قائم مقام معاونت نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی گفت :مبلغی که رزیدنت ها بایت حق الزحمه دریافت می کنند هیچگونه تناسبی با درآمدی که برای بیمارستان ایجاد می‌کنند نداشته و از حداقل دریافتی های وزارت کار هم کمتر است.

به گزارش پایان نیوز، حجت اله مقیمی قائم مقام معاونت نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی ، درخصوص وضعیت کاری و معیشتی رزیدنت های گروه‌های مختلف پزشکی بیان داشت : هر ساله ۲۵۰۰ نفردر دانشگاههای علوم پزشکی  تحت عنوان رزیدنت قبول می شوند و با توجه به این که  دوره رزیدنتی حدود ۴ سال است نزدیک به ۱۰ هزار رزیدنت در کل کشور داریم که مشغول به فعالیت هستند.

وی با بیان این که رزیدنت دوره تخصصی خود را در دانشگاه می گذراند و باید در بیمارستان های آموزشی حاضر شده ونسبت به تشخیص ودرمان بیماران اقدام کند افزود : بیمارستانهای آموزشی بابت تشخیص و درمان بیماران تعرفه دریافت می کند که درآمدزیادی از بیمارستان های آموزشی حاصل عملکرد این ۱۰ هزار رزیدنت در کل کشور است.
وی با اشاره به این که رزیدنت مانند یک پزشک متخصص بیمار را ویزیت و خدمات تشخیصی لازم را برای او تجویز می کند ادامه داد : اقدامات پرستاری ، انواع پروسیجرهای تشخیصی ودرمانی و اقدامات پاراکلینیک مانند رادیولوژی، سونوگرافی ،آزمایشگاه وانواع اسکن و غیره که درآمدزایی برای بیمارستان دارد ناشی از حضور رزیدنت هاست زیرا بخش های مختلف یک بیمارستان به تنهایی اجازه انجام هیچ خدمت تشخیصی و درمانی را بدون درخواست از سوی رزیدنت ها برروی بیمار  ندارند .
مقیمی با تاکید بر این که بیش از ۹۵ درصد فرآیندهای تشخیصی و درمانی دربیمارستان های آموزشی  ناشی از فعالیت رزیدنتهای سال اول تا چهارم است تصریح کرد : رزیدنت ها در قبال عملکرد وفعالیت خود بطور متوسط ماهی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان از بیمارستان آموزشی  محل خدمت حقوق دریافت می کنند که این مقدارحتی کفاف هزینه های ایاب و ذهاب آنان را نمی دهد .
وی اضافه کرد :یک رزیدنت بابت ویزیت صدها بیمار یا دهها عمل جراحی هیچ دریافت اضافه ای نخواهدداشت وتمام درآمدها عاید بیمارستان می شودو تنها همان حقوق را دریافت می کند.

ضرورت تشکیل کمیته ای برای رسیدگی به وضعیت رزیدنت ها

 قائم مقام معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی با اشاره به ماده ۷ قانون کار که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق السعی کاری را برای مدت موقت برای کارفرما انجام می دهد ، گفت : عملکرد رزیدنت ها در قانون کار می گنجد و عدم تطابق هایی که وجود دارد باید موردتوجه مسئولان مربوطه قرار گیرد.
وی افزود :مبلغی که رزیدنت ها  بابت حق الزحمه دریافت می کنند هیچگونه تناسبی با درآمدی که برای بیمارستان ایجاد می کنند نداشته و مبلغ دریافتی از حداقل دریافتی های وزارت کار هم کمتر است .
وی ادامه داد : مدرک تخصصی فرد به هیچ عنوان برای پرداخت حق الزحمه در نظر گرفته نمی شود و هیچ مبلغی هم تحت عنوان مزایا، عیدی ،هزینه ایاب و ذهاب و عائله مندی به رزیدنت ها پرداخت نمی شود و مهمتر این که هیچ گونه پوششی تحت عنوان حق بازنشستگی و سنوات سابقه کار در طول این چهار سال برای آنها درنظر گرفته نمی شود .
مقیمی شرایط حاکم را زایل شدن حق رزیدنت ها دانست و گفت : خواسته ما از وزارت بهداشت این است که کمیته مشترکی با نظام پزشکی که حامی حقوق صنفی پزشکان است برای بررسی حق و حقوق منصفانه و عادلانه رزیدنت ها تشکیل دهد و به وضعیت اسفبار آنها هر چه سریعتر رسیدگی شود.
وی در پاسخ به این سوال که آیا رزیدنت ها برای تامین معاش خود می توانند خارج از ساعات کاری خود در سایر مراکز درمانی مشغول به فعالیت شوند تصریح کرد :  فعالیت رزیدنت ها در تمامی ۲۴ ساعت شبانه روز خارج از بیمارستان آموزشی در بخش خصوصی و غیره ممنوع بوده و اجازه کار خصوصی ندارند .
به گفته وی فرد پس از ۷ سال تحصیل پزشکی عمومی باید دوسال طرح بگذراند واگر سریع وارد دوره رزیدنتی شود ،۴ تا ۶ سال باید این دوره را گذرانده و معادل همین مدت هم تعهدات ضریب کا را به اتمام برساند و نزدیک به ۴۰ سالگی تازه  وارد بازار می شود و بدون سنوات خدمتی باید کار کند که برای شروع به کار سن بالایی است که می توان گفت کل عمر خود را برای این کار می گذارد بدون آن که حق و حقوقی برای او در نظر گرفته شود.
انتهای پیام/