عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ضمن هشدار نسبت به خطرات بیوتروریسم در داروهای قاچاق، گفت: لازم است ستاد مبارزه با قاچاق کالا نظارت خود را بیشتر کند.

به گزارش پایان نیوز، رسول خضری ، با انتقاد از اینکه اختلاف در قیمت و تقاضا دو عامل مهم برای ایجاد انگیزه قاچاق دارو از داخل به خارج و از خارج به داخل به شمار می رود، گفت: از سویی دیگر قاچاق دارو از مرزها نیز به معضل جدی تبدیل شده که باید برای آن چاره اندیشی شود.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: برخلاف تصور مسئولان، در مناطق آزاد بیشترین آمار قاچاق دارو وجود دارد و با توجه به نظارت های ضعیف، فسادها و رانت های زیاد این معضلات شدت گرفته است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه اراده ای برای جلوگیری از قاچاق دارو وجود ندارد، تصریح کرد: اگرچه تذکر های زیادی در این زمینه به مسئولان داده می شود اما هیچ اراده ای برای کنترل آن وجود ندارد.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد قاچاق دارو از مبادی رسمی انجام می گیرد، تاکید کرد: قاچاق دارو از مرزها صورت گرفته و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم نظارت کافی در این زمینه ندارد تاجایی که مشاهده شده گاهی  صدها کانتینر از داروهای قاچاق وارد کشور یا خارج می شود.

خضری با یادآوری به روز نبودن قوانین مبارزه با قاچاق دارو در کشور، افزود: اگرچه این قوانین به روز نیست اما در هیات دولت و به درخواست وزارت بهداشت و درمان این مصوبات به روز می شود؛ در حقیقت فساد سیستمی نشات گرفته از همین معضل است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: ناگفته نماند که قاچاق دارو بروز خطرات بیوتروریسم را نیز در خود جای داده است لذا نیاز است تا بازرسی و نظارت بر واردات دارو افزایش یابد./

پایان پیام