با حضور استاندار خراسان رضوی، رئیس سازمان محیط زیست کشور و تولیت آستان قدس رضوی همایش محیط بانان برگزیده ی کشور که در تالار ولایت حرم مطهر رضوی برگزار شد.

به گزارش پایان نیوز، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ معصومه ابتکار در این همایش با بیان اینکه حفاظت از محیط زیست یک مسئله مهم بین المللی به حساب می آید، گفت: امروز محیط زیست در کنار جنگ، خشونت و نا امنی که بخش زیادی از جهان را در برگرفته، دغدغه اصلی جوامع و کشورها به حساب می آید.
وی با تاکید بر اینکه آزمندی، حرص و زیاده خواهی بشر، ذخایر دنیا را با بحران مواجه کرده است، افزود: دنیایی که خداوند متعال مهد انسان ها قرار داده، گنجایش این همه بی رحمی، نابودی و تخریب حیات وحش و محیط زیست جانوری و کیاهی را ندارد و تداوم روند تخریب این ذخایر ارزشمند، حیات بشر را با مشکل مواجه می کند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: امروز درکنار ناامنی، جنگ و خشونت هایی که جهان و منطقه ی ما را در برگرفته ، موضوع تخریب محیط زیست به عنوان یک مخاطره و دغدغه اصلی دنیا را تهدید میکند.
وی همچنین با اشاره به تآثیر تخریب های فراملیتی محیط زیست، موضوع آلودگی ریزگردها در کشور را متاثر از کشورهای همسایه عراق و عربستان برشمرد و بر توجه به تمامی ابعاد محیط زیستی تأکید کرد.
ابتکار درادامه، ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست از سوی رهبر معظم انقلاب را اتفاقی مبارک برشمرد و گفت: این سیاست ها، خط مشی های نظام  را برای دولت، قوای سه گانه و قوای مسلح ترسیم کرده است.
معاون رئیس جمهور به نگاه وسیع علمی و برنامه ای دولت یازدهم به موضوع حفاظت محیط زیست اشاره و از همراهی ارگان های مختلف از جمله آستان قدس رضوی، در اجرای این سیاستها و تجلیل کرد.
وی اظهار امیدواری کرد: با این همگرایی و رویکرد دولت و نظام و نیز جلب مشارکت مردم، وظیفه مهم حفاظت از محیط زیستِ شکننده و آسیب پذیر، به خوبی انجام شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه سه هزار محیط بان در خط مقدم دفاع از ۱۷ میلیون هکتار عرصه های طبیعی به حراست از سرمایه های ارزشمند کشور مشغولند؛ گفت: هم اکنون با نگاه ویژه دولت به موضوع محیط زیست آموزش های تخصصی محیط بانان در سطح ملی و بین المللی درموضوعات حقوقی، بکارگیری اسلحه، تنوع زیستی و نحوه تعامل با مردم  آغاز شده است .
ابتکار از اجرای ساختار مصوب و رسمی یگان حفاظت محیط زیست کشور خبر داد و افزود: با همراهی ستاد نیروهای مسلح و پلیس پیشگیری و ناجا ساختار یاد شده ابلاغ و به اجرا در آمد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور درادامه از همراهی های ارزشمند قوه قضائیه با راه اندازی شعب تخصصی محیط زیست یاد کرد و افزود:لایحه حمایت از محیط بانان نیز به منظور تقویت قوانین موجود در دست پیگیری است و در این خصوص حمایت مجلس شورای اسلامی نیز جلب شده است .
تولیت آستان قدس رضوی نیز با بیان اینکه انبیاء الهی و کلام الله مجید انسان را به خداخواهی و رهایی از خود بینی توصیه کرده اند، تصریح کرد: تخریب محیط زیست و تجاوز به بیت المال که امروز شاهد آن هستیم، ناشی از زیاده خواهی بشر، خود بزرگ بینی و منیت انسانی است.
حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، انتخاب سالروز میلاد ضامن آهو، حضرت ثامن الحجج(ع) به عنوان روز محیط بان را تناسبی ارزشمند خواند و گفت: مطابق آیات کلام الله مجید، خداوند زمین و آسمان ها را مسخر انسان قرار داده تا با رعایت بایدها و نبایدهای الهی، از منابع بهره برداری و زمینه رشد و تعالی خود را فراهم کند.
وی با تاکید بر اینکه رعایت قوانین و ضوابط حاکم بر طبیعت در محیط های مختلف برای تداوم حیات انسان ضروری است، افزود: اما طبق گزارش های سازمان ملل، آمریکا و قدرت های مستکبر جهان بزرگترین تخریب کنندگان محیط زیست هستند و با اموری هم چون دفن زباله های هسته ای و تخریب منابع طبیعی، حیات انسان و سایر موجودات زنده را با تهدید جدی مواجه کرده اند.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه ما معتقدیم قوانین حاکم بر طبیعت باید محترم شمرده شود، اظهار کرد: سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص حفظ محیط زیست، نشان از اراده جدی نظام اسلامی برای حفظ آب، خاک، جنگل، منابع طبیعی و محیط زیست دارد و باید همه بخش ها خود را نسبت به این امر موظف بدانند و با اراده محکم، اجرای این سیاست ها را پیگیری کنند.
تولیت آستان قدس رضوی با تاکید براینکه هر توسعه ای در کشور فرع بر محیط زیست است، تصریح کرد: هرگونه توسعه، کارخانه سازی، تولید و فعالیتی باید متناسب با شاخصه ها و حفظ چارچوبه های محیط زیست باشد.
وی با بیان اینکه مشکلاتی هم چون ریزگرد ها ناشی از مداخلات انسانی است، افزود: هیچ کس حق ندارد قوانین محیط زیست را نقض کند، چراکه حیات و توسعه ما نیز در گروه حفظ محیط زیست خواهد بود.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی تصریح کرد: همه متخلفان نسبت به قوانین محیط زیست باید بدانند که اراده نظام حفظ محیط زیست و برخورد با متخلفان در هر رده و جایگاهی است.
تولیت آستان قدس رضوی در بخش دیگری از فعالیت محیط بانان به عنوان کاری خطیر یاد و عنوان کرد: شما با مجاهدت هایتان، جان بر کف گرفته و در راستای حفظ گنجینه های ملی برای نسل های بعدی ایستاده اید.
لازم به ذکر است، در پایان این مراسم با حضور رشیدیان استاندار خراسان رضوی،  ابتکار رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست و حجت الاسلام و المسلمین رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، از تعدادی از خانواده شهدای محیط بان و محیط بانان برتر کشور تجلیل به عمل آمد./
انتهای پیام