و امروز نمونه یک به یک آن در مراحل پایانی ساخت است.
5933394_606

این هواپیمای جدید با طراحی رادار گریز که یکبار روی یک سکو در آشیانه نشان داده شده دارای سطح مقطع راداری بسیار کم است. این جنگنده با تجهیزات پیشرفته ساخته شده و به سامانه های الکترو اَویونیک پیشرفته مجهز است.

با توجه به ابعاد هواپیما که طول آن کمتر از ۱۶ متر تخمین زده می‌شود، محفظه حمل جنگ‌افزار آن می‌تواند دست کم دو بمب ۲هزار پوندی یا تعداد بیشتری بمب‌های کوچک نقطه زن هدایت‌شونده، یا دست کم ۶ موشک هوا به هوا در رده R-73 یا PL-12 را در خود جای دهد.

کانوپی بسیار بزرگ این هواپیما منجر به ایجاد دید عالی و ۳۶۰ درجه به اطراف می‌شود که برای پروازهای ارتفاع پائین لازم است و البته در مأموریت‌های تهاجم زمینی بسیار کمک کرده و در نبرد هوایی نزدیک هم بسیار مفید است.

سایت میلیتاری فکتوری (Military Factory) با اشاره به جنگنده “قاهره ۳۱۳” نوشت: ایران یک جنگنده بومی به کمک صنایع نظامی خود از جمله “قدس”، “هسا”، “پنها”، “صها” و … را ساخته است که این یک جنگنده استیلز (با توانایی رادار گریزی) است.

5933504_174

این سایت ادامه داد: این جنگنده با طول بیش از ۱۵ متر، عرض ۸ متر، وزن کلی ۹۰۰۰ کیلوگرم با سرعت ۱۵۰۰ کیلومتر بر ساعت، با موتور “توربوفان” است.

5933529_225

**جنگنده قاهر چه تسلیحاتی را حمل می کند؟

سایت میلیتاری فکتوری (Military Factory) تصریح کرد: تسلیحات این جنگنده بمب‌های هدایت شونده ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرمی “او آر ۶ ” و موشک‌های هوا به هوا (کلاس‌های مختلف بسته به نوع استفاده) خواهد بود.

سردار سرتیپ حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درخصوص آخرین وضعیت پروژه ساخت جنگنده بومی قاهر می گوید: این جنگنده روی باند آمده و حرکت می‌کند و تست‌های پروازی آن نیز در سال آینده انجام می‌شود.

وزیر دفاع ادامه داد: کار ساخت قاهر تمام شده است و آماده تست‌های مختلف است که اولین تست آن روشن کردن موتور و روی باند آمدن آن است.

کارشناسان نظامی غربی مدعی هستند که قاهر-۳۱۳ شباهت مبهمی با هواپیمای آزمایشی بوئینگ برد آو پری (Boeing Bird of Prey) دارد که برای تست‌های پنهان‌کاری ساخته شده بود.

شبکه فاکس نیوز درباره ساز و کار ساخت جنگنده قاهر ۳۱۳ می گوید: همه مراحل طراحی و ساخت جنگنده قاهر ۳۱۳ را دانشمندان و متخصصان ایرانی انجام دادند.

خبرگزاری اسپونیک روسیه در گزارشی به معرفی جنگنده های در حال توسعه و عملیاتی نسل ۵ جهان پرداخته است. در این گزارش، طرح جنگنده قاهر ۳۱۳ نیز به عنوان یک جنگنده نسل ۵ اعلام کرده است.

صدای روسیه در گزارشی درباره جنگنده قاهر ۳۱۳ می گوید: این جنگنده هم تراز با جنگنده “اف ۱۸ ” آمریکا است.

5933505_453

برخی تحلیلگران نظامی مدعی هستند که جنگنده “قاهر ۳۱۳” شباهت به جنگنده “F18” دارد که برای ماموریت‌های تهاجمی و جنگ‌های هوا به هوا کاربرد دارد.

البته توان عملیاتی  “قاهر ۳۱۳ ” در توان هجومی پرواز در ارتفاع پست، رادارگریزی، مقابله هوا به هوا با اهداف متخاصم و سرعت عمل بالا است. البته برخی رسانه‌های بیگانه تلاش می‌کنند این جنگنده را کپی جلوه دهند و یا به طور کامل ساخت آن را زیرسوال می‌برند که در پاسخ باید پروازهای “صاعقه” و “آذرخش” را مثال زد.

این جنگنده پیشرفته با مشخصات ظاهری منحصر به فرد دارای سطح مقطع راداری بسیار کم و همچنین قابلیت انجام عملیات پروازی در ارتفاع پست است.

تلفیق حضور جنگنده های پیشرفته و توانمندی خلبانان مومن و انقلابی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران موجبات تثبیت اقتدار هوایی را در آسمان به فراهم می کند.

گزارش از محمد زرچینی

انتهای پیام/