رئیس پلیس فتا کرمان با اشاره به خبر شناسایی و دستگیری سارق اینترنتی که به روش اسکیمر مبلغی بیش از یک میلیارد ریال سرقت کرده بود ، گفت: متأسفانه هنوز برخی از افراد ، قربانی این کلاهبرداری‌ها می‌شوند و دار و ندارشان را از دست می‌دهند.

به گزارش پایان تیتر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا‌، سرهنگ امین یادگارنژاد رئیس پلیس فتا استان کرمان در تشریح این خبر گفت: در پی مراجعه فردی به این پلیس با در دست داشتن مرجوعه قضایى در خصوص برداشت غیر مجاز وجه از حساب وی به مبلغ یک میلیارد ۵۸۲ میلیون ریال ، مبنى بر کلاهبردارى از طریق دستگاه اسکیمر، رسیدگی به موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

وی افزود: متهم در تحقیقات اولیه صورت گرفته در خصوص نحوه کلاهبردارى ،بیان داشت ” با توجه به فعال بودن سامانه پیامک بانکی متوجه شدم طی چهار مرحله مبلغ یک میلیارد و ۵۸۲ میلیون ریال از حسابم برداشت شده است در صورتی که کارت بانکی ام را به دیگران نداده ام ، فقط چند روز  قبل از دستگاه کارت خوان بین جاده ای به مبلغ ۵۰۰ هزار ریال خرید کردم.

سرهنگ امین یادگارنژاد تصریح کرد: با توجه به شکایت صورت گرفته طی بررسی های بعمل آمده مشاهده شد برداشت مبلغ از حساب شاکی از یک طلافروشی در یکی از استان های کشور جهت خرید طلا صورت گرفته است که پس از بررسی و تحقیقات بعمل آمده و هماهنگی با طلافروش مشخص شد که فرد خریدار کلاهبردار بوده است و مبلغ یک میلیارد و ۵۸۲ میلیون ریال در چهار مرحله به حساب طلافروشی واریز شده است .

این مقام مسوول ادامه داد: کارشناسان پلیس فتا پس از انجام یک‌ سری اقدامات فنی و پس از شناسایی فروشنده سیار متخلف ، مشخص شد وی در یکی از استان های همجوار سکونت دارد که پرونده به صورت نیابتی به آن استان ارسال شد.

رئیس پلیس فتا استان کرمان افزود: مجرمان اینترنتی برای برداشت غیرمجاز از حساب های بانکی کاربران نیاز به یک سری اطلاعات حساب و کارت بانکی افراد دارند که یکی از راه های دسترسی به این اطلاعات، استفاده از  یک قطعه الکترونیکی به نام اسکیمر می باشد.

وی در خصوص دستگاه اسکیمر افزود: اسکیمرها قطعات الکترونیکی هستند که قابلیت کپی کردن اطلاعات کارت‌های بانکی را دارند و در کنار دستگاه کارت‌خوان نصب می‌شوند. اگر در زمان خرید کارت خود را در چنین کارت‌خوانی بکشید، یک کپی از اطلاعات کارت شما گرفته می‌شود و در اختیار فروشنده خاطی قرار می‌گیرد و او می تواند در یک فرصت مناسب اقدام به برداشت از حساب افراد کرده و یا با فعال کردن رمز دوم اقدام به خرید گسترده اینترنتی کند.

این مقام انتظامی با اشاره به چنین کلاهبرداری ها  که از طریق دستگاه اسکیمرصورت می گیرد به هموطنان توصیه کرد: از اعلام رمز کارت بانکی خود به فروشندگان خودداری کنید و حتما اطلاعات رمز و میزان وجه پرداختی را بر روی دستگاه کارت‌خوان توسط خودتان وارد کنید تا تخلفی در زمینه سوء استفاده از اطلاعات مربوطه توسط  فروشندگان فراهم نشود. و در هنگام خرید از فروشگاه‌ها نسبت به معتبر بودن فروشگاه اطمینان حاصل کرده و از اماکنی که مورد اطمینان نیستند، خرید نکنید.

این مقام مسئول در خاتمه سخنانش بیان داشت‌: سایت پلیس فتا به آدرس الکترونیکی www.cyberpolice.ir آماده دریافت گزارشات مردمی بوده و همچنین کاربران گرامی می‌توانند آخرین اخبار حوادث و رویدادهای سایبری را از این سایت دریافت نمایند و شماره تماس ۲۴۶۰۳ ۲۱۸ ۰۳۴ نیز به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به سوالات شهروندان در سراسر استان است.