رئیس جمهور گفت: با تمام سختی‌ها و تحریم‌های دشمنان امسال دولت حقوق کارمندان را ۲۰ درصد افزایش داد و در سال آینده هم ۱۵ درصد افزایش حقوق برای کارمندان در نظر گرفته شده است.

منبع بزرگ ذخیره نفتی را با ۵۳ میلیارد بشکه کشف کردیم/ علی‌رغم سختی‌ها حقوق کارمندان را ۱۵ درصد اضافه می‌کنیم

به گزارش پایگاه خبری نحلیلی پایان تیتر از البرز،  حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز در مراسم افتتاح متروی هشتگرد با تبریک ولادت حضرت زینب (س) اظهار داشت:ما روز‌های سختی را در این کشور گذراندیم روز‌های سختی در دوران انقلاب، جنگ تحمیلی، دوران تحریم داشتیم و امروز بدترین روز‌های تحریم‌ها را می‌گذرانیم؛ اما قامت مردم ما استوار بود و در همه جا در برابر قدرت‌های بدخواه و دشمنان این مرز و بوم به خوبی ایستادگی کردند.

او افزود: هر روزی که می‌گذرد کارگران، مهندسان و مدیران لایق ما قادر‌ند که کلی را شکوفا کنند و خد‌متی به مردم انجام دهند که مایه خوشحالی همه ما‌ست.

روحانی اضافه کرد: در ایران قبل از انقلاب مترو وجود نداشت. اگر به سال‌های اول انقلاب برگردیم بحث بر سر این بود که آیا کشور نیاز به مترو دارد یا ندارد که در مجلس دوم با مدیریت آیت الله هاشمی به تصمیم رسیدند که تهران نیاز به مترو دارد. بنده به نمایندگی از تهران و آقای دری نجف آبادی مسئول کار شدیم و بخشی از روز‌های هفته ما به این گذشت که چطور مترو تهران آغاز شود.

آلودگی تنها مربوط به ایران نیست

رئیس جمهور با بیان اینکه بیش از ۹ میلیارد سفر تا به امروز توسط مترو انجام شده است که اگر نبود باید این حرکت‌ها توسط اتومبیل صورت می‌گرفت، ادامه داد: این روز‌ها هوای تهران، کرج و کلانشر‌ها آلوده بود که  این آلودگی یک روزه ایجاد نشده و در طول یک قرن ایجاد شده که دولت ها، مردم تلاش می کنند تا آلودگی را رفع کنند. آلودگی فقط مربوط به کشور ما نیست. 

او با اشاره به اینکه آلودگی ایران رتبه ۱۶ دنیا را دارد و در  آلودگی هوا اول نیستیم ،گفت: ما با آلودگی ۲۰۰ مدارس را تعطیل می‌کنیم. دانش آموزان در هند با آلودگی ۳۰۰ و در چین با آلودگی ۳۶۰ به مدرسه می‌روند. اگر بدلیل آلودگی در چین مدارس را تعطیل کنند، باید ۶ ماه مدارس تعطیل باشد. 

روحانی گفت: اگر اقدامات دولت در رابطه با محیط زیست نبود امروز ۱۵ میلیون مردم ایران مجبور به مهاجرت بودند. مهم‌ترین اقدام دولت در رابطه با محیط زیست، احیای دریاچه ارومیه بود که زندگی میلیون‌ها نفر را نجات داد.

ریل  و خط آهن از مهم‌ترین اولویت های دولت  

رئیس جمهور تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین کار‌های این دولت در رابطه با محیط زیست توجه به ریل بود و خط آهن بود. ۹۰ سال است که ریل و راه آهن به کشور آمده و تاکنون ۴۵ درصد کل ریل موجود در کشور به دست این دولت ایجاد شده است که تا پایان این دولت این رقم به ۵۰ درصد خواهد رسید.

روحانی با بیان اینکه ما روزهای سختی را در دوران مختلف انقلاب ،‌جنگ تحمیلی و دوران تحریم گذرانده ایم و هر روز که می گذرد و کارگران،‌مهندسان و مدیران لایق ما قادرند گلی را برای مردم شکوفا کنند و یا خدمتی انجام دهند مایه خوشحالی است، گفت: آنچه که می ماند خدمت به مردم است ،‌ ما باید بتوانیم به این مردم بزرگ، لایق و شجاع که در روزهای سخت جوهره خود را نشان داده اند، به وظیفه مان عمل کرده ایم.

