خطیب نماز جمعه تهران گفت:هر جامعه‌ای که خدا باور باشد بن‌بست ندارد.

به گزارش پایان تیتر، آیت‌الله سیداحمد خاتمی در خطبه‌های نماز این هفته تهران که در مصلای تهران برگزار شد خاطرنشان کرد: خداباوری را در زندگی خود بیاورید و با این موضوع درحد شعار برخورد نکنید، مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم هفت توصیه دارند که مورد دوم آن مربوط به معنویت و اخلاق می‌شود، همچنین تاکید شده است که خداباوری عنصر اصلی جامعه اسلامی است.

او ادامه داد: کسانی که از خدا دفاع می‌کنند از یاران او هستند و حمایت از حجت شرعی، نصرت دین خدا معرفی شده است. علاوه براین اگر در عرصه سیاسی، فرهنگی و… بی تقوایی پیشه کنید، آسیب خواهید دید این و موارد باور‌های در قرآن آورده شده است. شما در ۴٠ سال انقلاب مشاهده کردید که اگر در خانه غیر خدا را بزنید، قطعا آسیب خواهید دید.

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت:هر جامعه‌ای که خدا باور باشد بن‌بست ندارد، اضافه کرد: اوایل پیروزی انقلاب برخی به خدمت امام خمینی (ره) رسیدند و اعلام کردند انقلاب به بن بست رسیده است که ایشان فرمودند، انقلاب به بن بست رسیدنی نیست.

آیت‌الله خاتمی عنوان کرد:مردم ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی توطئه‌های همچون جنگ قومی و قبیله‌ای، جنگ تحمیلی، کودتا، فتنه‌ها، توطئه حمله آمریکا به طبس و ده‌ها توطئه دیگر را دیده‌اند که همه این نقشه‌ها را خداوند نقش بر آب کرده است.

آیت الله خاتمی بیان کرد: راه برون رفت از سوی خدا برای مومن ایجاد می‌شود؛ ابتدای انقلاب کسانی می‌گفتند انقلاب به بن بست رسیده که امام راحل فرمودند شما به بن بست رسیدید؛ انقلاب اسلامی به بن بست نرسیده است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران خطاب به مسئولان تاکید کرد: حالا که بحمدالله قوه قضاییه در مبارزه با فساد عزمش را جزم کرده و قوی وارد میدان شده، خسته نباشید، به آن‌ها بگویید و کمکشان کنید آنها را تایید کنید. قصه یک قوه نیست بلکه بحث سلامت نظام اداری کشور و در نهایت به سود نظام اسلامی و به سود هر سه قوه است.

او با بیان اینکه اگر شما یاد خدا باشید و خدا هم یار شما خواهد بود، خاطرنشان کرد: این وعده خدا را باور کنید؛ اگر مقاوم باشید و خسته نشوید و او تقوا پیشه کنید هیچ یک از توطئه‌های دشمنان اثر نمی‌کند، ملت بزرگ ما در این چهل سال این وعده را دیدند و لمس کردند که توطئه جنگ قومیت‌ها، جنگ تحمیلی، کودتاها، حمله آمریکا به طبس و ده‌ها کد دیگر را خداوند خنثی کرد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران تصریح کرد: اگر خسته شدید و از اصول خود کوتاه آمدید مطمئن باشید آسیب می‌ببینید، اگر در عرصه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اداری و خانوادگی بی‌تقوایی کردید آسیب می‌بینید؛ این‌ها باور‌های قرآنی است.

او افزود: هفته اول محرم، هفته امر به معروف و نهی از منکر است، امر به معروف یک نظارت عمومی است و در همین راستا باید بگویم که  اگر مردم در عرصه‌های مختلف در صحنه باشند جلوی مفاسد گرفته می‌شود و فسادی که شما علیه آن شعار می‌دهید با احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر ممکن می شود.

خطیب موقت نماز جمعه تهران تصریح کرد: معضلات مطرح در سیاسیت هم منکر محسوب می شوند، علاوه براین ناامیدی مردم از انقلاب هم جز منکرات بزرگ است، ما باید منکر‌های اخلاقی، فرهنگی و… را گسترده ببینیم و فراموش نکنیم که  یکی مهم‌ترین معروف‌ها در همه عرصه‌ها قانون مداری است، همچنین امر به معروف و نهی از منکر مترادف با مهر و تدبیر است.

