رئیس‌جمهور در مجلس گفت: افکار عمومی جهان اکنون ایران را کشوری متعهد به تعهدات خود و آمریکا را به عنوان کشوری بدعهد می‌شناسند.

به گزارش پایان تیتر، حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور در صحن علنی مجلس گفت: ایام راهپیمایی حسینی برای ما ایام بسیار با افتخاری است، در شرایطی که دشمنان علیه کشورمان برنامه ریزی و توطئه کردند و کلمه ۱۳ آبان را به عنوان رمز جنایتکاران خودشان اعلام کردند، حضور مردم ما در این راهپیمایی شکوهمند به معنای پیوند عمیق ایران با خاندان رسالت است، بی شک اگر عشق به امام حسین و پیروی از ایشان نبود امروز ما شاهد ایران مستقل و پیروزی انقلاب اسلامی نبودیم.

وی ادامه داد: در همه سختی‌ها و در همه موفقیت‌های بزرگمان، یاری اهل بیت و رابطه این مردم با خاندان رسالت و به ویژه امام حسیین مسیر و راه پیروزی را برای هموار کرد.

روحانی خاطرنشان کرد: پیشاپیش از ریاست مجلس شورای اسلامی، اعضای هیئت رئیسه و همه نمایندگان مجلس تشکر و سپاسگزاری می‌کنیم، اینکه در این وقت مجلس جلسه فوق العاده تشکیل دهد تا دولت کابینه را در این مقطع حساس تکمیل کند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: آنچه در هفته‌ها و ما‌های گذشته شاهد آن بودیم پیروزی قاطع ملت ایران در برابر توطئه‌های آمریکا بوده است که از لحاظ سیاسی در سطح جهان پیروز کم نظیر تاریخی را در اختیار داریم.

وی ادامه داد: کمتر سراغ داریم که آمریکا تصمیمی مهمی علیه کشوری بزرگ اتخاذ کرده باشد و هم‌پیمانان سنتی آن را رها کرده باشد، پیروزی سیاسی ایران در ما‌های اخیر یک پیروزی کم نظیر است،

وی با بیان این پرسش که چه کسی فکر می‌کرد که ظرف چند ماه نمایندگان ملت ایران در سه صحنه حقوقی  به پیروزی برسند، تصریح کرد: برای بار دوم احکام موقت علیه آمریکا که نظر ما این بود که این احکام باید صادر شود و آمریکا مخالف بود، حقوقدانان ما به پیروزی رسیدند و در چند ماه پیش رئیس دادگاه محکومیت آمریکا را اعلام کرد.

روحانی خاطرنشان کرد: چند روز پیش در مجمع عمومی سازمان ملل رئیس دادگاه محکومیت آمریکا را صریحا اعلام کرد، بار سوم در یک بحث حقوقی ۶ میلیون دلاری اموال ایران که در ایتالیا توقیف شده بود در دادگاه عالی نمایندگان ایران به پیروزی رسیدند، ملت ما حداقل از لحاظ سیاسی و حقوقی امروز دست برتر را دارد، از لحاظ افکار عمومی جهان ایران را کشوری متعهد به تعهدات خود و آمریکارا به عنوان کشوری می‌شناسند که وفای به عهد ندارد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ما نیازمند دو موفقیت دیگر از لحاظ اجتماعی و سیاسی هستیم، تمام برنامه‌های ما برای این بوده که در مشکل اقتصادی قرار گیرند و به ستوه بیایند و دربرابر آمریکا سر فرود بیاورند.

روحانی خاطرنشان کرد: بدون مجلس قوه قضاییه و نیروهای مسلح و هدایت رهبری، حتما نمی‌توانیم پیروز شویم، امروز خوشحالیم که هدایت جامعه را در این شرایط حساس رهبری بر عهده دارد و دولت با امید فراوان و توان لازم معتقد است با هدایت رهبر و حمایت مردم از این مشکل عبور خواهیم کرد.

