به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی پایان تیتر، طراحی پیاده رو در این شهر از نظر کارشناسان شهرسازی به عنوان نمادی پرنقش در پویایی زندگی اجتماعی و تعمیق قسمتی به تعاملات اجتماعی دارد اما متاسفانه این نقش به وسیله جولان دادن دستفروشان و پهن شدن بساط دستفروشی در آبادان کمرنگ شده به نحوی که در زمان های پرتردد شهروندان به دشواری توان دارند معبری برای رفت و آمد دارا باشند.
وعده های ایجاد شغل در این شهر نه فقط عملی نشده لکن در سایه بی تدبیری، خیابان ها مملو از جوانان دستفروشی شده که بعضی از آنان تحصیل کرده هستند که به اجبار به این شغل روی آورده اند.
وقتی در شهری شغل کاذب دستفروشی بنیان کار بازار می گردد، تمامی معادلات شهر نیز در بعد اجتماعی و اقتصادی بر هم می خورد.
.. به محل تجمع دستفروشان و فروشندگان ماهی تازه و تره بار مبدل شده هست؛ وضعیتی که تندرستی شهروندان را از طرفی به مخاطره انداخته و افزایش ترافیک را در این منطقه های ایجاد نموده هست.
صدای دستفروشان با بلندگو از گوشه و کنار خیابان به گوش می رسد، یکی از حراج میوه ها می گوید و دیگری از تره بار، ماهی ، میگو و انواع کیف و کفش و لباس زمستانه.
بازار بساطی ها و دستفروشانی که حتی جوانانی را از سرتاسر خوزستان به این شهر سوق داده گویی قانونی نمی شناسد؛ بساطی هایی که خیابان های شهر را مجروح کرده و روزانه تعدادشان افزوده می گردد.
دستفروشی را شغلی کاذب به حساب می آورند که علاوه بر مخفی کردن زیادی از عارضه های اجتماعی در خود، معضلی به اسم سد معبر با اهمیت ترین ثمره آن هست. سد معبر در خیابان های آبادان به شکلی هست که اگر سانحه ای در مرکز شهر رخ دهد، خودروهای امدادی مثل آتش نشانی ، آمبولانس و یا پلیس به دشواری توان دارند به محل سانحه برسند.

** آوازه آبادان به دستفروشی
منصور غانمی یکی از شهروندان آبادانی می گوید:اصالت شهر آبادان مخدوش شده هست زیادی از مردمی که آبادان را نمی شناختند آبادان را امروز به بازار دستفروشان ته لنجی می شناسند.
وی اضافه کرد:قدمت این شهر به بازارهای محلی آن، بازار کویتی ها و حاشیه خیابان امیری هست که شهرهای دیگر از آن الگو می گیرند نه دستفروشانی که چهره شهر را مخدوش کرده اند.
این شهروند آبادانی اظهار کرد:شهرداری باید برای ساماندهی دستفروشان کارهای لازم را انجام دهد تا وضع شهر از این حالت خارج گردد.
مریم سلاماتی دیگر شهروند آبادانی نیز می گوید:رفت و آمد در خیابان هایی که در اختیار دستفروشان قرار گرفته سخت هست و ورود نکردن مسئولین شهری به این مبحث اندکی سؤال بر انگیز هست.
وی اظهار کرد: آبادان دارای چند بازار تره بار و ماهی فروشی هست، ولی حضور پر رنگ خرده فروشی در گوشه کنار شهر را می بینیم.
وی اضافه کرد: رفت و آمد در خیابان هایی که در اختیار دستفروشان هست برای هر شهروندی سخت هست زیرا هم گره ترافیکی ایجاد شده و هم از نظر بهداشتی، تندرستی شهروندان را به خطر انداخته هست.
صادق خلفیان دیگر شهروند آبادانی نیز اظهار کرد:جمعیت بساطی ها در شهر خیلی فراوان هست و جایی برای گذر و مرور در پیاده روهای کم عرض شهر نیست.
وی اضافه کرد: بعضی اشخاص با وانت از کردستان و کرمانشاه و سایر نقاط خوزستان به آبادان می آیند و به فروش بعضی اقلام مبادرت می کنند و بالاخره تعجب برخوردی از سوی شهرداری با آنان نمی توان.

