رئیس پلیس فتا استان سمنان از شناسایی و دستگیری فردی که با شنیدن جواب منفی از طرف دختر مورد علاقه‌اش، اقدام به انتشار تصاویر خصوصی وی در فضای مجازی می‌کرد خبر داد.

به گزارش پایان تیتر، سرهنگ حسین صادقی رئیس پلیس فتا استان سمنان در تشریح این خبر گفت: با توجه به شکایت خانمی به اداره  پلیس فتا مبنی بر مزاحمت‌های مکرر خواستگارش که با تهدید انتشار تصاویر خصوصی وی در فضای مجازی، قصد اذیت کردنش را داشت، رسیدگی به موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت.

سرهنگ صادقی در ادامه گفت: با اقدامات تخصصی صورت گرفته توسط کارشناسان پلیس فتا، مشخص شد متهم با استفاده از شبکه‌ اجتماعی تلگرام، با ایجاد پروفایلی جعلی اقدام به انتشار تصاویر خصوصی شاکیه کرده است.

وی افزود: کارشناسان این پلیس با بررسی ادله ارائه شده توسط شاکیه و مستندات جمع‌آوری گردیده، متهم را شناسایی کردند و در نهایت این مجرم سایبری به همراه ادله دیجیتال به مقامات ذی‌صلاح قانونی تحویل داده شد.

این مقام مسئول بیان داشت: متهم در تحقیقات مقدماتی منکر هرگونه جرم انتسابی شد و با سخنان گمراه‌کننده قصد فریب پلیس را داشت اما با هوشیاری کارآگاهان سایبری، لب به سخن گشود و به بزه ارتکابی خود اعتراف کرد. این مجرم سایبری انگیزه‌اش را انتقام جویی به دلیل دریافت پاسخ منفی از طرف دختر مورد علاقه‌اش عنوان کرد.

رئیس پلیس فتا استان سمنان با توجه به جرم بودن انتشار تصاویر خصوصی کاربران در فضای مجازی گفت: طبق ماده۷۴۵ قانون جرایم رایانه‌ای هر کس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

این مقام انتظامی به کاربران فضای مجازی هشدار داد: کاربران به هیچ عنوان تصاویر شخصی و خصوصی خود را در اختیار دیگران قرار ندهند و از اشتراک‌‌گذاری تصاویر خانوادگی خود در شبکه‌های اجتماعی حتی برای افراد قابل اعتماد هم خودداری کنند و به منظور پیشگیری از بروز برخی جرایم سایبری مانند انتشار تصاویر شخصی و خانوادگی در این فضا از ذخیره این تصاویر بر روی سیستم‌های رایانه‌ای متصل به اینترنت و تلفن همراه خودداری کنند.

سرهنگ صادقی در انتها با معرفی سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir از کاربران درخواست کرد از مطالب آموزشی این سایت استفاده کنند و در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک و مجرمانه آن را از طریق لینک سامانه پاسخگویی به فوریت‌های سایبری، با ما در میان بگذارند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا

انتهای پیام/