وی ادامه داد: امروز می‌خواهیم در بخش اقتصادی ۴ فرد مهم مسئول را با رای اعتماد شما بر کرسی وزرات بنشانیم تا دولت با تمامیت کابینه بتواند مشکلات مردم را حل کند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: مردم در رنج و فشار هستند، ما موظف هستیم که کشور را از از مشکلات با وحدت و یکپارچی نجات دهیم، نتیجه امروز مجلس بارقه امیدی برای مردم خواهد بود و دولت و مجلس در کنار هم هستند و مصصم به حل کردن مشکلات مردم هستند.

وی ادامه داد: همه ما می‌دانیم که رسانه‌های غربی در این موضع می‌دمند و می خواهند افکار مردم را در این مورد تسخیر کنند.

روحانی با طرح پرسشی مبنی بر اینکه ایا بهداشت و درمان در ایران به طور نسبی جز ارزانترین کشوزرها نیست، خاطرنشان کرد: آیا انرژی در کشور ما مانند گاز و برق جز ارزانترین کشورها نیست و یا حمل و نقل در کشورمان که یک مقدار به کمک دولت نیاز دارد جز ارزانترین کشورها نیست.

وی ادامه داد: مردم در بسیاری از نیازمندی‌هایی خود مشکل دارند و این مشکل وظیفه ماست، ما نمی‌توانیم به مردم بگوییم چون فشار آمریکاست، ما نمی‌توانیم کار کنیم، این پاسخ پذیرفتنی نیست.

روحانی با بیان اینکه نمی‌توانیم به مردم بگوییم که چون فروش نفتمان دچار مشکل هستیم،خاطرنشان کرد: مردم از ما عمل به وظیفه می‌خواهند، مردم باید شرایط کشور را به خوبی بدانند، و در اینجا باصراحت اعلام می‌کنم با وحدت و ایستادگی و اتحاد بی تردید نه در زمان طولانی بلکه در زمان کوتاه از این مشکلات عبور می‌کنیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: ما ابر تورم نخواهیم داشت و این حرف درستی نیست، از یک اقتصادی تورم تک رقمی عبور کردیم ولی می‌توانیم تورم را مهار کنیم و مهار تورم امکان پذیر است و روند صعودی تورم ادامه نخواهد یافت.

روحانی ادامه داد: ما در مقطعی به دیلیل شرایط مختلف تورم افزایش پیدا کرده و سرمایه گذاری کاهش یافته، اما اعلام میکنم هیچ زمانی در سال‌های گکذشته ذخایر کالاهاس اساسی در سطح امروز نبوده و امروز انبار ذخایر کالا‌های اسلاسی کاملا مطمئن است.

وی خاطرنشان کرد: علی رغم مشکلات ارزی، ذخایر ارزی ما در طول ۵ سال گذشته از همیشه بالاتر است، مشکل لاینحلی نداریم، اما مشکلاتی داریم که باید با همکاری و کمک از آن عبور کنیم.

روحانی تصریح کرد: اینکه ۳ و ۴ سال پشت سر هم ما در گندم و  بخش گاز و گازوئیل و بنزین (در چند ماه آینده) خودکفا هستیم، بی نظیر است و این‌ موارد به معنای رشد اقتصادی برای جامعه ما توسط دولت و مجلس است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند هستیم که کابینه با تکمیل بار مسئولیت را بر دوش بگیرد و از مشکلات مردم در ما‌های آینده بکاهد.

روحانی با بیان اینکه وزرات اقتصادی یکی از وزراتخانه‌های مهم ما در این مقطع است، تصریح کرد: درآمد‌های ما در بخش عمده‌ای از این طریق تامین می‌شود و امروز ما نیازمند به عدالت مالیاتی هستیم.

