نمکی گفت: برخی  در وزارتخانه هنوز در حال و هوای جیب پر اسکناس هستند اما دوران ماه عسل در وزارت بهداشت تمام شده است.

به گزارش  پایان تیتر، سعید نمکی وزیر بهداشت در اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور که در بیمارستان امام رضا برگزار شد، خطاب به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی اظهار کرد: شما در اجرای سه کار عظیم بی سر و صدا همکاری کردید،  در آغاز سال با سیلاب بزرگ رو به رو شدیم  وفرصت فراهم شد ٩ بار به عنوان ژنرال بهداشت و درمان در کنار مردم باشم و همه کادر درمانی، اورژانسی، بهداشت و پرستار و ماما حماسه عظیمی آفریدند؛ دست همه را می بوسیم چرا که یک مورد اپیدمی نداشتیم و سازمان جهانی بهداشت شگفت زده بود.

پایان تیتر: دکتر نمکی

وی ادامه داد: پرونده الکترونیک سلامت روی زمین مانده بود البته  آدم‌های فنی متوجه می‌شوند اما برخی فکر می‌کنند خم رنگ رزی است؛ برخی ما را تخطئه کردند و گفتند این پرونده الکترونیک سلامت نیست.

وزیر بهداشت گفت:  ریل گذاری عظیمی انجام دادیم تا سیستم ارجاع و پزشک خانواده اجرایی شود و این طرح تا پایان سال باید اجرایی شود.

نمکی گفت: اجرای قدرتمندانه بسیج فشارخون در سطح ملی کار شگفت انگیز دیگری بود که در آینده اثرات خود رانشان می‌دهد، از جمعیت ٣٠ تا ٧٠ سال را غربالگری، ٣٠ میلیون نفر را پایش و ٢ میلیون مبتلا و ١٠ میلیون نفر در مرحله پیش از پرفشاری خون را شناسایی کردیم و در آینده خواهیم دید که نیاز ما به تخت‌های ویژه کاهش پیدا خواهد کرد.

نمکی: برخی فکر کردند کلید خزانه دست من است

وزیر بهداشت گفت: برخی فکر می‌کردند من از سازمان برنامه به وزارت بهداشت بیایم کلید خزانه دست من خواهم بود اما با ٢٠ هزار میلیارد تومان بدهکاری وارد سال جدید شدیم و بسیج فشارخون و سیلاب هم داشتیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در محیط‌های متنوع جغرافیایی با تنوع بیماری‌ها رو به رو هستیم  و در عرصه بهداشت گرفتار بیماری واگیر و غیرواگیر هستیم، سالک در شرق اصفهان گرفتارمان می‌کند و نمی‌توانیم بگوییم از شر بیماری واگیردار خلاص شدیم، باید به هر دو مدل بیماری بپردازیم و نقاط آندمیک را شناسایی کنیم امیدواریم واکسیناسیون روتاویروس و پنوموکوک ساخت داخل از سال آینده به واکسیناسیون کشوری اضافه شود.

وی ادامه داد: سیستم ارجاع و پزشکی خانواده باید امسال به سرانجام برسد و شیوه اجرای آن با پرونده الکترونیک متفاوت خواهد بود امیدواریم با ریل‌گذاری مناسبی که در پرونده الکترونیک سلامت انجام دادیم این تکلیف را به سرانجام برسانیم.

 

استفاده از موبایل و استارت آپ برای ارتقای بهداشت

وی ادامه داد: باید شعار  هر خانه یک پایگاه بهداشتی را جدی بگیرید و از موبایل و استارتاپ‌ها برای ارتقا بهداشتی کمک بگیریم متاسفانه بحث بهداشت دهان و دندان به خصوص در مناطق محروم و کمتر برخوردار به شدت مغفول مانده است.

نمکی با تاکید بر اینکه بهداشت سالمندان نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: سالمندان زمانی که می‌توانستند خلق ثروت کنند زیرساخت آن وجود نداشت، سالمندان پر دغدغه هستند و باید آن‌ها را دریابیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه امسال سخت‌ترین سال بعد از انقلاب اسلامی است، گفت: برخی هنوز در حال و هوای جیب پر اسکناس هستند و دوران ماه عسل وزارت بهداشت تموم شده است  اما با وجود این قطار طرح تحول سلامت در طول مسیر تعمیر می‌شود.

وی خطاب به روسای دانشگاه‌ها گفت: سهم‌ما در حوزه سلامت از درآمد ناخالصی ملی رشد کرده است، اما با سلامت مردم معامله نمی‌کنیم و باید ترمز کنید چراکه اگر ولخرجی کنید گرفتار می‌شوید؛ دانشگاه اگر بخواهد از بودجه دولتی استفاده ه کند باید با حواس جمع خرج کنند.

نمکی بیان کرد: روی مالیات بر یک درصد افزوده نمی‌توانیم حساب کنیم وقتی کسی پول ندارد رستوران نمی‌رود و کت و شلوار اضافی نمی‌خرد و مالیات بر ارزش افزوده‌ای هم به دست نمی‌آید.

وزیر بهداشت ادامه داد: از وزیربهداشت و روسای دانشگاه‌ها می‌خواهیم تعارف را کنار بگذارند و بیایند برخی چیز‌های که خجالت می‌کشیدیم بگوییم، اما باید ببینم چه هستیم و چه می‌کنیم، در گذشته وزارت علوم نمی‌توانست بار آموزش را پیش بکشد  بنابراین دانشگاه‌های علوم پزشکی ایجاد شدند  البته نباید رییس دانشگاه آزاد از دست یک پیمانکار فرار کند.

دانشگاه‌ها را مثل دبیرستان اداره می‌کنیم

در ادامه نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت مجلس اظهار کرد: اگر دانشگاه‌ها نتوان جایگاه خود را باز یابد خروجی آنها مورد انتظار نیست و در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارش دادند دانشگاه ها را مثل دبیرستان اداره می کنیم و بخشنامه کشوری داریم.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: رئیس دانشگاه علوم پزشکی به علت بدهی مجبور است از دست پیمانکار فرار کند و کاسه گدایی به دست بگیرد و دانشگاه‌ها باید به کار با شرکت‌های دانش بنیان و کار‌های علمی بپردازند و این اقدامات را توسعه دهند.

وی تاکید کرد: دانشگاه‌ها باید در جایگاه خود قرار بگیرند، زیرا به دنبال دانشگاه‌های نسل چهارم هستیم که سیاست‌های مختلف را تعیین کند و مسئولان سیاسی آن‌ها را اجرا کنند.

انتهای پیام/