بی‌بی‌سی از راه‌اندازی یک دانشگاه جعلی توسط دولت آمریکا و بازداشت ۱۲۶ مهاجر هندی که برای اخذ اقامت در این دانشگاه ثبت‌نام کرده بودند، خبر داد.

به گزارش  پایان تیتر به نقل از بی‌بی‌سی، پس از آنکه ۱۲۶ دانشجوی هندی به اتهام ثبت‌نام در یک دانشگاه جعلی آمریکایی بازداشت شدند دولت هند مراتب اعتراض دیپلماتیک خود را به مقامات واشنگتن اعلام کرد. به دنبال این مسئله مشخص شد دانشگاه جعلی «فارمینگتون» را که تبلیغ می‌شد مقر آن در ایالت میشیگان است ماموران مخفی وزارت امنیت داخلی آمریکا راه‌اندازی کردند. هدف از تاسیس این دانشگاه جعلی کشف تقلب در مهاجرت و بازداشت افرادی بود که می‌خواستند با پرداخت غیرقانونی برای ماندن و اخذ اقامت در آمریکا اقدام کنند.

روز شنبه وزارت امور خارجه هند اعتراض این کشور را به اطلاع سفارت آمریکا در دهلی رساند و از وضع بازداشت‌شده‌ها اظهار نگرانی کرد. این وزارتخانه اعلام کرد: «ما نگران آبرو و وضع سلامت دانشجویان کشورمان هستیم و فورا نیاز داریم از طریق کنسولگری هند به این دانشجویان دسترسی داشته باشیم».

بنا به گزارش رسانه‌های آمریکا، این دانشگاه جعلی در سال ۲۰۱۵ برای جذب اتباع خارجی که با ویزای دانشجویی به آمریکا سفر کرده بودند و قصد اقامت در این کشور را داشتند راه‌اندازی شده بود. این دانشگاه دارای سایت و صفحه فیسبوک تقلبی بود که تقویم رویداد‌های آموزشی در آن‌ها نمایش داده می‌شد. اما اسناد دادگاه که هفته گذشته منتشر شد فاش کرد که کارکنان این دانشگاه ماموران مخفی اداره مهاجرت و گمرک آمریکا بوده‌اند.

این نخستین بار نیست که مقامات آمریکایی دست به چنین اقداماتی می‌زنند. در سال ۲۰۱۶ نیز پس از آنکه اداره مهاجرت، دانشگاه جعلی «نیوجرسی شمالی» را تاسیس کرد ۲۱ نفر که بیشتر آن‌ها از اتباع چین و هند بودند دستگیر شدند.

انتهای پیام/