وی با بیان اینکه باید امروز باید درآمد مالیاتی خود را افزایش دهیم، خاطرنشان کرد: در این شرایط رکود نمی‌توانیم مالیات را افزیش دهیم، اما ما می‌توانیم فرار مالیاتی را در مسیر درست قرار دهیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشور‌های دنیا آموزش و بهداشت مردم به طور کامل از مالیات پرداخت می‌شود. نباید بگذاریم عد‌های مالیات را پرداخت کنند و عده‌ای به روش‌های مختلف از آن فرار کنند، این وزارتخانه یکی از مسئولیت‌های مهمش مالیات و گمرک است

وی با بیان اینکه مالیات و گمرک را از جمله وظایف وزارت اقتصاد دانست و خاطرنشان کرد: گمرک نقش بسیار اساسی در تعادل واردات و صادرات دارد مخصوصا با تعرفه‌هایی که صادر می‌کند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: گمرک نقش مهمی در واردات و صادرات ما دارد، و مبارزه با قاچاق یکی از وظایف مهم گمرک و نیرو‌های انتظامی است، امروز این وزارت خانه مسئول کنترل و رشد اقتصادی است.

روحانی خاطرنشان کرد: در کنار وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه هم باید تلاش کنند تا تورم را مهار کنیم و این کار شدنی است، امروز فرصت‌های خوبی را  در تحولات اقتصادی داریم.

وی با اشاره به فرصت‌های بسیار خوبی  که برای تحولات اساسی در اقتصاد داریم، خاطرنشان کرد: یکی از معضلات بزرگ ما بانک‌ها هستند. بانک بار سنگین اقتصاد را بر دوش دارد. تعاملات مالی بدون بانک امکانپذیر نیست. بانک نقش بسیار ارزشمندی دارد.

روحانی خاطرنشان کرد: بانک از یک طرف بار سنگین اقتصاد را به دوش دارد، سرمایه‌گذاری بدون بانک امکان پذیر نیست، روابط پولی و بانکی بدون بانک امکان پذیر نیست، و نقش بسیار ارزشمندی دارد، اما اگر به اصلاح بانک‌ها نپردازیم بانکی که باید راه حل اقتصادی باشد یکی از معضلات اقتصادی می‌شود.

وی با بیان اینکه فکر نکنیم رشد نقدینگی امروز و امسال از آسمان هفتم نازل شده است، خاطرنشان کرد: رشد نقدینگی همیشه بوده است.

روحانی ادامه داد: رشد نقدینگی در سایه ضریب ۶ زاینده یا رشد نقدینگی بر مبنای پایه پولی کاملا متفاوت است. رشد نقدینگی ما در سال‌های اخیر عمدتا بر پایه نقدینگی نبوده است.

رئیس‌‎جمهور خاطرنشان کرد: معمولا در سال‌های قبل و دولت‌های قبل رشد نقدینگی به خاطر استقراض دولت از بانک‌ها بوده و امروز رشد نقدینگی در سایه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی است.

وی با بیان اینکه دولت انضباط پولی خود را حفظ کرده است، خاطرنشان کرد: ما رشد نقدینگی را در سایه اصلاح بانکه‌ها باید حل کنیم.

روحانی با بیان اینکه ما در هفته‌های اخیر اختیارات بانک مرکزی را افزایش دادیم، خاطرنشان کرد: ما در جلسات ۳ قوه در شورای عالی هماهنگی اقتصادی هم از تحریم عبور می‌کنیم و گاهی از قانون عبور می‌کنیم.

وی ادامه داد: در سایه اصلاح بانکها، بانک‌های باید اصلاح شوند باید دست از بنگاه داری بردارند. بانک‌های دولتی ماباید تحت انضباط دولتی دربیایند. ما در ماه‌های اخیر انضباط بانک‌ها را افزوده کردیم.

روحانی با بیان اینکه در مصوبه اخیرمان برای نظارت بانک مرکزی بر موسسات مالی و بانک‌های خصوصی افزایش دادیم، تصریح کرد: وزیرپشنهادی اقتصاد باید بداند که امروز بار سنگینی به دوش اوست و این بار را باید در این شرایط حساس به دوش بکشد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: اگر وزیر امروز کمتر از ۱۴ ساعت کار کند نمی‌تواند بار سنگین را به مقصد برساند و حداقل وزیر ما باید در روز ۱۴ ساعت کار کند.

