شهردار تهران گفت: پرونده واگذاری املاک شهرداری باعث سوءاستفاده دشمنان و بدخواهان نظام و انقلاب در خارج از کشور شد.

به گزارش پایان نیوز،  محمدباقر قالیباف شهردار تهران امروز در سیصد و دومین جلسه شورای شهر تهران با بیان اینکه ۲۵۰ مأموریت داریم و لحظه‌ای درنگ در آن باعث آسیب به مردم است، گفت: در تصمیم‌گیری‌ها از روز اول تأکید من بر سه رکن شهر، شهروند و شهرداری بوده است یعنی قبل از هر تصمیمی، از تبعات و اثرات آن بر این سه رکن مطلع بود.

وی با بیان اینکه در کار حساسیت وجود دارد، گفت: به شهر، شهرداری و شهروند باید در هر تصمیمی توجه شود و اگر به دنبال تحول در شهریم باید تحول در شهرداری انجام شود.

قالیباف به نبود اتوماسیون سیستم اداری در دوره قبل از تصدی‌گری خود اشاره کرد و افزود: وقتی مطالعه‌ای در سوابق شهرداری انجام می‌دهیم متوجه می‌شویم که سیستم اداری منظمی وجود نداشته است.
وی تصریح کرد: یک مجموعه منظم که تحلیل از فعالیت‌ها داشته باشد را ندیدم و آن انضباط مالی که توقع می‌رفت نیز به آن شکل نبود؛ حسابرسی‌ها هم غیرقابل اظهارنظر و مردود بودند؛ حتی در ثبت و ضبط املاک چه مستغلات و چه زمین نظم و انضباط درستی نبود.
شهردار تهران یادآور شد: پرونده مشخصی برای اینکه کارگر ما در شهرداری طی ۲۰ سال گذشته چه خدماتی دریافت کرده وجود نداشت و ما نیز در شروع کار به تحول توجه کردیم و این تحول برای ما ثمراتی را پدید آور است.

شهردار تهران اضافه کرد: در ۸ سال گذشته همه سیستم‌های اتوماسیون برقرار شده و ۸میلیون سند و مکاتبه انجام شده است یعنی روزانه ۴ هزار نامه به مجموعه وارد شده است.

وی با بیان اینکه هوشمندسازی در شهرداری از شهر مهم‌تر بوده است، گفت: ۱۴۰ سیستم و خدمات در IT انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه همه ثبت املاک، دریافتی و هزینه‌ها در این سیستم ثبت می شود، گفت: خواسته‌ام این بود که مجموعه شهرداری را شیشه ای کنم و الان هیچ سازمانی مانند شهرداری نیست.

وی با اشاره به نظارت مستمر بر شهرداری تهران، تاکید کرد: دیوان عدالت، مجلس، کمیسیون اصل ٩٠، بازرسی دفتر مقام معظم رهبری، دادستانی تهران و قوه قضاییه نهادهایی هستند که مرتب از شهرداری توضیح می خواهند.بازرسی کل کشور سالیانه ۴۰ تیم بازرسی را به صورت دوره ای به شهرداری تهران اعزام می کند.
قالیباف تصریح کرد: نامه محرمانه بدون اطلاع ما در رسانه ها منتشر شد اما ما در رسیدگی به این موضوع هیچ خط قرمزی نداشتیم.ماده ۴۴ قانون شهرداری ها شهرداری را مکلف کرده که هر چه قانون برای کارکنان دولت مصوب کرده شامل حال کارمندان شهرداری هم می شود.
شهردار تهران ادامه داد: ما موظف بودیم با رعایت قوانین، به صورت انفرادی و تعاونی با اولویت واحدهایی را در اختیار کارکنانمان قرار دهیم زیرا دولت نیز برای کارکنان خود چنین امتیازاتی را در نظر گرفته است.مغایرتی وجود ندارد که عضو شورای شهر در تعاونی املاک شهرداری عضو شود و مسکن دریافت کند.
وی افزود: ۱۱۴ تعاونی در شهرداری شکل گرفته و ۲۷ هزار و ۶۰۰ نفر از کارکنان شهرداری و شورا عضو این تعاونی ها هستند.

