نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش پایان تیتر، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری امروز خود با  اصحاب رسانه گفت: در آستانه روز ۱۴ مرداد ماه،  روز حقوق بشر قرار داریم. در ادیان آسمانی و قرآن بر کرامت انسان و حفظ شأن و حرمت انسانیت تاکید فراوان شده است.

او افزود: امام علی (ع) به مالک اشتر تاکید کرده است که هر کس در کره خاکی به عنوان انسان زندگی می‌کند برادر دینی و از نظر آفرینش شبیه تو است.

سخنگوی قوه قضائیه  بیان کرد: انسان از نظر ادیان حقوق و حرمتی دارد و ایران اسلامی این افتخار را دارد که بعد از انقلاب اسلامی روز ۱۴ فرودین را به نام حقوق بشر اسلامی نامگذاری کند و هر ساله در این روز جایزه حقوق بشر اسلامی را اعطا می‌کند و کاری به صحبت‌های کشور‌های دیگر ندارد.

اسماعیلی تصریح کرد: روز چهاردهم مرداد ماه همایش حقوق بشر اسلامی به یاد مظلومان جهان برگزار و از آن‌ها تجلیل می‌شود. ما در رابطه با نقض حقوق بشر از سوی آمریکا و ظالمان مدعی هستیم؛ چرا این قدر مظلومان را به خاک و خون می‌کشید و در نهایت به افرادی که هواپیمای مسافربری را سرنگون می‌کنند جایزه می‌دهند.

سخنگوی دستگاه قضا بیان کرد: رئیس قوه قضائیه روز گذشته تاکید زیادی بر نظارت درون سازمانی داشتند و امروز قوه قضائیه در دوره تحول مطالبه‌گری قرار دارد.

او گفت: اجرای قانون پیشگیری از مفاسد و اصلاح ساختار‌ها باید به گونه‌ای باشد که شاهد تخلفات به ویژه در جرائم مفاسد اقتصادی نباشیم.

اسماعیلی  ادامه داد: ما معتقد هستیم اگر بخش‌های نظارتی و حراست‌ها به وظایف خود به درستی عمل کنند نباید تخلفی رخ دهد و مردم مدعی باشند چرا قوه قضائیه به مفاسد رسیدگی نمی‌کند.

سخنگوی دستگاه قضا  گفت: امروز زیبنده نیست که مسئولی دولتی بیاید و بگوید ما برای واردات کالا ارز در نظر گرفتیم، اما این ارز را جای دیگر مصرف کردند و به قوه قضائیه بگویند که بیاید ارز را از افراد بگیرد.

او تاکید کرد: قوه قضاییه عزم دارد جایی که جرائم رخ می‌دهد ورود پیدا کند و در این راه خسته نمی‌شود؛ هرگاه فساد باشد قوه قضائیه ورود پیدا می‌کند.

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به اینکه از زمان شروع دادگاه مفاسد برای ۹۷۸ نفر حکم قطعی صادر شده است، افزود: در پرونده شاندیز ۸۰ درصد اموال شناسایی شده و قرار است بدهکاران سهام دار شرکت شوند.

اسماعیلی اظهار کرد:کمال قربانی به اتهام احتکار کولر به ده سال و محرومیت دائم از مشاغل دولتی و جعفر صادق اسکندری هم به پنج سال حبس و هشتاد میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده است.

او ادامه داد: در شرکت نارین فرانک پارسیان هم ۹ نفر از جمله خانم هاشمی به بیست سال حبس و ضبط اموال و هفتاد و چهار ضربه شلاق، محمد هاشمی به هفت سال حبس. ,علی هاشمی به بیست سال حبس، مصطفی هاشمی به هفت. سال حبس، محمدرضا هاشمی به پانزده سال حبس، ابوالفضل هاشمی به پنج سال حبس، محسن ثابت قدم به سه سال حبس، ابراهیم مختاری به یک سال حبس محکوم شدند.