روحانی خاطرنشان کرد: نمایندگان امروز انتظاری که از وزرای پیشنهادی دارند اعلام کنند، و به آن‌ها شرایط و توقعات خود را بگویند، ما در این شرایط باید با توان و قدرت بیشتر کار کنیم.

وی ادامه داد: در کنار تورمی که از یک رقمی عبور می‌کرد، این بازار سرمایه بود که به حرکت درآمد و این بازار در اختیار این وزارتخانه است. ما به روش‌های مختلف باید سرمایه را جذب کنیم.

روحانی با بیان اینکه درست است که امروز آمریکا در برابر ایران ایستاده است، خاطرنشان کرد: آمریکا نشان داد که نه تنها با نظام ایران مخالف است بلکه با ملت ایران مخالف است، در غیر این صورت چرا در دارو و مواد غذایی تحریم اعمال می‌شود؟

وی ادامه داد: من به عنوان امین شما و مردم می‌گویم هر یک از این وزرا که پیشنهاد کردم ده‌ها هفته روی آن‌ها برسی و فکر کردم تا جایی که حتی استخاره هم با ما همراهی نکرد.

روحانی ادامه داد: با برخی از افرادی که برای تصدی وزارتخانه‌ها صحبت می‌کردیم، در این مدت صدایشان لرزان است، دیدم این صدای لرزان نمی‌تواند در این شرایط کار را بر دوش بگیرد، امروز شما نمایندگان به ما کمک کنید.

وی خاطرنشان کرد: وزیر من و شما وزیر ملت ایران است، همانجور که شما حق دارید از وزیر انتقاد کنید که حق شماست تشویق و کمک و تایید و روحیه دادن هم در این شرایط وظیفه همه ماست.

روحانی تصریح کرد: تشویق و کمک و تایید و روحیه دادن که وظیفه همه ماست و همه باید به هم کمک کنیم، همه وزیر را نقد کنیم و نظارت کنیم، اما کمکش هم کنید.

وی با بیان اینکه امروز دشمن اصلی ما جناح‌ها و احزاب نیستند، خاطرنشان کرد: امروز همه با هم برادر هستیم و دشمن اصلی ما آمریکا شمشیر را از غلاف بیرون آورده و ما باید متحد باشیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز موقع رقابت‌های لیگ نیست، تصریح کرد: امروز در تیم ملی و در برابر دیگران به میدان رفته‌ایم، البته موقع انتخابات موقع لیگ‌ است.

وی با بیان اینکه در این شرایط ما باید با وحدت بیشتر کار را پیش ببریم، خاطرنشان کرد: وزیر راه بار مسئولیت سنگینی را بردوش دارد و ما در راه، حمل و نقل و کشترانی خوب کار کردیم، اما درباره مسکن باید همه تلاش خود را به کار بگیریم، چقدر شغل در کنار وزرات مسکن وجود دارد و اگر این مهم را راه بیندازیم رشد اقتصادی به حرکت درمی آید.

روحانی با بیان اینکه ما باید مسئله مسکن را جبران کنیم، تصریح کرد:  ما در زمینه حمل و نقل و هواپیمایی نسبتا خوب کار کردیم و  در زمینه مسکن هم باید خوب کار کنیم.

وی ادامه داد: یکی از وظایف مهم امروز ما مسکن است و در رابطه با ناوگان هوایی و جاده‌ای مشکلاتی داریم، لذا بخشی از بار دریایی باید بر روی ریل قرار گیرد.

روحانی خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم در زمینه حمل و نقل، راه آهن و جاده، کشترانی و بنادر که می‌تواند ایران را به کشورهای شمالی و جنوبی متصل کند، تلاش کنیم که این بار سنگین بر دوش آقای اسلامی خواهد بود.

رئیس‌جمهور با بیا اینکه متاسفانه در ما‌های گذشته از ارز یارانه‌ای سوء استفاده کردند، خاطرنشان کرد: اکثریت تجار و بازرگانان و … افرادی سالم و دلسوز برای کشور هستند  اما عده‌ای اقلیت از شرایط سوء استفاده کردند.

