وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی در تمام استان ها، در تلاش برای رفع موانع اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است.

به گزارش پایان نیوز؛ علی جنتی روز پنجشنبه در مراسم بهره برداری از بزرگترین کتابخانه خیرساز کشور در زنجان افزود: دولت از ابتدای سال جاری، سه استان را در اختیار وزیر کشور قرار داده است تا به عنوان استان های نمونه تمام ارکان اقتصاد مقاومتی در آنها محقق شود.
وی این سه استان را آذربایجان شرقی، کرمان و لرستان اعلام کرد و از موفقیت این سه استان در اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی خبر داد.
جنتی اظهار کرد: در سال جاری رئیس جمهوری برای تحقق اقتصاد مقاومتی در تمام استان ها و رفع موانع پیش روی آن مناطق، برای هر استان یک وزیر معین مشخص کرده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: طی سه سال گذشته با برنامه ریزی های موفقیت آمیز دولت، با وجود کاهش شدید قیمت نفت، تورم در کشور از ۴۰ به ۹ درصد در سال جاری کاهش یافت.
وی خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورها در اثر کاهش قیمت نفت، با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه شدند در حالی که جمهوری اسلامی ایران با وجود تحریم ها و تنگناهای اقتصادی پیش روی دولت، موفق شد کشور را به گونه ای مدیریت کند که مردم دچار مشکل نشوند.
جنتی ادامه داد: این موفقیت در شرایطی حاصل شد که بسیاری از طرح های عمرانی کشور نیز شاهد پیشرفت قابل توجهی بودند و طرح های بسیاری در بخش های مختلف به بهره برداری رسید.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دولت طی سال گذشته برای رونق بخشی به اقتصاد کشور و رفع موانع تولید، لایحه ای به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد و قوه مقننه نیز با موافقت آن را تصویب کرد.
وی ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال جاری کشور شاهد وقایع خوشایندی در تمام بخش ها به ویژه بخش اقتصاد باشد.
جنتی با بیان اینکه بیکاری یکی از مشکلات کشور و ریشه بسیاری از معضلات فعلی است، یادآورشد: تمام تلاش دولت برای اشتغالزایی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در صورتی که دولت قصد داشته باشد نرخ بیکاری را در همین ۱۱ درصد فعلی حفظ کند، مجبور است سالانه ۸۰۰ هزار تا یک میلیون فرصت شغلی ایجاد کند.
وی تاکید کرد: محقق نشدن این میزان اشتغالزایی منجر به افزایش روزافزون تعداد بیکاران در کشور خواهد شد.
جنتی یکی از افتخارهای اسلام و جهان اسلامی را نزول کتاب به عنوان بزرگترین معجزه پیامبر اکرم(ص) خواند و اضافه کرد: کتاب، کتابخانه و تالیف ابزاری برای انتقال فرهنگ و دانش محسوب می شوند و تاریخ جهان اسلام و ایران اسلامی سرشار از چنین مکان هایی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این روزها خیران در کنار تمام فعالیت های خیرخواهانه، اقدام به راه اندازی و تاسیس کتابخانه می کنند.
وی ابراز کرد: در مجموع در روند احداث اغلب کتابخانه هایی که تا کنون در کشور احداث شده است، دولت ها کمتر سهیم بوده اند.
جنتی به صدور مجوز نشر ۸۰ هزار عنوان کتاب طی سال گذشته اشاره کرد و فضای مجازی را فرصتی برای دسترسی همه افراد به کتابخانه های بزرگ جهانی برشمرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از مهمترین ویژگی های زنجانیان را وجود همدلی و همراهی بین تمام مردم و مسئولان آن خواند و این استان را دارای شخصیت های برجسته علمی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی اعلام کرد.
با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، کتابخانه ‘سید افضل موسوی’ بزرگترین کتابخانه خیرساز کشور در زنجان به بهره برداری رسید.
به گزارش ایرنا؛ این کتابخانه در زمینی به مساحت ۶ هزار و ۵۰۰ متر مربع و زیر بنای ۲ هزار و ۷۶۴ مترمربع احداث شده است.
۲۷ میلیارد ریال اعتبار از سوی یک خیر برای احداث این کتابخانه هزینه شده است.

انتهای پیام