آیت الله خاتمی با بیان اینکه ایران قربانی تروریسم است، اضافه کرد: امروز روز شهادت ٢ شهید وفادار نظام اسلامی، شهید باهنر و شهید رجائی است، ١٧ هزار شهید ما شهید مبارزه و ترور هستند، در عرصه مبارزه و یا تروریسم ایران مدعی است، آمریکا به گفته خودش تروریست پرور است و در تبلیغات انتخابات شنیدید که گفتند شما داعش را درست کردید، طالبان را هم آمریکا درست کرده و شرم آور است که این‌ها دم از مبارزه با تروریسم می‌زنند.

خطیب نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: در هفته گذشته سوژه‌ای که خیلی بازار گرمی داشت مسئله مذاکره با آمریکا بود که مقام معظم رهبری قاطعانه فرمودند چه در متن سازمان ملل و چه در حاشیه آن هیچ مذاکره‌ای با آمریکا صورت نخواهد گرفت ؛ خوشبختانه همه مسئولان یک صدا این مطلب را گفتند.

وی گفت: در رابطه با این مذاکرات باید بگوییم مذاکره با عهدشکنان نابخردی است همانی که رئیس‌جمهور آمریکا گفت دیوانگی است؛ ما دیوانه نیستیم که با شما مذاکره کنیم. مومن از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود.

امام جمعه موقت تهران همچنین یادآور شد: در شرایط مساوی مذاکره معنا دارد نه در شرایط نامساوی که او آن طرف میز بنشیند و من این طرف میز و او بگوید هر چه من می‌گویم، شما بگویید چشم؛ این مذاکره و سلطه را چهل سال است که مردم ما نپذیرفتند و نخواهد پذیرفت.

او تاکید کرد: مذاکره تحت فشار، «مذاکره» نیست، تسلیم است درنتیجه شعار ملت عاشورایی ملت هیهات من ذله خواهد بود.

آیت الله خاتمی در بخش دیگری از خطبه‌های خود تصریح کرد: مسئولان به گونه‌ای سخن بگویند که دشمنان از آن سوژه نگیرند. شما که نمی‌خواهید مذاکره کنید، چرا به گونه‌ای حرف می‌زنید که دشمن از آن حرف شما بهانه بگیرند، در قرآن کریم هم آمده که مومنان به گونه‌ای حرف بزنند که یهودی‌ها از آن بهانه نگیرند.

او  بیان کرد: از مسئولان انتظار می‌رود که بهانه دست دشمن ندهند. آمریکایی‌ها به ویژه ترامپ نیاز به مذاکره دارد، به هر حال سال انتخابات است و او در این انتخابات می‌خواهد قهرمانانه بگوید ایران را پای میز مذاکره نشانده است. رهبری فرمودند مذاکره تلفنی چند ثانیه‌ای که بین رئیس جمهور و اوباما شد، آن‌ها را جشن گرفتند. ما نیازی به مذاکره نداریم بلکه آن‌ها هستند که نیاز به مذاکره دارند؛ در شرایط کنونی و روشی که آمریکا و ترامپ دارد این آرزو را باید به گور ببرند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران افزود: خوشبختانه مردم و مسئولان به خوبی فهمیده‌اند که آمریکا و اروپا بر سر و ته یک کرباس هستند لذا مسئولان دل به آن‌ها نبندند. به خدا اعتماد کنند و تکیه بر مردم‌شان داشته باشند.

آیت الله خاتمی در خصوص مسائل خارجی و منطقه‌ای گفت: شاهد حمله پهپادی رژیم صهیونیستی به لبنان و عراق هستیم. این حمله نشان داد که خوی رژیم صهیونیستی خوی تجاوزگری است و تا رژیم صهیونیستی هست تجاوزگری هم هست؛ لذا راه درست همان است که امام فرمود: اسرائیل باید از بین برود.

او در بخش دیگری از این گفت وگو خاطرنشان کرد: مدت ۲۰ روز است که مسلمانان کشمیر تحت فشار دولت هند قرار دارند، از دولت هند انتظار می‌رود سیاستی منصفانه در قبال مردم کشمیر در پیش بگیرند و به مردم مسلمان منطقه زور نگویند.

انتهای پیام/