وی ادامه داد: متاسفانه در جامعه ما آدم سالم را عده‌ای دیگر فاسد می‌کنند، انقدر با طواف معکوس به دورش می‌گردند که او رابه مسیری دیگر می‌برند.

روحانی در تشریح ویژگی وزیر پیشنهادی وزارت صمت اظهار کرد:  آقای رحمانی از جنس پارلمان است و دوره‌های متعدد در مجلس بوده و تلاش کرده در دوران نمایندگی همیشه منصفانه عمل کرده است.

وی ادامه داد: آقای رحمانی فرد سالمی است و دلسوز و پرتلاش است و وزارت صمت ما را که امروز بار سنگینی بر دوش دارد، می‌تواند شرایط بهتری برای مردم فراهم کند

روحانی خاطرنشان کرد: وزارت کار امروز مسئولیت خاصی را برعهده دارد و اشتغال یک مسئله مهم ماست و در طول این ۵ سال افتخار میکنیم را از ۲۰ میلیون ۶۰۰ هزار به ۲۳ میلیون ۳۰۰ هزار آوردیم.

وی ادامه داد: همه وزرای امروز پشت تریبون به مردم قول بدهند و بگویند چه کار خواهند کرد و بگویند ما در ماه‌های آینده چه گره‌هایی را باز می‌کنیم و شما نمایندگان به وزرا بگویید چه گره‌هایی را باید باز کنند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ۲۷۵ هزار شغل در این ۵ سال درست کردیم، تصریح کرد: ما امروز آن‌ها را در معرض یک امتحان مهم قرار داده ایم و امیدواریم نمره قبولی اول از خداوند و بعد از مردم بگیرند.

وی ادامه داد: نمی‌خواهم بگوییم در اشتغال مشکل نداریم و همه خانواده‌هایی که بیکار دارند در انتظار تلاش بیشتر ما هستند و این وزرات خانه وظیفه مهمی درباره اشتغال جوانان و درباره کارگران دارد.

روحانی با بیان اینکه این وزراتخانه وظیفه حمایت از اقشار ضعیف را برعهده دارد، تصریح  کرد: دولت در روز‌های آینده  به عنوان کمک به اقشار کمک درآمد، بسته حمایتی را ارائه خواهد کرد که نیمی از جمعیت کشور شامل این حمایت خواهند بود؛ و این مسئله در هفته آینده اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: مسئولیت دیگری که این وزارتخانه بر عهده دارد مسئله ساماندهی تامین اجتماعی است، صندوق‌های ما متاسفانه از حالت صندوق خارج شده است.

روحانی خاطرنشان کرد: امروز مشکل ما در جامعه این است که خانه‌ای که می‌سازیم بعد از ۱۵ سال می‌گوییم کلنگی در حالی که خانه بعد از ۱۰۰ باید خانه باشد، در مهارت همچون لوله کشی و سیم کشی مشکل داریم، ماباید این صندوق را به وجود آوریم.

وی ادامه داد: تمام اقداماتی که وزیر سابق کرده باید مضاعف شود و ما بتوانیم این صندوق‌ها را احیا کرده و مشکلات را حل کنیم.این وزارتخانه است که باید مهارت رابه مردم یاد دهد.

روحانی در پایان تلاش وزرای سابق تشکر کرد و اظهار کرد: از وزرایی که امروز در کابینه ما نیستد، یعنیآقایان آخوندی و ربیعی و کرباسیان که در ۵ سال گذشته تلاش کردند به خاطر تلاشی که کردند تشکر میکنم، همچنین از سرپرستانی که در این مدت سرپرستی وزراتخانه را بر دوش داشتند تشکر می‌کنم، از نمایندگان میخواهم امروز ما را بیشتر یاری کنید و بتوانیم کابینه را تکمیل کنیم و دربرابر مردم خجالت زده نباشیم.

انتهای پیام/