** ساماندهی دست فروشان
حمید کوراوند عضو شورای شهر آبادان در اظهار کرد و گو با ایرنا در این مورد اظهارکرد: پدیده دستفروشی که از صنوف مزاحم تلقی می گردند به مشکلی جدی در این شهر مبدل شده هست.
وی اضافه کرد: با برخورد غیر کارشناسانه به این معضل، احتمال تبعات اجتماعی ببیشتری وجود دارد.
وی اظهار کرد:ابتدا برای دستفروشان باید محل و مکانی مناسب تشریح کرد و پس از آن نسبت به جابجایی و حذف آنان از مرکز شهر اقدام کرد.
وی اظهار کرد:برای تألیف دستفروشان، شهرداری تنها توان ندارد وارد عمل گردد لکن فرمانداری، دادستان و نیروی انتظامی هم باید همراه شهرداری باشند.
عضو شورای شهر آبادان اضافه کرد:شهرداری چند بار نسبت به تألیف دستفروشان از خیابان ها اقدام کرد، ولی به سبب اینکه اقدام بنیادی در این مورد صورت نگرفته هست، حضور آنان در را بعضی خیابان های این شهر می بینیم.
کوراوند اظهار کرد: با راه اندازی بازارچه های محله ای توان داریم مانع حضور دستفروشان در شهر باشیم هر چند که دستفروشان باید شناسنامه دار گردند.

**ساماندهی دستفروشان در چهارچوب نظام صنفی
رسول قنواتی یکی از کارشناسان امور شهری در آبادان نیز اظهار کرد:دستفروشانی که در کنار خیابان ها فعالیت می کنند در محدوده و چارچوب نظام صنفی قرار ندارند.
وی اظهار کرد:این دستفروشان مالیات، عارضه ها شهرداری و غیره پرداخت نمی کنند و باید از سوی شهرداری تألیف و یا ساماندهی گردند.
وی از بین بردن تثبیت نرخ کالا در منطقه های متفاوت شهری با توجه به پایین بودن نرخ انواع کالاهای ارائه شده در این بازارها، افزایش شلوغی و حتی ترافیک برای وسایل نقلیه و عابران، نبود امکان اعمال نظارت فوری، دقیق و وسیع بر کار دستفروشان، ارائه کالا به نرخ ارزان و بدون همراه بودن اطلاعات کالا مثل وزن، تاریخ تولید و انقضا، نبود وجود ابزارها و تسهیلات رفاهی در هنگام خرید (نظیر کارت اعتباری) را من جمله معایب کار دستفروشان می داند.
حسن کمری رییس شورای اسلامی شهر آبادان در اظهار کرد و گو با ایرنا اظهارکرد: دستفروشی در آبادان به معضل جدی مبدل شده و متاسفانه آنان در تمامی نقاط شهر حاضر هستند.
وی اضافه کرد:شورای ترافیک، شورای آموزش و پرورش، شورای تامین، شورای بهداشت و شورای فرهنگی شهر به سبب عارضه های اجتماعی که دست فروشان امکان دارد دارا باشند مخالف حضور چشمگیر آنان در سطح شهر هستند.
وی اظهار کرد:مشکلات اقتصادی، تاثیرات منفی دستفروشان به نحو های متفاوت در شهر نمود دارد که با اهمیت ترین آنان خراب کردن نما و زیبایی شهر، نبود آرامش برای شهروندان، ایجاد ترافیک، مزاحمت برای پیاده ها و تشدید بی اعتمادی من جمله معضلات حضور دست فروشان در شهر هست.
رییس شورای شهر آبادان اظهار کرد:برای ساماندهی و تألیف دستفروشان بویژه خودروهای دوره گرد باید شورای تامین، فرمانداری، دادگستری و نیروی انتظامی با شهرداری مشارکت کنند.
به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی پایان تیتر به نقل از ایرنا دستفروشی نه فقط در این شهرستان لکن در کل کشور به شغلی کاذب و خوش درآمد مبدل شده که با آن برخورد جدی صورت نمی گیرد. راه قانونی برای برخورد و شکایت از این اشخاص چندان آسان نیست. ایجاد مزاحمت در معابر عمومی موجب به وجود آمدن بار ترافیکی و سر انجام ناخشنودی شهروندان می گردد و وضع نابسامانی را در شهر پدید می آورد که لازمه برخوردی قانونی هست.
برخورد قانونی با دستفروشی باید جنبه ساماندهی داشته باشد زیرا در حالتی که بدون برنامه ریزی و آینده نگری اقدام به تألیف این اشخاص گردد پس از مدت کوتاهی دو مرتبه هم در نقطه ای دیگر از شهر شاهد حضور آنان می باشیم.