اسماعیلی گفت: در استان گیلان هم سیزده نفر از کارکنان شاغل در صنعت معدن تجارت از حمله علی منتظری، محمد حسین اصغری از استانداری گیلان و یازده نفر دیگر به اتهام دریافت رشوه کلان محاکمه شدند. منتظری به  ۲۲فقره ۵ سال حبس محکوم شده است. همچنین به ۱۱۱ضربه شلاق و انفصال از خدمت محکوم شده است.

سخنگوی دستگاه قضا اظهار کرد: هادی رضوی به ۲۰ سال حبس و رد مال و ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت دایم ازمشاغل دولتی و احسان دلاویز به ۱۰ سال حبس محکوم شدند.

او گفت: پروتده هفت سنگان قزوین برای قبل انقلاب و در رابطه با انتقال زمین کارخانه نخ است و بعد از انقلاب در فرآیند نقل و انتقال زمین ها، تعدادی از کارکنان قوه قضاییه این زمین‌ها را خریداری کردند که ارتباط مستقیم با خود قوه قضاییه ندارد.

اسماعیلی تاکید کرد: این موضوع در حضور رییس قوه قضاییه مطرح شده و بازرسی کل کشور ورود پیدا کرده وبرای آن پرونده قضایی تشکیل شده است و هیاتی برای بازرسی به محل رفتند تا محل را بازدید و گزارش دهند. پرونده به تهران آمده و در دادسرای تهران رسیدگی می‌شود.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که شنیده شده دادگاه برای پرونده میترا استاد حکم صادر کرده است، گفت: رای پرونده صادر و امروز به وکلا ابلاغ شده است.

وی افزود: پرونده سه اتهام داشته که دادگاه در دو موضوع متهم را مجرم دانسته است و طبق درخواست اولیای دم برای قتل حکم قصاص صادر کرده است.

اسماعیلی ادامه داد: در رابطه با آسیب رساندن به مقتوله حکم برائت صادر کرده است، چون ثابت شده یک تیر موجب فوت شده است.

پایان تیتر: وکیل نجفی

سخنگوی قوه قضائیه اظهار کرد: دادگاه برای حمل اسلحه غیر مجاز متهم را به دوسال حبس محکوم کرده است و حکم غیر قطعی است و قابل تجدید نظرخواهی است.

او درباره شهرک باستی هیلز در لواسانات تاکید کرد: در دادسرای تهران شعبه ویژه ای برای پرونده های تصرفات تشکیل شده است. در خصوص واگذاری‌ها و تصرف‌های زمین در این شهرک هم ورود پیدا کرده ایم.

اسماعیلی در رابطه با اعلام غیرقانونی بودن انتخابات شورایاری ها از سوی سازمان بازرسی کل کشور و ارسال پرونده به دیوان عدالت گفت: ابهام در انتخابات شورایاری ها از سوی دستگاه های مختلف اعلام شده است و سازمان بازرسی، دولت، تعدادی از اعضای شورای شهر و هم حقوق دان ها ایراداتی را مطرح کردند.

سخنگوی دستگاه قضا افزود: وظیفه سازمان بازرسی کل کشور تذکر است و کار جلوگیری از انتخابات با سازمان بازرسی کل کشور نیست. اگر مجلس این انتخابات را تایید کند غیر قانونی نخواهد بود.

او تاکید کرد: موضوع به دیوان عدالت اداری ارسال شده است و منتظر رای هستیم و قبل از آن هیچ اظهار نظری نمی کنیم.

سخنگوی قوه قضائیه در رابطه با پرونده بابک زنجانی و اینکه چرا در خصوص این پرونده شایعات زیاد است؟ گفت: یک سر این شایعات به خبرنگاران باز می‌گردد و معلوم نیست کدام یک از خبرنگاران است. در چند روز اخیر در رابطه با فرار و مرخصی این فرد شایعاتی مطرح بوده است.

اسماعیلی اظهار کرد: ابتدا باید سرمایه مملکت به صندوق کشور بازگردد و اگر قوه قضائیه در این پرونده تعلل می‌کند برای بازگشت اموال است و این توجیه حقوقی ما است و افرادی شایعه درست می‌کنند.

در حال تکمیل…