قالیباف گفت: بر اساس اعلام دادستان تنها  در ۲۷ هزار و ۶۰۰ مورد واگذاری  ۴۵ مورد تخلف صورت گرفته بود و بعد از اعلام بلافاصله ۳۶ مورد را همان زمان لغو کردیم. اسناد آن اکنون موجود است.

قالیباف با بیان اینکه یکی از افتخارات مدیریت شهری این است که همانطور که به فکر کارکنان خود بود، به فکر مردم بود، گفت: ۳۰۰۰ متر بافت فرسوده در تهران داریم. به این نتیجه رسیدیم همزمان با ارائه تخفیف ۵۰ درصدی به ساکنان بافت فرسوده بدهیم.
وی افزود: در حال حاضر ۱۰۰ درصد تسهیلات بافت فرسوده رایگان است و الان حق انشعابات آب و برق و فاضلاب بافت فرسوده را می دهیم و جریمه های گذشته آن بخشیده می شود.

شهردار تهران با بیان اینکه در حال حاضر رشد نوسازی بافت فرسوده درتهران ۳۴ درصد است، گفت: در نامه سازمان بازرسی کشور نوشته شده بود اقدامات سوء به حیف و میل اموال شده است؛ این نامه یکی از کارکنان بازرسی برای جمع آوری اطلاعات است.
وی اضافه کرد: در آن نامه آمده بود یک میلیون و ۱۰۰ هزار متر مربع ضربدر ۲ میلیون عددش هرچقدر می شود، اختلاس انجام شده است. در واقع این استدلال آن کارمند سازمان بازرسی بود که برای ۶۰ نفر ارسال شد و ایجاد نگرانی کرد؛ اصلا رقم ۲۲۰۰ میلیاردی وجود خارجی ندارد.

قالیباف ادامه داد: دادستان حق دارد که اگر ظلمی به فردی شده ورود پیدا کند؛ دادستان کل دادگاه ندارد و مدعی العموم است. گزارش اولیه دادستان نشان داد که جرم و تخلفی نبوده و اشکال شکلی نبوده و آن میزان مواردی که اشکال شکلی دارد و کمتر از یک درصد است به دادستان تهران ارجاع داده شد تا رسیدگی قانونی شود.
وی تأکید کرد: بنده در طول ۳۷ سال خدمت در شهرداری حتی یک بار هم از این امتیاز مسکن در هیچ نهادی استفاده نکردم.
شهردار تهران گفت: از مردم عذرخواهی می‌کنم که تا زمان اعلام گزارش دادستان، آزرده خاطر شدند؛ مردم تهران بدانند که جرم و تخلفی صورت نگرفته است.

شهردار تهران در پایان گفت:براساس مصوبه شورای شهر مجموعه ستاد ساماندهی مسکن را راه اندازی کردیم و با استفاده از ظرفیتی که در قانون در نظر گرفته شده، برای کارکنان مسکن تهیه کنیم.

وی با اشاره به جو سازی های انجام شده علیه شهردار تهران، گفت: برای تخریب من عکس یک دختر با یک وضعیت نامناسب را می گذارند و می‌گویند دختر من است.تصویری منتشر می کنند و می گویند اختلاس ٨ هزار میلیاردی صورت گرفته و آن فرد پسر من است که اکنون به انگلیس پناهنده شده است.با این حواشی ما از کار پا پس نمی کشیم زیرا ما رزمنده بوده و دلسرد نمی شویم.

قالیباف در پایان صحبت‌هایش گفت: از اعضای شورای شهر تشکر می کنم که صبورانه صبر کردند به ویژه در مورد برخی از اعضای شورای شهر که تهمت به آنها زده شد؛ هرچند این موضوع برای ما سخت بود اما این جوسازی برای ما تهدید نبود، یک فرصت بود./

انتهای پیام