به گزارش پایان تیتر، وفا ثابتی روز یکشنبه  اظهار کرد: خراب کردن آثار تاریخی با ارزش و حتی آثار ثبت شده در لیست ملی از سوی شهرداری مشهد، پیشینه ای طولانی دارد.
وی با بیان اینکه قبل از این در هشت تا ۱۰ سال گذشته ۵۰ اثر تاریخی ملی ( با احتساب آثار تاریخی موجود در حرم رضوی) در بافت پیرامونی حرم وجود داشت، اضافه کرد: از این شمار ۱۰ اثر تاریخی به دستاویز ها و ترفندهای متفاوت خراب کردن شده هست.
وی گفته بود: گاها مالکان خانه های تاریخی ثبت شده در لیست آثار ملی، اشخاص واقعی می باشند که شهرداری مشهد با تلاشهای مکرر نسبت به خارج شدن این آثار از ثبت ملی اقدام کرده و پس از آن اقدام به خراب کردن اثر به منظور اجرای طرح بازسازی بافت کهنه حول حرم رضوی کرده هست.
ثابتی گفته بود: از این دسته آثار میتوان به خانه سبزواری های ۱ و ۲ و خانه تمدنی اشاره نمود که با این شیوه خراب کردن و حذف گردیدند.
وی تصریح نمود: البته دیگر آثار تاریخی خراب کردن شده نیز که هم حالا دیگر اثری از آنان باقی نمانده در لیست آثار ملی ثبت بوده اند و با خراب کردن شبانه از روی نقشه شهری محو شده اند که از آن جمله میتوان به خانه حناساب، خانه جوان صبور، سرای ترکمن و سرای فولادکار اشاره نمود.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی فرهنگی بافت تاریخی منطقه ثامن مشهد اضافه کرد: البته آثار تاریخی دیگری می باشند که با اقدام بموقع از خراب کردن و از بین رفتنشان جلوگیری گردید که از آن جمله میتوان به خانه اردکانی و خانه دولابیان در این منطقه اشاره نمود.
ثابتی اظهار کرد: خراب کردن مسجد تاریخی مالک الزمان(عج) در این منطقه نیز در ادامه این روند تخریبی انجام شده هست که اقدامی تماما غیرقانونی محسوب می گردد.
مسجد تاریخی حوض معجردار در خیابان نواب صفوی مشهد قدمتی ۱۸۰ سال داشته و به شماره ۳۱۴۳۵ اسفند ۱۳۹۴در لیست آثار ملی به ثبت دست یافته بود.