دبیر جشنواره «قصه عشاق» با تاکید بر اهمیت تازگی و نو بودن مضامین آثار ارسالی به دبیرخانه این جشنواره گفت: شعرهایی که حرف‌های گفته نشده داشته باشد، از اهمیت بالایی برخوردار است.  

دبیر جشنواره «قصه عشاق» با تاکید بر اهمیت تازگی و نو بودن مضامین آثار ارسالی به دبیرخانه این جشنواره گفت: شعرهایی که حرف‌های گفته نشده داشته باشد، از اهمیت بالایی برخوردار است.  

به گزارش پایان تیتر، نشست خبری اولین جشنواره ملی شعر قصه عشاق با محوریت بزرگداشت شهید دانشمند محسن فخری‌زاده چهارشنبه ۶ اردیبهشت در سرای کتاب موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد.

دبیر جشنواره قصه عشاق با بیان اینکه این رویداد در همکاری دانشگاه شهید بهشتی، جهاد دانشگاهی، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و چندین نهاد و سازمان دیگر برگزار می‌شود، گفت: از پوستر این جشنواره ادبی چهارم اردیبهشت رونمایی شد. پیش‌بینی می‌شود چندین هزار اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شود. دبیرخانه دائمی جشنواره در دانشگاه شهید بهشتی دایر است و تا ۲۲ اردیبهشت جمع‌آوری آثار را داریم. بعد از سه مرحله داوری، اختتامیه سوم خرداد در دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهدشد.

ناصر پروانی با اشاره به اینکه داوری در مرحله نخست توسط برگزیدگان جشنواره‌های قبلی انجام می‌شود، ادامه داد: این جشنواره دانشجویی است و در کارگروه فنی و اجرایی از دانشجویان استفاده شده است. در داوری نهایی با اساتید بنام همکاری خواهد شد. اساتیدی مانند رضا عبدالهی، هادی خوشاهیان، علی داودی و سعید بیابانکی با این جشنواره همکاری می‌کنند و دیگر اساتید به آنها اضافه خواهند شد.

مدیر توسعه سرمایه انسانی علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: این جشنواره تخصصی شعر است و در آن داستان کوتاه و دلنوشته جایی ندارد. جشنواره قصه عشاق در دو محور شعر پایداری و مقاومت و شعر آزاد برگزار خواهدشد.

شهدا برای همه مردم ایران هستند

ناصر پروانی،  دبیر جشنواره قصه عشاق

به گفته پروانی جامعه هدف جشنواره قصه عشاق در سه رده سنی، دانشجویان وزارت علوم و علوم پزشکی و دانشگاه آزاد، اعضای عیات علمی دانشگاه‌ها و کارکنان دانشگاه‌های سراسر کشور خواهد بود.

دبیر جشنواره قصه عشاق در معرفی شورای سیاست‌گذاری این جشنواره اعلام کرد: حجت الاسلام خدیوی مسئول نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سمیه اسماعیلی معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، حسین نظری شورای دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی، ناصر پروانی شاعر و حمید حمزه زاده رئیس جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان شورای سیاست‌گزاری و بنده به عنوان دبیر جشنواره فعال هستیم.

او با تاکید بر مقام علمی شهید فخری‌زاده توضیح داد: به همین دلیل بود که این جشنواره به نام او مزین شده ‌است. با اینکه حدود سه سال است که جشنواره فخر ایران توسط حوزه هنری برگزار می‌شود، شهدا برای همه مردم ایران هستند و شهید بستر رویش‌های فرهنگی است، به همین دلایل این جشنواره اینگونه نامگذاری شد.

تازگی و نو بودن مضامین مد نظر داوران جشنواره است

پروانی در توضیح معیارهای ارزیابی آثار در جشنواره عشاق بیان کرد: برای داوران این جشنواره معیارهای فنی (به خصوص در شعرهای کلاسیک) و مضمون‌های آثاری که به جشنواره ارسال می‌شود، تازگی و نو بودن مضامین مد نظر است. شعرهایی که حرف‌هایی داشته باشد که تا به حال بیان نشده باشد، از اهمیت بالایی برخوردار است.

دبیر جشنواره قصه عشاق در خصوص بودجه این جشنواره توضیح داد: تیمی دانشجویی مسئولیت اجرایی را بر عهده گرفته است و به شکل جهادی عمل می‌کنند و ارتباط ریالی بزرگی ندارند، هزینه عمده برای تهیه جوایز است زیرا این جشنواره ۳۶ نفر برگزیده دارد که ۱۲ نفر اول تندیس، لوح افتخار و هزینه سفر به مشهد را دریافت می‌کنند. مراتب دوم و سوم که در گروه‌های ۱۲ نفره هستند، هدایای ریالی دریافت خواهند کرد.

او افزود: بعد از اختتامیه تکلیفی نداریم که آثار به شکل کتاب باشد، کتابی شدن بستگی به غنای آثار ارسالی دارد. همچنین در روز اختتامیه، از کتابم با عنوان گمنام در قله‌ها رونمایی خواهدشد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/