رئیس جمهور گفت: امروز ۴۰۰ هزار نفر از شهر هشتگرد و شهر‌های اطراف می‌توانند از این مترو استفاده کنند، این هدیه کوچک دولت را تقدیم این منطقه می کنیم.

او اضافه کرد: در همین ایام آبان مردم نشان دادند برای امنیت کشور جمعیت میلیونی به خیابان‌ها آمدند، این معنای وفادار بودن مردم است و اینکه میلیون‌ها نفر به خیابان‌ها می‌آیند و از نظام پشتیبانی می‌کنند، معلوم است که دشمنان عصبانی می‌شود و این نشان می دهد که محاسبه گران غربی در خطا و اشتباه هستند.

رزمایش مشترک ایران دنیای استکبار را عصبانی کرده است

روحانی با اشاره به رزمایش مشترک ایران روسیه و چین و بازتاب‌های جهانی آن گفت: رزمایش مشترک ایران دنیای استکبار را عصبانی کرده است و برای آمریکا و انگلیس و کشورهای کوچک حاشیه خلیج فارس سنگین بود و نشان از اقتدار نیروهای مسلح ما و همگرایی بین آن ها داشت.

رئیس جمهور با یادآوری اینکه ما منبع بزرگ ذخیره نفتی را با ذخایر ۵۳ میلیارد بشکه ای کشف کردیم ، چرا نفتی که به عنوان دستاورد بزرگ کشف به حساب می آید باید از یاد برود؟ افزود: آنچه مهم است، این است که به آینده امیدوار باشیم. چرا مردم را مایوس می‌کنیم؟ علیرغم همه فشار‌ها مسیر را درست حرکت کردیم.

روحانی در ادامه با طرح این سوال که اگر تحریم نبود چه می‌شد؟ اضافه کرد:اگر تحریم نبود پارسال و امسال ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد افزوده داشتیم. اگر تحریم نبود ما اعتبارات خارجی که استفاده می‌کردیم در طول این دولت تا پایان امسال حدود ۱۰۰ میلیارد دلار برای خودمان و ۱۰۰ میلیارد اعتبار خارجی که مجموعا ۲۰۰ میلیارد دلار می‌شد داشتیم. الان این ۲۰۰ میلیارد را نداریم. اما کشور اداره می‌شود هرچند زندگی مردم سخت است.

او اضافه کرد: آنهایی که می‌گویند تحریم چه کار کرده، ببینند. با این شرایط زندگی مردم اداره می‌شود، اما برای رفع این مشکلات و سختی ما هم در حد توان، کار می‌کنیم.اینکه متروی گلشهر امروز به هشتگرد متصل می شود ، این اتصال ۶۰ درصد آن در دولت یازدهم و دوازدهم اتفاق افتاده است و  این معنایش این است که در شرایط سخت و تحریم  همه تلاش کردند تا یک کار یا پروژه به نتیجه برسد و این بدون تلاش همه مسئولان امکان پذیر نیست.

رئیس جمهور تاکید کرد: علیرغم همه فشار‌ها مسیر را درست حرکت کردیم ما انقلاب کردیم ۱۹ سد داشتیم در حالی که امروز ۳۵ سد افتتاح کردیم و تا آخر دولت دوازدهم ده‌ها سد دیگر افتتاح می‌کینم. این‌ها افتخار نیست؟ امروز ریل ما را اصفهان تامین می کند و در واگن مسافربری ۹۰ درصد روی پای خودمان ایستادیم.

با تمام سختی‌ها دولت حقوق کارمندان در سال آینده افزایش داد

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با تمام سختی‌ها و تحریم‌های دشمنان امسال دولت حقوق کارمندان را ۲۰ درصد افزایش داد و در سال آینده هم ۱۵ درصد افزایش حقوق برای کارمندان در نظر گرفته شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم باید از دولت توقع تلاش در حد توان و برنامه‌ریزی داشته باشند، گفت: اگر دولت این کار را کرد به وظیفه‌اش عمل کرده و اگر نکرد آن دولت باید نقد شود و به دولت گفته شود چه کار کند.

انتهای پیام/