وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه آثار و قلم نویسندگان ایرانی به سرعت در حال جهانی شدن است، افزود: حضور مهمان های خارجی در آیین اهدای جایزه کتاب سال و جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی به این معنا است که دولت یازدهم بدنبال گسترش تعامل با اندیشه ورزان عرصه بین الملل است.

به گزارش پایان نیوز ، سیدرضا صالحی امیری روز سه شنبه در آیین اهدای جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی و جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی این مطلب را عنوان کرد.
وی افزود: اصحاب فکر، اندیشه و قلم با دولت روحانی احساس هم نوایی، یگانگی، برادری و وحدت دارد که این سرمایه ای بزرگ برای دولت است.
صالحی امیری اظهار داشت: امروز در میان ما مهمانی گرانقدر حضور دارد که خود صاحب قلم و اندیشه است این حضور را که هرسال رییس جمهور به دعوت اصحاب قلم پذیرا هستند، قدر می نهم.
وی ادامه داد: آقای روحانی آشنا به منابع فقهی و اندیشه ایرانی و آگاه به اندیشه غرب است علاو ه بر این صاحب قلم است.
عضو کابینه تدبیر و امید اضافه کرد: در این دولت این احساس منزلت، کرامت و عزت ایجاد شد که اصحاب فکر و اندیشه با دولت یازدهم احساس یگانگی وحدت و برادری با دولت داشته باشند.
صالحی امیری بزرگ ترین علت این موفقیت را اعتماد سازی دانست و گفت: این سرمایه باید به طور مداوم پاس داشته شود.
وی ادامه داد: از گذشته های دور و قبل از ریاست جمهوری روحانی شهادت می دهم که وی همواره یک نکته کلی را متذکر می شد و آن این بود که باید به اصحاب قلم واندیشه اعتماد و سخت گیری های بی مورد را رها کرد.

** ۶۵ هزار کتاب امسال مجوز نشر گرفته اند
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از مجموعه ۶۵ اثری که امسال مجوز نشر گرفته، حدود ۱۴ هزار ترجمه است، بیش از ۵۰ اثر داخلی است که ۴۵ هزار عنوان آن چاپ اولی است.
به گفته صالحی امیری، تعداد بسیار ناچیزی در مسیر ممیزی قرار گرفته اند که قابل ذکر نیست، کمتر از ۳ هزارو نیم نیاز به ممیزی دارد که تصمیم گرفیتم از این پس از طریق مذاکره برای اصلاح خطوط قرمز اقدام شود تا اهالی قلم بدون دغدغه بنویسند.
عضو شورای انقلاب فرهنگ با بیان اینکه از این پس حتی آن سه هزار ونیم هم از طریق مذاکره حل وفصل خواهد شد، افزود: کار فرهنگی نیاز به فضای آرام و با ثبات دارد، زیرا در محیط پر مناقشه امکان فعالیت فرهنگی وجود ندارد.
صالحی امیری با بیان اینکه امروز دستگاه فرهنگی با ۲۲ ماموریت مستقیم و دهها ماموریت غیرمستقیم در با ثبات ترین و آرام ترین شرایط قر ار دارد، ایجاد فضای گفت وگو میان اصحاب فرهنگ وهنر و دولت را یکی از علل آن عنوان کرد.

** رسانه ملی صدمات دستگاه فرهنگی را اعلام کند
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از رسانه ملی خواست که خدمات دستگاه فرهنگی را به مردم اعلام کند و درباره فعالیت روستاها و شهرهای مروج کتاب و کتاب خوانی و فعالیت باشگاه های کتاب خوانی کودک ونوجوان مردم را آگاه کنند.
وی ادامه داد: در دولت تدبیر و امید تاکنون ۸۵ نمایشگاه کتاب از جمله نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شده است.

آثار و قلم نویسندگان ایرانی به سرعت در حال جهانی شدن است.
صالحی امیری تصریح کرد: حضور مهمان های خارجی در این آیین به این معنا است که دولت یازدهم به دنبال گسترش تعامل با اندیشه ورزان عرصه بین الملل است.
وی به حضور یک صد ناشر خارجی در نمایشگاه های کتاب ایران اشاره و اضافه کرد: در این نمایشگاه ها مهمان های ویژه ای حضور دارند، آثار و قلم نویسندگان ایرانی به سرعت در حال جهانی شدن است.
به گزارش ایرنا، وزیر ارشاد گفت: همه این ها یک پیام دارد که در داخل کشور یک تغییر نگاهی وجود داشته و از ایجاد یک سد و یک دیوار میان دولت و اصحاب قلم به رویکرد خودی شدن همه اصحاب فرهنگ وهنر رسیده ایم.
به گفته وی، همه افرادی که در این سرزمین زیر چتر نظام با پذیرش اصول جمهوری اسلامی زندگی می کنند، مورد حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند.
آیین اهدای جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی و جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی صبح سه شنبه با حضور رییس جمهوری در تالار وحدت برگزار شد.

انتهای پیام