یک پزشک عمومی در خصوص رعایت نکات بهداشتی به حجاج و واکسن‌های مورد نیاز در طول سفر توضیحاتی داد.

به گزارش پایان تیتر، محمد حسین فرقانی پزشک عمومی ؛ در خصوص توصیه‌های بهداشتی به حجاج اظهار کرد: افرادی که قصد سفر به عربستان و زیارت را دارند باید حتما به برخی نکات بهداشتی توجه کنند تا بتوانند سفری سلامت را پشت سر بگذارند لذا حتما حجاج باید رژیم غذایی مناسب را رعایت کنند، همچنین  آب ناشناخته به هیچ وجه استفاده نشود؛ به دلیل اینکه در عربستان برخی ساعات به شدت گرم است و باید حتما در این ساعت در هتل بمانند  تا هوا کمی خنک شود و بعد به زیارت بروند.

این متخصص عمومی بیان کرد: حجاج باید مسائل بهداشتی مانند مسواک زدن، دوش گرفتن روزانه و شستشوی پاهای خود را در طول روز رعایت کنند، همچنین در مواقعی که تابش نور خورشید زیاد است حتما از کلاه استفاده کنند و به نحوی برنامه‌ریزی داشته باشند تا دچار خستگی مفرط نشوند.

حجاج پیاده روی را فراموش نکنند

فرقانی ادامه داد: رعایت پیاده‌روی مخصوصا زمانی که به مسجد‌الحرام می‌روند باید به نحوی باشد که قبل از ورود به این مکان‌ها تمرینات لازم را داشته باشند تا در این مسیر دچار خستگی مفرط نشوند، به این معنا که قبل از شروع پیاده‌روی تمریناتی را داشته باشند تا در طول پیاده روی خسته نشوند.

توصیه‌های بهداشتی به حجاج

وی تصریح کرد: سالمندان و بیمارانی که دارو مصرف می‌کنند حتما باید به زمان استفاده از آن‌ها توجه کنند، چرا که ساعات استفاده از دارو در آنجا ممکن است با تغییراتی همراه باشد؛ حجاجی که به عربستان سفر کرده‌اند ممکن است عادات غذایی آن‌ها تغییر کند و دچار برخی بیماری‌هایی چون، فشار خون یا بیماری قندی شوند لذا حتما باید به نوع تغذیه خود دقت کرده و در صورت استفاده از دارو به درمانگاه مراجعه  و با پزشکان عمومی مشورت داشته باشند.

برای دوری از بیماری گوارشی نوع تغذیه مهم است

این پزشک عمومی بیان کرد: حجاج برای اینکه دچار مشکلات گوارشی نشوند باید حتما به نوع تغذیه خود توجه کنند و به هیچ عنوان از غذاهای بیرون استفاده نکنند و تنها غذاهای داخل هتل را میل کنند.

بیماری‌های عفونی در کمین حجاج/ در گرمای عربستان مراقب کم آبی بدن باشید!

فرقانی ادامه داد: حجاجی که دچار سنگ کلیه و بیماری‌های کلیوی هستند باید قبل از سفر به فکر درمان آن باشند تا در طول سفر دچار مشکلات حاد نشوند, حتما بیماران سنگ کلیه باید در طول سفر مراقب آب بدن خود باشند تا دچار کم آبی نشوند و بیماری آن‌ها شدت پیدا نکند.

مستقیما مقابل باد کولر قرار نگیرید

وی گفت: به دلیل اینکه در عربستان هوا به شدت گرم است، زمانی که داخل هتل شدند نباید به هیچ وجه مستقیما مقابل باد کولر قرار گیرند تا دچار عفونت‌های کلیوی نشوند.

توصیه‌های بهداشتی به حجاج

این پزشک عمومی بیان کرد: افرادی که قصد سفر به عربستان را دارند باید قبل از ورود به آن جا واکسن منژیت را تزریق کنند همچنین در صورت لزوم واکسن آنفولانزا هم می‌تواند مفید باشد.

فرقانی در پایان یادآور شد: در صورتی که در عربستان اعلام شد هوای آنجا آلوده است باید حتما از ماسک استفاده کنند تا دچار بیماری‌های عفونی نشوند، لذا اگر آلودگی بیش از حد بود هر ۲ ساعت یکبار ماسک خود را عوض کنند.

انتهای پیام /