نمایندگان مجلس دولت را مکلف کردند تا حداقل ۳۰ درصد آب آشامیدنی مناطق جنوب کشور را از طریق شیرین کردن آب به دریا تأمین کند.

به گزارش پایان نیوز،  نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۸ دی ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه کل کشور با ۱۵۳ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۴ نماینده حاضر در صحن با ماده ۴۶ آن موافقت کردند.

در بند الف ماده ۴۶ آمده است: دولت مکلف است اقدمات لازم را با رعایت سیاست‌های کلی اصل ۴۴ در جهت اصلاح نظام بهره برداری آب آشامیدنی و بهره‌وری استحصال و بهره وری مصرف آن را حداقل معادل ۳۰% درصد ارتقاء دهد و نیز حداقل ۳۰ % آب آشامیدنی مناطق جنوبی کشور از طریق شیرین کردن آب دریا تا پایان برنامه تامین کند.

در تبصره  این بند نیز آمده است: وزارت نیرو موظف است تا پایان برنامه تمهیدات لازم را جهت تأمین، طراحی و ساخت حداقل معادل ۷۰% آب شیرین‌کن‌های مورد نیاز در شهرهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان را از جمله از طریق خرید تضمین آب شیرین شده و نیز مدیریت هوشمند و تجمیع خرید آب شیرین کن از طریق انتقال فناوری به داخل انجام دهد مدیریت انتقال فناوری از طریق جهاد دانشگاهی ، دانشگاهها و مراکز پژوهشی و شرکت های دانش بنیان انجام می‌شود.

همچنین گفتنی است بند ب ماده ۴۶ این لایحه با ۱۳۰ رأی موافق، ۲۸ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۸ نماینده حاضر در جلسه برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع شد./

پایان پیام