وزیر امور خارجه گفت: فشارها علیه ملت خود را نمی پذیریم، اما هرگز در مقابل فشارها سر خم نخواهیم کرد و از کسانی که دست دوستی به سوی ایران می آورند، استقبال خواهیم کرد.

به گزارش پایان تیتر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، امروز پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ماه در مصاحبه ای مطبوعاتی در حاشیه شانزدهمین مجمع گفت و گوهای آسیایی در دوحه پایتخت قطر تاکید کرد که تسلیم فشارهای ضد ایرانی ایالات متحده نمی شویم.

ظریف با بیان این مطلب افزود: «راهی پیدا خواهیم کرد و ۴۰ سال است این کار را کرده ایم اکنون هم همین کار را خواهیم کرد و این کاری دشوار است ما فشارها علیه ملت خود را نمی پذیریم، اما هرگز در مقابل فشارها سر خم نخواهیم کرد و از کسانی که دست دوستی به سوی می آورند، استقبال خواهیم کرد.

وی در خصوص تلاش ایالات متحده در قرار دادن برخی سازمان ها و گروه ها در لیست گروه های تروریستی تاکید کرد: ایالات متحده از بزرگ ترین تروریست در منطقه ما یعنی رژیم صهیونیستی حمایت می کند بنابراین واشنگتن در جایگاهی قرار ندارد که چه نظری و چه عملی دیگران را تروریست بنامد و ما هر اقدام آمریکا در این زمینه را محکوم می کنیم و هر اقدامی که آمریکا تاکنون انجام داده در راستای برهم زدن ثبات منطقه بوده و حتی یک مورد هم یاد ندارم که آمریکا در راستای ثبات منطقه ما قدم برداشته باشد.

ظریف در خصوص روابط کشورهای حاشیه خلیج فارس با آمریکا و روابط ایران با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس گفت: ما در روابط کشورهای منطقه با ایالات متحده دخالت نمی کنیم. آنچه در منطقه برای ما مهم است آن است که درک کنیم که باید در کنار هم زندگی کنیم و این امر مستلزم گفت و گو، تفاهم و احترام متقابل است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه افزود: نمی شود که همیشه طرفی خارجی ما را علیه یکدیگر حمایت کند در حالی که چیزی علیه یکدیگر نداریم و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و ایران، دارای تاریخ واحد، دین، سرنوشت و منافع مشترک و همچنین چالش هایی مشترک چون افراطی گری و تروریسم است.

ظریف با ابراز امیدواری از این که کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بتوانند مشکلات خود را برطرف کنند، افزود: ما مخالف فشارها علیه قطر هستیم و این اقدام را مخالف قوانین بین المللی می دانیم و امروز تنها راه برای همه طرف ها، بازگشت به میز مذاکرات است.

ظریف با اشاره به روابط خوب ایران با قطر، کویت و عمان ، ابراز امیدواری کرد که همین روابط را با عربستان، امارات و بحرین داشته باشد.

ظریف در پایان با اشاره به نبود سازمانی برای گردهم جمع کردن کشورهای آسیایی، بر اهمیت مجمع گفت و گوی آسیایی، گفت و گوی منطقه ای و تقویت این رویکرد در قاره آسیا تاکید کرد.

وزیر خارجه ایران روز سه شنبه این هفته به منظور حضور در نشست همکاری و گفت و گوی آسیایی (ACD)، در دوحه حضور یافت.

نشست همکاری و گفت و گوی آسیایی، سال ۲۰۰۲ با حضور وزاری خارجه ۱۸ کشور آسیایی در تایلند تاسیس شد و هم اکنون ۳۴ کشور عضو این سازمان هستند.

انتهای پیام/